Aknatűz a békefenntartókra
Hosszú éveken át a különböző mohamedán frakciók vívtak harcokat egymással az uralomért. A mindenkori kormány - amikor egyáltalán létezett ilyen - képtelen volt hatalmát érvényesíteni. Legutóbb 2005-ben, ENSZ-segédlettel állítottak fel egy ideiglenes kabinetet, amely azonban még Mogadishuba sem jutott be. Időközben az ország északi része Szomáliföld néven önállósította magát, de hivatalosan nem ismerte el egyetlen állam sem. Tavaly májusban - amerikai feltételezések szerint - az al-Kaida-terrorszervezettel szoros kapcsolatot ápoló terroristákat is sorai között tudó Iszlám Bíróságok Tanácsa bevette a fővárost, s megkezdte egy, a tálib rendszerhez hasonló iszlám állam kiépítését.
Egyes megfigyelők szerint - ha sok intézkedésük sértette is az emberi jogokat - "legalább rend és béke volt" Mogadishuban. Az év utolsó harmadában azonban az ideiglenes kormány segítségül hívta a kontinens egyik legjobban felszerelt hadseregét, s az etióp csapatok támogatásával meghátrálásra kényszerítette az iszlám erőket. Az érintettek csak taktikai viszszavonulásról beszélnek, a jelek szerint alig várták, hogy az idegen katonák távozzanak.
A gerillaháborúra felkészített iszlám fegyveresek már a békefenntartó egységek megérkezése előtt támadásba lendültek. Két hónapja mindennaposak a fegyveres összetűzések a kormánycsapatok és az iszlám erők között, néhány napja pedig már a fővárost lőtték aknavetőkkel. Félő, hogy a tapasztalatlan afrikai csapatok nem lesznek képesek megfelelni feladatuknak, s a 2005 előtti polgárháborús állapotok köszönnek vissza Szomáliában.