Mit tehet Ön az éghajlati válság ellen? - Al Gore javaslatai


A válság „ csak akkor oldódhat meg, ha mi, mint egyének felelősnek érezzük magunkat a megoldásért – olvasható Al Gore „Kellemetlen igazság – A bolygónkat fenyegető globális felmelegedés, és leküzdésének lehetőségei” című könyvévben. (A könyv magyarul is megjelent 2006 végén.)
Al Gore egy sor gyakorlati lépést javasol, amit „bárki megtehet, hogy csökkentse azt a terhelést, amit high-tech életmódunk a természeti világra gyakorol.” Ha ezekre rászánjuk magunkat, „nem csak a globális megodáshoz járulunk hozzá, de saját életünket is jobbá tesszük.” „Napi döntéseinkkel mindannyian hozzájárulunk az éghajlatváltozáshoz, kezdve azzal, hogy otthonunkban mennyi energiát használunk, folytatva azzal, hogy milyen személyautókat és más járműveket vezetünk, azon keresztül, hogy milyen termékeket és szolgáltatásokat fogyasztunk, egészen addig, hogy életmódunk mennyi szeméttermeléssel jár” – írja Al Gore.

A „Kellemetlen igazság” szerzője a www.climacrisis.net honlapot ajánlja azoknak, akik szeretnék kiszámítani, hogy az üvegházhatású gázok termelése révén saját életmódjuk milyen hatással van éghajlatunkra – mekkora egy-egy ember „szén lábnyoma”. A számítás azt is kimutatja, az egyén életének mely területei okozzák a legnagyobb gázkibocsátást, vagyis hol kell radikális változást vállalni, hogy közeledjen a ”szénsemleges életmódhoz.”

Al Gore könyvének első számú javaslata: mindenki csökkentse otthona energiafelhasználását!  Aki hatékony lépést akar tenni a maga keretei között, az válasszon energiahatékony világítást; új készülék vásárlásakor is az energiatakaékos megoldást részesítse előnyben; ügyeljen arra, hogy  a berendezései működtetés közben is jó állapotban maradjanak; hatékony fűtési és hűtési megoldást válasszon ki lakásában, illetve házában; szigetelje lakását alaposan; vizsgálja meg otthoni energiamérlegét; takarékoskodjon a meleg vízzel; csökkentse a standby energiapazarlást; ha otthoni irodát tart fenn, annak is javítsa hatékonyságát; váltson zöld energiára.
Ezek a leginkább kézenfekvő, bárki számára nyitott lehetőségek a radikális életmódváltásra – nem véletlen, hogy a „Kellemetlen igazság” első helyen sorolja fel ezeket a megoldásokat. S az sem véletlen, hogy ezen a ponton érik a legerőteljesebb támadások időről-időre Al Gore-t., azzal vádolva, hogy saját életmódjának környezetbarát átalakítását sem kezdte még el, sőt, éppen ellenkezőleg.

Al Gore könyve nagy terjedelemben foglalkozik a közlekedésből származó környezeti terhelés mérséklésének lehetőségeivel is. Mindenkinek javasolja, hogy autózás helyett gyalogoljon, kerékpározzon, másokkal közös autóban jusson el céljához, vagy válassza a tömegközlekedést; álljon át kevésbé környezetterhelő vezetési stílusra, vezetési szokásokra; vásároljon hatékonyabb autót, hibrid (részben benzinnel, részben elektromossággal működő) autót, alternatív üzemanyagot. Felhívja a figyelmet az üzemanyagcellás járművek távlataira, de közvetlen, már ma is elérhető további lehetőségeket is jelez: csökkenti a közlekedési szükségletet a távmunka; ha teheti, telekommunikációval váltsa ki az országrészek vagy kontinensek közötti repülést.

A „Kellemetlen igazság” a fogyasztás csökkentésére, a pazarlás mérséklésére is javaslatokat fogalmaz meg: a tartós áruk vásárlása, az újrahasznosítás arányának növelése,  papírpazarlás kerülése, a tartós bevásárlószatyor előnyben részesítése viszonylag könnyen megvalósítható változás; ezen kívül a szerves hulladékokat minél nagyobb arányban célszerű komposztálni; az újratölthető palackok használata is csökkenti a környezetterhelést; az áttlételek miatt az elfogyasztott húsmennyiség csökkentése is csökkenti a széndioxid-terhelést; Al Gore javasolja, hogy a vásárlás során mindenki a helyi áruk részesítse előnyben; és felhívja a figyelmet egy viszonylag új lehetőségre, a „szén-ellentételezés” megvásárlására, ami azt jelenti, hogy a polgár, akinek életmódja bizonyos mennyiségű széndioxid-kibocsátással jár, az ellentételezés megvásárlásával olyan projekteket támogat, amelyek valahol máshol csökkentik az üvegház-kibocsátást.

A volt amerikai alelnök a helyi közösségbe és az országos ügyekben is beleszóló állampolgár lehetőségeit sem tartja lebecsülendőnek. „Legyen a változások katalizátora’” – adja ki a jelszót. Ehhez elsősorban a helyzet és az okok tanulmányozását kéri mindenkitől, tájékozódást és a megszerzett információk terjesztését. Figyeljük kitartóan, hogy iskolánk vagy munkahelyünk kibocsátási szintje hol mérsékelhető, és helyezzük nyomás alá ezeket az intézményeket; tudatos vásárlóként hozott döntéseinkkel, a márkák és szolgáltatók közötti választással „szavazzunk a pénzünkkel”; hasonlóképpen, befektetési, megtakarítási döntéseinket is gondoljuk végig abból a szempontból, hogy melyek a kisebb kibocsátási szinttel járó alternatívák; s ugyanezt a célt szolgálhatjuk politikai cselekvéssel, aktivistakénrt és szavazóként, valamint azzal, hogy környezetvédelmi szervezethez csatlakozunk.

(Al Gore: Kellemetlen igazság – A bolygónkat fenyegető globális felmelegedés, és leküzdésének lehetőségei. Göncöl Kiadó, Budapest, 2006.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.