Ne késlekedjen, aki mesternek készül
A kiegészítő alapképzésben lehet a főiskolai oklevelet "egyetemivé minősíteni": vagyis a főiskolai végzettség megszerzése után ugyanazon a szakon egyetemi képzettséget szerezni. Ezek a képzések azonban már nem sokáig lesznek jelen a magyar felsőoktatási palettán, hiszen a tavaly mindenütt elindított bolognai oktatási formára való teljes átállást követően fokozatosan megszűnnek. Helyüket a mesterképzések veszik majd át, amelyekből már az idén is meghirdettek 52-t, 30 intézményben. A meghirdetett szakok többsége informatikai, zenei és katonai, rendvédelmi képzés.
A bolognai oktatási rendszer második képzési szintjére elméletileg azok jelentkezhetnek, akik felsőfokú alapképzésben szereztek diplomát. Minthogy azonban ilyen hallgatók egyelőre nincsenek - még a legkorábban, kísérleti jelleggel indult alapképzésekre járók is csak jövőre végeznek -, főiskolai diplomával is lehet jelentkezni. Mesterképzést nem csupán egyetemek indíthatnak, hanem főiskolák is: az idén erre a Zsigmond Király Főiskola, a Budapesti Műszaki Főiskola, illetve több hitéleti képzést nyújtó főiskola is vállalkozott.
Az Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK) tájékoztatása szerint mesterképzésben - a kiegészítő képzésektől eltérően - nincs megkötve, hogy csak a korábbi tanulmányokkal azonos szakon lehet továbbtanulni. Annál is inkább, mert egy alapszak után több irányban is tovább lehet tanulni. A szabad bölcsészet szakon fokozatot szerzők például többek között a művészettörténet, a filozófia, az esztétika, a kommunikáció és médiatudomány, az etika, a vallástudomány, a filmelmélet és filmtörténet, valamint a fordító és tolmács mesterszakok közül választhatnak.
A fenti képzéseknél az adott szakot meghirdető intézmény határozza meg a felvételi követelményeket. Mesterképzésben azonban egységesen 100 pontos rendszerben rangsorolják a jelentkezőket, amelybe az oklevél átlagát, a szakmai gyakorlatot számítják be, illetve pontoznak a motivációs beszélgetésen is. A részletes követelmények a felvételi tájékoztatóban, illetve a www.felvi.hu-n találhatók.