Brzezinski: Bush katasztrófa
A mostani elnökről azonban egyetlen jó szava sincs.
Brzezinski öt éve előre figyelmeztetett az egyoldalú lépések, az iraki háború várható következményeire. Most katasztrófának minősíti, hogy Bush nem hallgatott rá - és apja nemzetbiztonsági főtanácsadójára, Brent Scowcroftra. - Bár lehet, hogy az amerikai hatalom bizonyos dimenziókban, például a katonai erő terén 2006-ban nagyobb, mint 1991-ben volt, jelentősen meggyengült az ország azon képessége, hogy mozgósítson, inspiráljon, közös irányba fordítsa, és ezzel alakítsa a globális valóságot - írja könyvében.
Brzezinski George H. W. Bushnak azt rója fel, hogy bár jól kezelte a Szovjetunió összeomlását és az első iraki háborút, nem tudta a győzelmeket tartós történelmi sikerré kovácsolni. Nem tudta elérni, hogy Oroszországból igazi demokrácia legyen, és átalakítani a Közel-Keletet egy átfogó izraeli-palesztin békekötéssel. Clinton jól látta a közel-keleti kiutat, és a NATO-bővítés, illetve a balkáni beavatkozás is helyes volt, ám az elnök történelmi determinizmusa miatt nem látta szükségesnek egy külpolitikai stratégia kialakítását - véli Brzezinski.
Az ifjabbik Bush kormányának egyoldalú húzásai, mindent fekete-fehérben látó neokonzervativizmusa azonban súlyos sebet ejtett Amerikán, és világszerte hozzájárult a vele szemben ellenséges érzület kialakulásához. Az iraki háború borzasztó károkat okozott Amerika megítélésének, demonstrálta, hogy nem tudja maga mögé állítani a világot, és katonai értelemben sem tud döntő győzelmet aratni. - Semmi sem lehet rosszabb Amerika és végső soron a világ számára, mint ha a posztbirodalmi világban az amerikai politikát univerzálisan agresszív birodalmi politikának tekintenék - írja Brzezinski, aki szerint egy ilyen fordulat végzetessé tenné az amerikai szuperhatalom válságát.