Az EMIH szerencsétlennek tartja a Mazsihisz vezetőjének ajánlását
"Március 15-e a zsidóké is. Március 15. azoknak az ünnepe, akik azonosulnak a szabadság eszméjével" - áll az MTI-hez eljuttatott közleményben. Az EMIH szerint nemcsak azért szerencsétlen az ajánlás, mert március 15. a zsidók ünnepe is, hanem azért is, mert a zsidóság is sokféle: mint írják, még a vallásos zsidóságnak is több irányzata van, amelyek közül a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) csak egyet, a neológ irányzatot képviseli. Véleményük nem képviseli például az EMIH álláspontját.
Feldmájer Péter a napokban azt ajánlotta zsidó származású honfitársainak, hogy maradjanak otthon a március 15-i nemzeti ünnepen. Az EMIH közlése szerint "akár mulatni is lehetne az eseten, hiszen a ’Ha elege van a zsidózásból és a nyilasokból, töltse nemzeti ünnepünket külföldön’ címmel, a Mazsihisz lapjában megjelent írást félreérthetetlenül egy - amúgy igen rosszízű - purimi-farsangi viccnek szánta a szerző. Tudtunkkal ez a felhívás a Mazsihisz egyetlen zsinagógájába, vagy oktatási intézményébe sem jutott el" - olvasható.
Mint írják, a viccet azonban egyes hírügynökségek komolyan vették, és ettől fogva ez már nagy felelősséggel jár. "Óvatosnak kell lennünk az ilyen felszólalásokkal, hiszen nem tehetjük meg, hogy a valóságtól aránytalanul elrugaszkodva félelmet ébresszünk, és pánikot keltsünk holokauszt-túlélő szüleinkben és nagyszüleinkben ... " - áll a közleményben.
Az EMIH 2004-ben alakult újjá. Magyarországon még két izraelita hitközség van: a Mazsihisz, és a Magyarországi Autonóm Ortodox Izraelita Hitközség. A B’nai B’rith Budapest, a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület és Társaság a Magyarországi Zsidó Kisebbségért azt MTI-hez is eljuttatott nyilatkozatban ítéli el "azokat a szélsőségeseket, akik a nemzeti trikolór helyett egy, a nyilas időkre vitathatatlanul utaló jelképet akarnak ismét meghonosítani, ismét félelmet keltve ezzel a magyar társadalomban".
Elítéljük azokat is, akik politikai szándékból, sanda módon, valamiféle nem létező Árpád-házi "reneszánszként" legitimálják ezeknek a jelképeknek a felélesztését - áll a nyilatkozatban. A három szervezet ugyanakkor elfogadhatatlannak tartja, hogy "felelős zsidó vezetők március 15-e kapcsán indokolatlan pánikot, fölösleges hisztériát keltenek, az amúgy is feldolgozatlan félelmeket, be nem gyógyult sebeket hordozó, a holokausztot átélt magyar zsidóság soraiban".
(MTI)