Az amerikai katonák fekete hónapja Irakban
Összesen tizennégy ember vesztette életét kedden iraki erőszakcselekményekben Moszul, Kirkuk és Baakúba térségében, illetve a fővárosban, Bagdadban. Fegyveres rajtaütés, autóba rejtett pokolgép robbanása, aknagránátok becsapódása, illetve utcai tűzharc okozta a szóban forgó haláleseteket. Az ország északi részén fekvő Moszulban egy rendőrtábornok és egy törzsi vezető fia is ismeretlen fegyveresek támadásának áldozatává vált. Az utóbbi esetben a merénylet minden bizonnyal a törzsi vezető ellen irányult, de ő sérülésekkel megúszta a támadást. Egy bagdadi negyedben kormányellenes fegyveresek csaptak össze iraki és amerikai katonák vegyes osztagaival; egy gyermek is kereszttüzükbe került és életét vesztette.
Szunnita nyomásra kénytelen volt megválni védelmi miniszterétől Núri al-Máliki síita iraki kormányfő. Egyelőre maga veszi át a tárcát a leváltott Abdel-Kádir Dzsászim Ubajditól. A legnagyobb iraki szunnita parlamenti frakció kormánytagjainak visszahívásával fenyegetőzött arra az esetre, ha Máliki nem meneszti a védelmi minisztert. Ubajdi az amerikai erők oldalán részt vett a nyugat-iraki Fallúdzsában a szunnita felkelők ellen indított korábbi hadműveletekben, ezért a szunnita közösség nagy bizalmatlansággal tekintett tevékenységére, illetve már eleve el sem akarta fogadni kinevezését a múlt év júniusában.
Az al-Kaida terrorhálózathoz kötődő Iraki Iszlám Állam szervezet vezetője, Abu Omar al-Bagdadi nevében hangfelvétel jelent meg kedden az interneten. Az al-Bagdadinak tulajdonított felvételen azt fejtegeti a beszélő, hogy "katonai szempontból igazat kell adni annak az ellenségnek, aki szerint ha Afganisztán a terror iskolája volt, akkor Irak a terrorizmus egyeteme".
Olyan bejelentés is elhangzott e felvételen, amely szerint az Iraki Iszlám Állam megkezdte saját fejlesztésű rakétáinak gyártását. Az iraki kormányellenes fegyvereseknek most általában szovjet gyártmányú rakétáik vannak, ezeket valószínűleg a Szaddám Huszein előző elnök uralmának megdöntése utáni zavaros időszakban szerezték meg iraki fegyverraktárakból.
Al-Bagdadi az iraki szunnita lázadócsoportok közötti feszültségeket is igyekezett elsimítani a hangfelvételen, s egymás vérének ontása helyett az amerikaiak és az iraki kormány elleni közös harcra szólította fel a rivális Iraki Iszlám Hadsereget
Az üzenet visszafogott hangvétele azt sugallja, hogy a lázadócsoportok közti - szokatlan módon nyilvános - torzsalkodás aggasztja a felkelők magas rangú vezetőit. Egy héttel korábban a másik frakció, az Iraki Iszlám Hadsereg az al-Dzsazíra arab hírtelevízióban azzal vádolta az Iraki Iszlám Államot, hogy megölték több fegyveresüket és hogy az al-Kaidához való csatlakozásra akarják kényszeríteni tagjaikat.
Az Iraki Iszlám Állam, amelyet az al-Kaida nemzetközi terroristahálózat iraki szárnya és több szunnita fegyveres csoport hozott létre tavaly, számos tömeges emberrablást és nagyszabású merényletet követett el az utóbbi hónapokban.
(MTI)