Koalíciós vita az egyetemek privatizációjáról?

Megeshet, hogy újabb koalíciós konfliktus forrása lesz a felsőoktatási intézmények gazdasági státusának kérdése. Az SZDSZ lehetővé tenné, hogy az egyetemek az általuk kezelt vagyon tulajdonosaivá váljanak. Hiller István viszont még csak nem is vizsgálná ennek lehetőségét.

Lehetővé kell-e tenni, hogy a felsőoktatási intézmények gazdasági társaságokká alakuljanak? Úgy tűnik, erről gyökeresen eltér a koalíciós partnerek véleménye.

A szocialista Hiller István vezette oktatási tárca csütörtökön a Magyar Nemzet cikkére reagálva határozottan tagadta, hogy utat nyitna a felsőoktatási intézmények magánosítása előtt. Leszögezték: a tárca nem vizsgálja a felsőoktatási intézmények gazdasági társaság formájában történő működtetését, ezt a miniszter február 27-én be is jelentette. Az SZDSZ ügyvivői testülete ezzel szemben kiállt "a Magyar Bálint által elkezdett felsőoktatási reform folytatása" mellett. A liberálisok szerint "el kell indulni azon az úton, amelynek végén az intézmények az általuk kezelt állami vagyon teljes jogú tulajdonosaivá válhatnak".

A liberális párt szerint azoknak az intézményeknek, amelyek önként vállalkoznak erre, lehetőséget kell adni, hogy állami tulajdonú nonprofit gazdasági társaság keretei között folytassák oktatói, kutatói, szolgáltatói tevékenységüket.

Az SZDSZ-es háttéranyag arra is kitér: az Államreform Bizottság támogatta ezeket a javaslatokat, ugyanakkor a tulajdon átadását csak felsőoktatásimodell-kísérletként (pilot projektként) tartja kivitelezhetőnek abban az esetben, ha megteremthető a nonprofit kft. általi működtetés, és biztosítani lehet, hogy a kockázat ne az államot terhelje.

Vissza az államtitkári béremelést - kéri a Fidesz

A Fidesz felszólítja Gyurcsány Ferencet, hogy május 1-jétől vonja vissza az államtitkárok fizetésének növeléséről hozott döntését. Szijjártó Péter úgy fogalmazott: míg a kormány az emberek életét az elvonásokkal nehezíti, addig az államtitkároknak, szakállamtitkároknak 20-25 százalékos béremelést ad. A Fidesz azt is várja, hogy az államtitkárok fizessék vissza a többletet. A tájékoztatón egyszer csak megjelent Szetey Gábor, a kormányzati személyügyekért felelős államtitkár, aki közölte: Gyurcsány Ferenc több mint két éve jótékony célra utalja át a fizetését. A mostani döntést a bevezetett teljesítményértékelési rendszer alapján hozta meg a kormányfő. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.