Cipők a Duna-parton

"Nem csak azokra emlékezünk ezen a napon, akik életüket vesztették, hanem azokra is, akik az életüket elvették, hogy kivessük magunkból a szégyent és senkinek se legyen félnivalója ezután." A fővárosban többen, több helyszínen is emlékeztek a holokauszt áldozataira. Méghozzá együtt. Ezúttal nem számított, hogy ki kormánypárti és ki ellenzéki.

A holokauszt áldozatairól tartottak ünnepélyes megemlékezést vasárnap a fővárosban a Cipők a Duna-parton emlékműnél. Iványi Gábor metodista lelkész a mintegy 60 fős hallgatóság előtt kifejtette, hogy 63 évvel ezelőtt nagyjából ekkora csoportokban hajtották az embereket az emlékmű helyére és lőtték őket a Dunába. "Nem ünnep ez, hanem emlékezés: az elveszett családtagokra, szeretteinkre" – tette hozzá.

Vitányi Iván MSZP-s országgyűlési képviselő szerint az idő nem adta meg a kegyet, hogy nyugodtan szembenézhessünk múltunkkal, "a bűnt még nem sikerült kitépnünk a társadalom belső tudatából" – mondta, majd hozzátette: olyan hangok erősödnek mostanában, amelyek tagadni vagy bagatellizálni akarják a holokausztot, esetleg vissza akarnak térni ahhoz a korhoz".

A képviselő figyelmeztetett, hogy nem csak azokra emlékezünk ezen a napon, akik életüket vesztették, hanem azokra is, akik az életüket elvették, hogy "kivessük magunkból a szégyent és senkinek se legyen félnivalója ezután". A megemlékezés végén az emberek elhelyezték az emlékezés virágait a cipőknél, de volt, aki gyertyát gyújtott, mások egy-egy kavicsot tettek a cipők mellé.

"Ami a második világháború alatt az európai zsidósággal és 1944 vészterhes hónapjaiban a magyarországi zsidókkal történt, arra nincs mentség, nincs magyarázat" – ezt már Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum igazgatója mondta vasárnap az intézmény épülete előtt tartott holokauszt-emlékrendezvényen. A holokauszt nem csak zsidó tragédia, hanem európai és magyar is, mert "mindenhol vétettek a szolidaritás és a testvériség ellen" - mondta Schmidt Mária.

"A közös emlékezés újra egybeforrasztja az erőszakkal szétvert közösségeket. Ezekből a közösségekből áll össze a nemzet, a haza.  Ezért kell újra és újra közösen emlékezni, mert emlékezés nélkül nincs múlt, múlt nélkül pedig nincs jövő sem" - jelentette ki a történész.

Az Országgyűlés, Terézváros önkormányzata, a Terror Háza Múzeum és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem közös szervezésű rendezvényén megjelent Szili Katalin, a parlament elnöke, Hiller István oktatási és kulturális miniszter, valamint Orbán Viktor, a Fidesz elnöke is. Az eseményen a legnagyobb ellenzéki pártot a két korábbi minisztere, Deutsch-Für Tamás és Fónagy János, valamint frakcióvezetője, Navracsics Tibor is képviselte. Jelen volt még a KDNP politikusa, Harrach Péter is, valamint a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének vezérkara, a református, a katolikus és az evangélikus egyházközösségek magas rangú képviselői is.

A programot, amely a Terror Háza Múzeum előtt az Andrássy úti korzón zajlott, pár száz érdeklődő figyelte a helyszínen. A holokauszt hivatalos magyarországi emléknapja előtti estén tartott rendezvény végén a megjelentek mécseseket helyeztek el amúzeum emlékfalánál. Elsőként Orbán Viktor és felesége gyújtott gyertyát az áldozatok tiszteletére.

Hivatalosan 2000 óta emlékeznek meg minden év április 16-án a holokauszt áldozatairól, mert 63 éve ezen a napon állították fel Kárpátalján az első magyarországi gettót.

Vascipõk - Pauer Gyula és Can Togay alkotása
Vascipõk - Pauer Gyula és Can Togay alkotása
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.