Kacsát, halat és szoftvert a kistigrisnek
A 2002-ben elindított új Ázsia-politika jegyében és Magyarország pozícióinak további erősítése céljából utazott Medgyessy Péter volt miniszterelnök, utazó nagykövet hivatalos látogatásra Vietnámba. A 90 milliós lország hatalmas gazdasági potenciállal és ambíciózus fejlesztési tervekkel rendelkezik, bruttó nemzeti összterméke az utóbbi két évtizedben évi átlagban 8%-al emelkedett, 2OO6-ban 8,2%-ot produkált és a következő 5 évben 8,5% feletti átlagot jósolnak.
Néhány iparága (rízs-, kávé-, borstermesztés) a világ élvonalába tartozik, a feldolgozóipar is rendkívül gyors fejlődés elé néz. Más országok is intenzív érdeklődést mutatnak Vietnam iránt, amit bizonyít az az 1200 fős Euromoney által szervezett konferencia, amelyet a hivatalos látogatás idején szerveztek felsőszintű gazdasági és vállalati vezetőknek Hanoiban, az indokínai ország fővárosában.
Magyarország nagy helyzeti előnnyel indulhat, mivel a hazánkban annak idején felsőfokú tanulmányait folytató diákok (közel 4000 fő) nagy része mára igen jelentős karriert futott be akár gazdasági, akár politikai téren és ennek is köszönhetően a fogadókészség érzékelhetően barátságos, rendkívül nyitott.
Medgyessy Pétert fogadta Nguyen Tan Dung miniszterelnök, Vo Hong Phuc tervezési és beruházási miniszter és Bui Xuan Khu, az ipari miniszter első helyettese. A vietnami partnerek nagy érdeklődést mutattak a magyar átalakulási folyamat iránt. Mint a volt magyar miniszterelnök elmondta, a jó és a rossz tapasztalatokból egyaránt lehet tanulni, s azokat szívesen megismertetjük. Medgyessy felhívta a figyelmet, hogy a jó politikai kapcsolatrendszert eredményesebben kell felhasználni a gazdaság területén a két országnak. Ma már a hagyományos gazdasági együttműködés mellett a magas hozzáadott értékű, tudás-intenzív iparágakra van szükség. A K+F, a technológia transzfer, közös vállalatok létrehozása és akár harmadik piacokon (Laosz, Kambodzsa) való közös együttműködés összekapcsolása nagy lehetőségeket rejt magában.
Medgyessy több más együttműködési lehetőséget is felvetett vietnami partnerei számára. Magyarország mint európai hídfőállás, logisztikai és elosztó központként ideális lehet – mint más távol-keleti országok esetében is – az EU piacaira és a Balkánra bejutni szándékozó vietnami cégek és vállalkozások számára. Az agráriumban a magyar termelési kultúra átadása, a technológia transzfer és a közös kutatások azok a területek ahol - mint ahogy a már beindított projektek (haltenyésztés és haltáp üzem) vagy a szándéknyilatkozati stádiumban lévő közös vállalkozások (kacsa és lúdtenyésztés) – potenciális lehetőségek vannak.
Az egészségügy területén a hagyományos termékeken (gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök) kívül ma már nagy perspektíva van egész rendszerek (pl. nővérképzés) transzferében. Emellett víztisztító berendezések és a szoftverkooperáció területén adatbiztonsági rendszerek transzferjének lehetőségeire is felhívta vietnámi partnereinek figyelmét. A volt magyar miniszterelnök felvetette a hivatalos tárgyalásokon egy közös vietnami-magyar üzleti tanács létrehozásának lehetőségét annak érdekében, hogy a két ország vállalatai jobban megismerhessék egymást. Kiemelt fontosságú lehetőségnek nevezte az oktatási együttműködést. Vietnam számára a magyar oktatási színvonal megbízható és magas színvonalú, emellett jóval olcsóbbak a magyar egyetemek mint a hasonló színvonalú nyugat-európai vagy amerikai egyetemek. Vietnami diákok önköltséges oktatása a magyar egyetemek számára üzleti lehetőség, míg az ország érdekeinek hosszú távon az emberi kapcsolatok további mélyítése jelenthet előnyt.
Medgyessy ma Ho Chi Minh-városba (Saigon) látogat, és ünnepélyesen felavatja a magyar érdekeltségű HAKI haltáp-gyártótelepet.