Ki mit vár a kongresszusoktól?
Az emberek fele szerint Orbán újbóli elnökké választása egyben azt is jelenti, hogy a párt politikája változatlan marad. Ugyanakkor 18 százalék pozitív, s ugyanekkora csoport negatív változásra számít. Ennél reményteljesebbnek gondolják az Orbánnal közös jövőt a párt hívei: 37 százalékuk szerint újjáválasztásával kedvező fordulatot vesz a Fidesz politikája, s csak 6 százalékuk tart negatív fejleményektől. Bár az MSZP elnöki posztján változás várható, a kérdezettek relatív többsége (46 százaléka) szerint a párt irányvonala nem fog módosulni. Az aktuális politikai erőviszonyok ismeretében érthető, hogy többen gondolják a személyi váltást kedvezőtlennek, mint kedvezőnek (28, illetve 12 százalék). Nem így a szocialista párt támogatói, 34 százalékuk szerint ugyanis Gyurcsány megválasztásával a korábbiakhoz képest jobb lesz a párt politikája, s csak 6 százalékuk mondja az ellenkezőjét.
Nemcsak a két párt elnökének a megválasztásában, hanem irányító testületeinek öszszetételében sem várnak fordulatot a választópolgárok: sokkal inkább a jelenlegi vezetők újjáválasztását, mint új személyek bekerülését valószínűsítik. Az MSZP esetében 53, a Fideszre vonatkozóan 49 százalék feltételezi, hogy a jelenlegi irányvonal meghatározásában kulcsszerepet játszó személyek lesznek túlsúlyban. Nagyjából a negyedük gondolja azt, hogy az elnökségeknek majd jobbára olyan politikusok lesznek a meghatározói, akik korábban nem vettek részt a vezetésben. A szocialista szimpatizánsok egységesebbek abban, hogy továbbra is a "mostaniak" lesznek a párt vezetői, az ellenzéki párt táborában nagyobb az ezzel kapcsolatos bizonytalanság.
A Fidesz vezetésében a felsorolt nevek közül Áder János és Pokorni Zoltán helyét látják az emberek a legbiztosabbnak, 70-70 százalék látja úgy, hogy bekerülnek a testületbe. Rajtuk kívül még viszonylag sokan (62 százalék) valószínűsítik Rogán Antal helyét a vezetésben. A megnevezett politikusok közül az MSZP potenciális vezetői sorában a legtöbben Szili Katalint említették (83 százalék), de ő - mint az adatfelvétel után kiderült - nem indul párttisztségért. A vezetői posztokra jelöltek közül a legtöbben Hiller Istvánnak és Szekeres Imrének adnak esélyt, hogy tagjai legyenek a szocialista párt elnökségének (69, illetve 57 százalék). (Szonda Ipsos)