Ibsen, a mentőangyal

A mostanában megszokott költségvetési megszorítások a színházi világot sem hagyták érintetlenül, sőt a vidéki teátrumoktól - egyes számítások szerint - arányaiban nagyobb összeget vonnak el, mint a pestiektől. A békéscsabai társulat sajátos menekülési utat választott.

"Előremenekülünk!" - adta ki a jelszót a Békés megyei Jókai Színház igazgató-főrendezője, értesülve a nadrágszíjmeghúzásról, ugyanakkor elvetve a jegyáremelést. Konter László sohasem volt híján eredeti ötleteknek: e hasábokon korábban beszámoltunk már arról, hogy a teátrum felső szintjén lévő Vigadó Termet miként adja bérbe, akár művészi műsort is biztosítva a különféle rendezvényekre. A társulat nemcsak a Viharsarokban népszerű, a közelmúltban például oslói magyarok meghívására Norvégiában vendégszerepelt.

A norvég kapcsolat a továbbiakban is szerepet játszik Csabán. Történt ugyanis, hogy a színház mellett álló patinás épületből új helyre költözött az évtizedeken át ott működő szakközépiskola. A felszabadult épület hasznosítására Konterék komplex fejlesztési tervet nyújtottak be, amelyben egyebek között kamaraszínház létesítése, másfél évtizede működő színiiskolájuk bővítése, részlegeinek elhelyezése szerepelt. És mivel Csabán szinte minden évadban szerepel egy Ibsen-darab a repertoárban, azt ajánlották, hogy az új kulturális objektum neve legyen Ibsen Palota. A névadáshoz az ötletet az adta, hogy a világhálón olyan norvég támogatási forrásra bukkantak, amely pályázatot írt ki az északi ország kulturális örökségének népszerűsítésére. Oslóban örömmel értesültek az Ibsen-kultusz Békés megyei ápolásáról, amelyhez további adalékul szolgált a palota elnevezése is. Az Ibsen-projekt - ez az Oslóban elfogadott koncepció hivatalos elnevezése - tehát mozgásba lendült. A megyei önkormányzattal szoros együttműködésben kialakították a megvalósítási tervet, ami művészeti, oktatási és közművelődési központtá kívánja alakítani az Ibsen Palotát. A színház munkatársainak lehetőségeit szélesíti majd egy új kamaraterem, ahol szeretnék megvalósítani régi tervüket: itt képeznék az utánpótlást - nemcsak magyar nyelven - a színház, a televízió, a film és a show-műfaj számára szükséges háttérszakmákhoz (sminkes, díszletes, kalapos, maszkmester, cipőkészítő, jelmezes stb.). A palotában oktatási célokat is szolgáló tévéstúdió, kulturális információs központ, az utcáról bejövőknek pedig eszpresszó működik majd, de ide kerül a népszerű Napsugár Bábszínház is.

Ma már elmondható: az anyaggal a megyei önkormányzat - amely a szükséges pénz felét, az önrészt biztosítja - sikerrel szerepelt a pályázat norvég kiíróinál, s az így megszerzett forrásból immár megkezdődhet a valóban nagyszabású elképzelés megvalósítása. Május 20-21-én nyílt napot, egyfajta workshopot rendeznek a palotában, ahol még minden érintett kifejtheti elképzeléseit, majd megindul az átépítés. Konter László már most jelezte, hogy új termüket 2009 őszén Henrik Ibsen egyik kamaradarabjával nyitják meg.

Ötletek, támogatók

Előremenekülnek a színházak, mikor a fogyatkozó állami finanszírozás mellé magánpénzeket is keresnek. Miskolcról indult a páholyrendszer az 1993-94-es évadban, amelyet több más teátrum is követett. Itt a támogatók - pénzükért "cserébe" - a színház kiadványaiban szerepelnek, meghívják őket a bemutatókra, utána pedig - további fizetség ellenében - exkluzív partira. A rendszerváltozás után pár színház "áruba bocsátotta a székeit". A néző persze nem csaphatta hóna alá a zsöllyét, csak a nevét tüntették fel a karfán. Széktámogató programot indított ebben az évadban Operaház, de ez a hagyományos formában nem vált be, most új konstrukción gondolkodnak. Fundraiserek, azaz támogatásgyűjtő szakemberek azonban az elmúlt időszakban 35 millió forintot "hajtottak fel" a dalszínháznak.

Néhány szerencsés teátrum főtámogatót is talált, mint például a budapesti Katona József Színház a Samsungot. A cég nemcsak anyagilag járul az évadhoz, hanem saját termékeivel (például a Vastaps-díjhoz). A többi színház kiadványokat, hirdetéseket, díszleteket, jelmezeket támogattat, néhány követség vagy kultúrintézet a külföldiek magyarországi vendégjátékához ad pénzt.

Kiemelkedő a Krétakör együttműködése a francia MC 93 Bobigny-vel. A befogadó színház finanszírozta a Krétakör 2002-es működését (körülbelül 70 millió forinttal), cserébe a társulat Franciaországban turnézott a HazámHazám című előadással. A kapcsolat azóta is tart, ha nem is ilyen szorosan. (Sz. K.)

Székek eladó sorban
Székek eladó sorban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.