Sokan a múltat biztosítják a lakásukban

A magyarországi lakások mintegy kétharmadára kötöttek biztosítást, ami főként annak fényében jó arány, hogy a fennmaradó állomány jelentős része nem is biztosítható (árvízveszélyes területen fekszik, rossz műszaki állapotú). Ezen a területen tehát jóval kevésbé érvényesül a más biztosítási ágakban megmutatkozó lemaradásunk a nyugat-európai országokhoz képest. Jellemző probléma ugyanakkor, hogy a biztosítások meghatározó hányadát a valóságos vagyonértéknél alacsonyabbra kötötték.

Az alulbiztosítottságot csak részben magyarázza, hogy egyes ügyfelek az alacsonyabb díjak reményében eleve a valóságosnál kisebb értékű ingatlan és ingó vagyonra kötnek biztosítást. Sok esetben viszont az a probléma, hogy a hosszú évek óta fennálló lakásbiztosításokban nem a reális biztosítási összegek szerepelnek. Az elmúlt évtized során jelentősen megváltoztak az ingatlanok négyzetméterárai, és az ingóságok értéke is jelentősen megnőtt.

Szemléletes példával élve: a kötvényben szereplő, ötezer forintért megvásárolt fekete-fehér Nárcisz televíziót időközben már felváltotta a 120 ezer forintot érő, 72 centis képernyőjű színes sztereó televízió. Az értékekben bekövetkező változások követése az ügyfélnek elemi érdeke: ugyanis a biztosítási díjban a módosítás nem okoz jelentős növekedést, ám az ingatlanban keletkezett kárt csak a kötvényben szereplő négyzetméterár arányában fogják kifizetni. Ha pedig a példában szereplő színes televíziót ellopják, a biztosító csupán az ötezer forintos készülék árát fogja megtéríteni.

A lakásbiztosítási piac termékei nehezebben hasonlíthatók össze, mint például a jóval kevesebb paramétert figyelembe vevő kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások. Általános piaci tendenciákat azonban megfigyelhetünk ezen a területen is: folyamatos átalakulásnak lehetünk tanúi, melynek eredményeképpen a biztosítók ma már leginkább csomagokat kínálnak az ügyfeleknek. Ezek a biztosítási csomagok az alapvető elemi (tűz, vihar, hó, villámcsapás, árvíz, földrengés, rádőlés) kockázatokon túl jobbára már olyan kiegészítő szolgáltatásokat is tartalmaznak, mint például csőtörés, üvegkár-biztosítás, felelősségbiztosítás, betöréseslopás- és rablásbiztosítás. Kiegészítőként egyre több cég kínál olyan további szolgáltatásokat, mint a 24 órás szerviz, vagy az ebtartói felelősségbiztosítás, de már baleset- és életbiztosítás is köthető a lakásbiztosítás keretein belül.

Már Magyarországon is megjelent az all risk típusú lakásbiztosítás, amely abban különleges, hogy nem azokat a kockázatokat sorolja fel tételesen, amelyek esetén a cég kifizeti a károkat, hanem csupán azt a néhányat, amelyeket kizár a kockázati körökből. Ezek a hagyományosnál jóval tágabb értelemben vett lakásbiztosítások, igaz, jelenleg még jóval magasabb költséggel. A jövőben a külföldi tapasztalatok ismeretében e biztosítási forma elterjedésére számíthatunk.

A lakásbiztosításban is megjelent az önrész. Mivel a károk jelentős része néhány tízezer forintnyi összeget tesz ki, viszont a biztosítók összes kifizetéseinek meghatározó része az ilyen bagatell károkhoz kapcsolódik, ezzel a megoldással a díjak érezhetően csökkenthetők. További lehetőség az ügyintézés rugalmasabbá tétele: ma már nem ritka, hogy kisebb kártérítések esetén a biztosítók eltekintenek a helyszíni kárfelméréstől.

Dróton jövő szerződések

A lakásbiztosításban is terjed az internetes értékesítés. A lakásbiztosítási kalkulátor már 2001 óta működik a neten. Ennek segítségével több biztosító termékét figyelembe véve számolhatjuk ki díjunkat. Ma már a változatos konstrukciók ellenére össze is lehet hasonlítani az egyes konstrukciókat. Emellett számos kiegészítő biztosítás is megismerhető és megrendelhető. Több biztosító is online kedvezményt ad, ha az ügyfél az interneten rendeli meg a biztosítást, a kedvezmény mértéke akár a 35 százalékot is elérheti. Míg kötelező biztosítás esetében szinte csak és kizárólag az ár számít, addig a lakásbiztosításoknál fontos szempont a kínált szolgáltatások köre és azok minősége is. Mestyán András, a biztositastipp.hu internetes oldalt működtető CLB Független Biztosítási Alkusz Kft. igazgatója szerint az internetes értékesítés során jóval egyszerűbb standard csomagokat kínálni, az ügyfelek elégedettsége csak a sokféle opció felajánlásával, igazán testre szabott biztosításokkal érhető el. Az érdeklődők által elvégzett kalkulációk és megrendelések alapján a legtöbb felhasználó új építésű ingatlanok megvásárlását követően veszi igénybe az online szerződéskötést, átlagosan 22 ezer forint körüli éves díjjal.

Ráccsal védett tükrös ablak. A régi lakásbiztosítás értékét érdemes aktualizálni
Ráccsal védett tükrös ablak. A régi lakásbiztosítás értékét érdemes aktualizálni
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.