Mortimer büntetése első fokon 3 év és 10 hónap
A tényállás szerint a vádlott 2005 májusában karddal leszúrt egy másik fiatalkorút a fővárosban egy buszon. A sértett életét a gyors orvosi beavatkozás mentette meg, ám maradandó sérüléseket szenvedett, lépét el kellett távolítani.
Az eset azért kapott nagy nyilvánosságot, mert a cselekmény utáni napokban, amikor a nyomozás még ismeretlen tettes ellen folyt, mint egy fél ezren tüntetek a rasszizmus ellen, a tetthely közelében, a Moszkva téren, ugyanis a sértett roma. Rövidesen azonban rendőrkézre került Gy. Mihály, aki szintén romának vallotta magát.
A vádlott az eljárás során beismerte tettét, de bűnösségét tagadta. Hol azzal védekezett, hogy önvédelemből szúrt, hol pedig azzal, hogy véletlenül, a busz hirtelen elindulása miatt döfte le áldozatát.
Az elsőfokú bíróság azonban mindkét védekezést elvetette.
A vádlott állításával ellentétben nem volt bizonyíték arra, hogy a sértettnél kés lett volna, illetve, hogy olyan fenyegető magatartást tanúsított volna, ami megalapozhatná a jogos védelmet.
A Fővárosi Bíróság kimondta, hogy a vádlott szándékosan, mindenfajta racionális ok nélkül szúrt le egy szóváltást követően egy számára ismeretlen személyt. A döfés életfontosságú szerveket, például a májat is sértette, és csak a gyors műtéti beavatkozásnak köszönhető, hogy az áldozat életben maradt.
Az emberölés kísérlete fiatalkorú esetében a törvény szerint 10 évig tartó szabadságvesztéssel sújtható.
Az ügyész korábban a középmértéket el nem érő büntetést indítványozott. A bíró a büntetés kiszabásakor megjegyezte: példátlan eset, hogy valaki fényes nappal, tömegközlekedési eszközön, minden ok nélkül 80 cm-es karddal leszúrjon egy számára ismeretlen személyt.
Az indoklás során elhangzott az is, hogy tanúk szerint a vádlottat érdekelték a fegyverek, a lovagkor, a vádbeli cselekmény idején is éppen kardozni indult társaival a Normafához.
Mortimer tanúk szerint egy vallási közösség tagja volt, akik őt az "isteni seregek vezéreként" tisztelték és azt tartották róla, hogy "előző életében a halál volt a tanítómestere".
A Fővárosi Bíróság az ügyészi indítvánnyal egyezően felfüggesztett szabadságvesztéssel sújtotta Gy. Mihály bátyját, emberöléssel kapcsolatban elkövetett bűnpártolás miatt. A férfi ugyanis elrejtette a bűncselekmény eszközhét, a kardot. Az elsőfokú ítélet az ő esetében sem jogerős, miután a védő enyhítésért fellebbezett.
(MTI)