Szabadulna budai villáitól az állam

Nőtlenszálló, nővérszálló, Fradi-pálya vagy pártüdülő - lehet válogatni: a Kincstári Vagyoni Igazgatóság közzétette a 2007-ben eladásra szánt állami ingatlanok listáját. Több tízmilliárddal gyarapodik az államkassza - ha találnak vevőt is.

Az ötvenmilliósnál értékesebb és most eladásra kínált állami ingatlanok listáján számos, békebeli párt-, illetve minisztériumi üdülőt találunk. A Római- part "felkapott" részén kívül eladók Balatonberény, Balaton-füred Hévíz, Szolnok, Balaton-lelle egyes üdülői. Lellén a legnagyobb a választék: összesen hét, egykor a művelődési, illetve a honvédelmi tárca kezelésében lévő üdülőt kínálnak újból eladásra. Siófokon két üdülő és egy kemping vár gazdára. Az állam "üdülőfóbiája" az oktatási intézményeket sem kíméli: a gödöllői Szent István Egyetem strandfürdőjét (valamint kollégiumát, ipartelepét, iskoláját), de a Corvinus Egyetem salgótarjáni üdülőjét is eladják.

Amúgy az egyetemek az oktatási tevékenységhez közvetlenül nem kapcsolódó objektumoktól válnak meg leginkább: a Veszprémi Egyetem gazdasági épületétől, a vépi mezőgazdasági szakiskola vendéglőjétől vagy a Corvinus irodaházától. Még Kádár János egykor kedvelt uszodája sem "ússza meg", az Ajtósi Dürer soron lévő hatalmas létesítmény is szerepel ugyanis az eladási tervben (mely egykor a pártfőiskolának, most az ELTE bölcsészkara több tanszékének, a Professzorok Házának és a Felsőoktatási Kutatóintézetnek ad otthont).

Az ingatlanok talán legértékesebb - egyúttal "legérzékenyebb" - csoportját az egészségügyi intézmények jelentik. Az egészségügyi tárca 8-10 milliárdos bevételre számíthat az idei eladásokból - amennyiben sikerülnek. Beszámoltunk már arról, hogy az egészségügy átszervezése, az ágyszámok csökkentése révén jelentős értéket képviselő ingatlanok, budai villák kerülhetnek magánkézbe, csakhogy az ingatlanok többsége (ilyen például a SOTE budapesti, XII., Eötvös úti tüdőszanatóriuma) jó ideje nem talál gazdára. Tavaly év végén még úgy volt, itt "húzná meg magát" a svábhegyi gyermekszanatórium - amely 1949-ben épült. Csakhogy most mindkettőt eladnák: a Béla király úti gyermekszanatórium és nővérszálló épületét éppúgy, mint a tüdőszanatóriumot. Mindkettő Budapest legszebb részein található - csakúgy, mint a megint meghirdetett Pszichiátriai és Neurológiai Intézet II. kerületi, Völgy utcai villája (tehát nem a főépület), vagy a több mint egyhektáros területen fekvő Mátyás király úti SOTE-kórház. A tervekkel ellentétben, nem kerül a város önkormányzatához a soproni gyermekszanatórium - hiszen ez is szerepel a listán.

A korábbi laktanya-privatizációs bevételek alapján ugyancsak jó üzletnek tűnik a lepusztult honvédségi objektumok eladása. A legnagyobb "falat" a 86 hektáros sárbogárdi laktanya és 24 hektáros harcálláspont. Vevőre vár az ercsi, a kiskőrösi és két szolnoki laktanya; a bajai híradóobjektum, a II. kerületi volt híradóközpont, egy Labanc utcai bázis, lényegében ugyanolyan jó helyen, mint a Lipótmező a Hűvösvölgyben, a csévharaszti antennabázis, a sormási rádióállomás, a tapolcai nőtlenszálló és helyőrségi klub. Lapunk számításai szerint ezek értékesítéséből származhat a legnagyobb bevétel.

Ami a védett objektumokat illeti, eladásra kínálják a budai, Béla király úti egykori kormány-, illetve államfői rezidencia 10 hektáros területét. Az eredetileg 12 hektáros terület kéthektárnyi részét leválasztották - ez állami tulajdonban marad, a többi különlegesen értékes ingatlan eladásából 6-8 milliárdos bevételre számítanak.

A felkínált telkek funkciójukat tekintve vegyes képet mutatnak: a volt kormányrezidencia helyén például lakóépületek alakíthatók ki a kerületi szabályozási terv szerint; a Lipóton viszont csak egészségügyi beruházást enged a helyhatóság. A laktanyák, kórházak, szanatóriumok esetében főleg kérdéses a funkcióváltás lehetősége - de például az Üllői úti Fradi-pálya sem hasznosítható túl sok mindenre. Utóbbival kapcsolatosan tegnap Dámosy Zsolt, az FTC elnöke a Duna Televíziónak nyilatkozta, már megvannak a befektető partnereik; az egyesület 6+2 hektáros Üllői úti ingatlanjára korábban két tendert is kiírtak - eredménytelenül.

A 75 tételből álló listán nem szerepelnek a kormányzati negyed kialakítása miatt eladásra szánt minisztériumi, kormányzati épületek - ezekből akár százmilliárdos bevétele is származhat az államnak. Sőt... Zelles Sándor KVI-főigazgató korábbi közlése szerint jó esetben akár egymilliárd euró is, igaz, három éven belül.

Addig viszont évente nagyjából egymilliárd (adó)forintba kerül a hatalmas, lepusztult állami telkek, épületek karbantartása és felújítása. Mi marad meg kórházából? Tekintse meg infografikánkat!

Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetnek a Völgy utcai villája eladó, a fõépületet (képünkön) most nem hirdették meg
Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetnek a Völgy utcai villája eladó, a fõépületet (képünkön) most nem hirdették meg
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.