Miért vagyok zsidó?
Miért vagyok zsidó? A Nyitott Műhely Műhelybeszélgetések című sorozat következő fővendége, Schweitzer József ezt a címet adta az április 26-án este 7-kor kezdődő programjának. Erről szeretne beszélgetni azokkal, akik kíváncsiak rá és mondandójára. A volt országos főrabbi arról ajánl hangos gondolkodást, hogy van-e zsidó identitás, és ha igen, mit jelent ez. Beszélgetőtárs a sorozat-szerkesztő: Pap Ágnes újságíró, szociológus.
A Nyitott Műhely 2005-ben Eörsi Istvánnal kezdődött sorozatának fővendégei azok közül kerülnek ki, akiket a Műhely hitelesnek tart, akikről azt gondolja, sokak számára fontosak a gondolataik. Egyfajta beszélgető körbe invitálnak mindenkit, aki szeretné meghallgatni vendégüket, vagy beszélgetni, vitatkozni szeretne vele. Akit érdekel ő maga.
Schweitzer József 1922-ben született Veszprémben. 1940-ben a Pesti Izraelita Hitközség Reálgimnáziumában érettségizett. 1946-ban szerzett bölcsészdoktori diplomát az akkori Pázmány Péter, ma Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán. 1947-ben avatták rabbivá. 1948 és 1981 között Pécsett volt főrabbi. 1981-ben a Budapesti Izraelita Hitközség főrabbijává hívták meg, e tisztséget 1985 -ig töltötte be. Ekkor az Országos Rabbiképző Intézet igazgatói tisztségére nyert kinevezést, e minőségében teljesített szolgálatot 1997-ig. Felekezete a neológ hitközségek országos főrabbijává választotta - írja a Wikipédia.
Kitüntetései:
a Magyar Köztársaság Tisztikeresztje és Érdemérme
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának címzetes egyetemi tanára
A Károli Gáspár Református Egyetem díszdoktora
A New York-i Jewish Theological Seminary díszdoktora
Széchenyi-díj
Pázmány-díj
A Francia Köztársaság Becsületrendje
Budapest díszpolgára
Művei
A Pécsi Izraelita Hitközség története (1966)
Az első pécsi héber nyomtatvány (1965)
Schweitzer J., Szilágyi M.: A Tolna megyei zsidók története 1867-ig (1982)
(szerk): Az Országos Rabbiképző Intézet évkönyvei, Budapest, Országos Rabbiképző Intézet
A zsidóság a magyar művelődés századaiban, Budapest, Budapesti Műszaki Egyetem. Természet- és Társadalomtudományi Kar. Társadalom- és Gazdaságtudományi Intézet (1994)
A program helyszíne: Budapest, XII., Ráth György utca 4. (a Déli pályaudvarral szemben, az Alkotás utca felől a második ház - bejárat közvetlenül az utcáról)