Elvárt adó: újraírják a kérdőívet
Bár egyelőre nem teljes az egyetértés, lesz megállapodás és lesz elvárt adó is - nyilatkozta lapunknak Horn Gábor, az elvárt adó hét végén nyilvánosságra került verzióját elutasító SZDSZ ügyvivője. A két kormánypárt tegnap egyeztetett a kérdésről. Az valószínű, hogy az adó marad abban a formájában, ahogy tervezték - erről kormánydöntés is van -, változás abban képzelhető el, hogy miként igazolhatják majd a ténylegesen és jogszerű gazdálkodásuk folytán veszteséges, illetve kis nyereségű vállalkozások, hogy "igazi a veszteségük", s kerülhetik el így a minimumadó megfizetését.
Veres János pénzügyminiszter is megerősítette a Nap-kelte tegnapi adásában, hogy a korábbi kormánydöntésnek megfelelően lesz elvárt adó. Az ebből tervezett bevétel teljesítését is maradéktalanul fontosnak tartja, hiszen azzal számoltak a konvergenciaprogramban is. Ha kiesne az az összeg, a kiadásokat kell csökkenteni - tette hozzá.
A Pénzügyminisztérium eredeti javaslata szerint a veszteséges, illetve kis nyereségű cégeknek egy nyilatkozatot kellene kitölteniük a költéseikről, bevételeikről, partnereikről, ha nem kívánják fizetni az elvárt adót. Kóka János gazdasági miniszter erről a hét végén azt mondta, nem fogadják el, mert aránytalan adminisztrációs pluszterhelést jelent a vállalkozásoknak.
A tervek szerint a kormánynak szerdán kellene elfogadnia, majd benyújtania a parlamentben a javaslatot, amelyet így május közepéig bizton elfogadhatna a T. Ház, időben ahhoz, hogy a kihirdetés után 45 nappal, július 1-jén hatályba is léphessen.
Ám ettől függetlenül Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke is úgy véli: a múlt hét végén napvilágot látott kérdőívtervezet nem lenne megfelelő. Az adószakértő úgy véli, a javasoltnál komplexebb nyilatkozat kell. Szerinte az túl általános: a különböző típusú, formájú vállalkozásokra különféle nyilatkozatot kellene alkalmazni - mondja.
A nyilatkozat arra lehet jó, hogy rászorítsa a cégek, vállalkozók nagy részét a korábbinál nagyobb adófizetésre. Vagyis az elvárt nyereségnél nagyobb profit kimutatására - persze csak ott, ahol a cég csak papíron veszteséges, és nem a valóságban. Így elkerülhető, hogy azért kerüljön a cég az adórevizorok szeme elé, mert veszteséges létére nem fizet elvárt adót, s ezért egy extra nyilatkozatot kitölt, vagy azért, mert befizeti a minimumadót (vagyis nem vállalja annak igazolását, hogy ő jogszerűen veszteséges). Igaz, utóbbi esetben arról van szó, hogy az APEH-nek kellene bizonyítania, hogy nem megfelelő a könyvelés, és nem a vállalkozónak, mint a nyilatkozók esetében - mutat rá Zara. Vagyis - figyelembe véve az APEH leterheltségét - nem kockáztat sokat az, aki fizet.