Nigéria választása sorsdöntő lehet

Nigéria polgárai pattanásig feszült légkörben, óriási várakozással, az általános szkepticizmus mellett titkon reménykedve tekintenek az április 21-i elnökválasztás elé.

A 140 millió lakosával Afrika legnépesebb országaként számon tartott Nigériában a függetlenség elnyerése (1960) óta számtalan puccsot hajtottak végre, s az 1999-ben megválasztott, majd négy évvel később hatalmában megerősített Olusegun Obansanjo az első polgári államfő, akit nem a hadsereg távolít el hivatalából. Az alkotmány szerint ugyanis harmadik ciklusra már nem jelöltethette magát, noha megkísérelte e célból módosíttatni az ország alaptörvényét, ám a parlament leszavazta az indítványt. Az államfő azonban nem hagyta magát, s a híresztelések szerint pártjával, a Népi Demokratikus Párt (PDP) olyan jelöltet állíttatott, aki alkalmas arra, hogy végrehajtsa utasításait.

A kiválasztott, Umaru Yar'Adua, Katsina állam kormányzója esélyeit nem csupán ez a feltételezés, hanem légzési és veseproblémái is csökkentik. Emiatt márciusban kezelésre Németországba utazott, mire hazájában már halálhírét keltették, s talán nem elég választóban tudatosult, hogy még él. Mellette szól viszont, hogy északi származású és muzulmán, ami azért fontos, mert a PDP-ben létezik egy megállapodás egyfajta "vetésforgóról", s Obansanjo déli születésű és keresztény.

Nigéria népességének mintegy fele iszlám vallású, másik fele keresztény, s kis számban fellelhetőek a különféle természetvallások hívei is. Az északi és középső államokban szinte állandóak a fegyveres konfliktusok a muzulmán és a keresztény hitű törzsek között, amit csak tetéz a Niger-delta olajmezőin élők lázongása a bevételek igazságosabb elosztása, sőt akár az elszakadás érdekében. ("Nigéria nem nemzet, csupán egy földrajzi elnevezés" - jelentette ki még 1947-ben az ország egyik későbbi alapító atyja, Obafemi Awolowo, s az azóta elmúlt hatvan év őt igazolta.)

A legnagyobb kétség, hogy indulhat-e a referendumon a Yar'Adua legerősebb ellenfelének tartott Atiku Abubakar alelnök, az Akciókongresszus (AC) vezére, aki négy éve még Obansanjo újraválasztása mellett kardoskodott, ám azóta kegyvesztetté vált. Öt nappal a voksolás előtt még nem döntött a legfelsőbb bíróság, hogy nevét törölni kell-e a szavazócéduláról. Egy dologban szolidáris volt Abubakar ellenfelével: ő is Európában operáltatta meg térdét, amely akkor sérült meg, amikor otthonában leesett a kondigépről. Bezzeg a harmadik esélyes, az egykori diktátor, Muhammadu Buhari tábornok, a Minden Nigériai Nép Pártja (ANPP) jelöltje katonaemberhez méltóan makkegészséges.

A mindennapos összecsapások mellett növeli a bizonytalanságot, sőt meghatározta a kampány légkörét a gyanakvás, hogy a kormányzó párt csalásokkal, megvesztegetéssel, fenyegetésekkel, sőt a rendőrség és a bíróság bevonásával is igyekszik megőrizni hatalmát. A PDP fölényét hozó kormányzóválasztásokat is zavargások kísérték, az erőszaknak mintegy félszázan estek áldozatul. Az általános aggodalmat igazolja, hogy Obansanjo négy évvel ezelőtti újraválasztása sem volt "tiszta", most pedig ellenzéki politikusok és híveik ezreit zaklatják rendszeresen a hatóságok, sokukat rács mögé is zárták. Nem voltak megnyugtatóak az előkészületek sem, a mintegy 64 millió nevet tartalmazó választói névsor összeállítása körül számos hibát, hiányosságot, részrehajlást (gyakran maradtak le a listáról az ellenzéki pártok hívei, miközben a PDP támogatására halott, vagy sosem létezett személyek is felkerültek a listára) tapasztaltak a megfigyelők.

Nigéria (s az egész nyugat-afrikai térség) sorsa szempontjából vízválasztó lehet ez a referendum. Amennyiben békében lezajlik, és a vesztesek is elfogadják az eredményt, konszolidálódhat a helyzet, s az ország végre talán hasznát is veheti jelentős gazdasági potenciáljának. Ha viszont kudarcba fullad, anarchia, káosz, polgárháború uralkodhat el Nigériában, ami óhatatlanul kihat a szomszédos államok sorsára is.

Lagosi utcakép ellenzéki kampányautóval
Lagosi utcakép ellenzéki kampányautóval
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.