Mikszáth Kálmán és a csatornabűz

Horpácson nem mindegy, hogy honnan fúj a szél. Mert ha a Mikszáth-kúria közelében létesített szennyvíztisztító telep felől, akkor átható szag teríti be a falu utcáit, és facsarja az idelátogató turisták orrát. A polgármesteri feladatokat 1998-tól félállásban ellátó Molnár Zoltán elkeseredetten állapítja meg: korábban inkább csak nyáron, mostanában azonban már egész évben elviselhetetlen szag terjeng a faluközpontban.

A polgármester - noha szívesebben beszélne a pályázati pénzekből megvalósult infrastrukturális fejlesztésekről, vagy anekdotázna a falu hajdani híres-nevezetes lakójáról - kérésemre röviden vázolja a horpácsi szennyvíztisztító létesítésének előzményeit. A Nagyoroszi, Horpács, Pusztaberki, Borsosberény községek szennyvíz-csatornázási és szennyvíztisztítási terveit még a korábbi faluvezetés fogadta el. A polgármester állítása szerint senki sem kérdezte meg a helybéliektől, beleegyeznek-e, hogy a falu belterületén szennyvíztisztító telep és szennyvízátemelő épüljön. A kivitelezést a tatai székhelyű magyar-német OMS-Hungaria Kft. végezte, amely a beruházás elkészülte után egy évig üzemeltette a rendszert. 2003-ban a Nyugat-Nógrád Vízmű Kft. pályázaton nyerte el a szennyvíztisztító üzemeltetésének jogát.

Vogel Csaba, a Nyugat-Nógrád Vízmű Kft. ügyvezető igazgatója azt mondja: 2003 óta több millió forintot költöttek a kivitelezési hibák javítására, a bűz forrásának azonban elsősorban a szennyvíztisztító rendszer túlméretezettsége tekinthető. Ugyanis: a rendszerben megforduló víz közel harmadát a nagyoroszi honvédségi laktanya adta volna - ezt azonban 2005-ben megszüntették. Ráadásul - már induláskor - jóval kevesebben kötöttek rá a rendszerre, mint azt előzőleg számították. A lecsökkent szennyvízforgalom, valamint a kisszámú rákötés miatt a csatornahálózatba kerülő szennyvíz pang a rendszerben, ami kénhidrogénes gázképződéssel és szaghatással jár.

- Vegyszeradagolással vagy levegőbevitellel csökkenteni lehetne a kellemetlen szaggal járó kémiai és biológiai bomlásokat, ez azonban nem üzemeltetői feladat - mondja Vogel Csaba, majd hozzáteszi: a fejlesztési beruházás Horpács esetében több millió forintba kerülne.

Ballabás László, a kivitelezést végző OMS-Hungaria Kft. főtechnológusa állítja: eddig nem volt tudomásuk a falu életét megkeserítő bűzről, de mint mondja, szívesen együttműködnek a horpácsiakkal a probléma orvoslásában.

- A kivitelezést a közbeszerzési pályázat előírásai és a tervek alapján végeztük el, és a műszaki átadás után eredményesen zártuk mind a csatornahálózat, mind a szennyvíztisztító telep próbaüzemét - mondja a szakember. - Annak idején a várható szennyvízforgalom alapján készült beruházási programban valóban nem szerepeltek szagtalanító berendezések a szennyvízátemelő telepeken. Rontja a helyzetet az is, hogy sok helyen a csatornarendszerre rá nem kötő lakók az emésztőgödrük tartalmát az udvaruk előtti csatornaszemekbe engedik.

2002-ben a horpácsiak panaszukkal megkeresték a környezetvédelmi minisztériumot, amely hatósági vizsgálatot rendelt el. Ennek jegyzőkönyve szerint ha a csatornarendszert használó négy település rákötöttsége eléri az optimális szintet, a bűzprobléma megszűnhet.

Molnár Zoltán szerint viszont csak az átemelőtelepen elhelyezett szagtalanító berendezés szüntethetné meg az állandósult csatornaszagot - a falunak azonban nincs kerete a többmilliós beruházásra. Jelenleg 70%-os a rákötés, de mérések alapján 100%-os rákötésnél sem érik majd el a tervben előírt egy főre jutó napi 150 liter fogyasztást, amely a mostaninak majdnem a duplája lenne.

A horpácsi turistaház előtt körbekerítve áll a Mikszáth család, a temetőkertben Szontágh Pál és Nagy Iván reformkori politikusok sírja.

- Horpácson nagyon magas az egy főre jutó híres emberek száma, különösen, ha ideveszszük, hogy Madách Imre is gyakori vendég volt a Szontágh-birtokon - áll meg a temetőkertben a polgármester. - Hétvégenként rendszerint megtelik a turista- és a vendégház. A falu számára kitörési pont lehetne a vendégfogadás. Még több vállalkozó is fektetne pénzt a turizmusba, ha sikerülne megoldani a szennyvízügyet. Én egyébként bízom ebben - ha másképpen nem megy, pályázati pénzből lehetne eredményt elérni.

"Pompás kis falu ez a Drégely vára alatt" - írta Mikszáth Kálmán nógrádi lakhelyéről, Horpácsról. A nagy palóc egyre súlyosbodó betegséggel küszködve tért vissza megyéjébe, amikor 1904-ben Szontágh Páltól megvásárolta a horpácsi birtokot. Két év múlva az öreg, földszintes kúria mellé a Jókai Mór élete és kora című könyve tiszteletdíjából új kastély építésébe fogott. Korai halála után felesége, Mauks Ilona, majd 1950-ig - az államosításig - nagyobbik fia lakott az eredetileg emeletesre tervezett kastélyban. A sokáig nevelőotthonként működő, mára a Nógrád Megyei Múzeumi Igazgatóság kezelésébe került épületben elhelyezett Mikszáth Emlékmúzeum évente sok ezer turistát vonz a Cserhát és a Börzsöny találkozásánál fekvő 188 lelkes településre.

Akár irodalmi zarándokhely is lehetne a nagy író kúriája
Akár irodalmi zarándokhely is lehetne a nagy író kúriája
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.