Jöhetnek az ellenrakéták Cseh- és Lengyelországba
Mirek Topolánek cseh és Jaroslaw Kaczynski lengyel miniszterelnök a Reuters hírügynökség tudósítása szerint visszautasította azokat a (német) bírálatokat, amelyek szerint Washington Oroszországot meg sem kérdezve telepít új ellenrakéta-rendszert. - Ugyan már, nagyon naiv feltételezés, hogy nem lettek volna konzultációk - mondta Topolánek. Kaczynski azt is leszögezte, hogy az új ellenrakéták az egész atlanti szövetséget védik, és nem irányulnak egyik "normális" ország ellen, sem. Szerinte abszolút félreértés, hogy az új fegyverrendszer megbontaná a hadászati egyensúlyt.
Mint emlékezetes, Moszkva éppen ezzel érvelt az új amerikai ellenrakéták ellen, és azzal is fenyegetőzött, hogy a két volt szocialista országba telepített amerikai "kályhacsövek" miatt felmondja a kis- és közepes rakéták kölcsönös felszámolásáról kötött (Gorbacsov idején történelmi fontosságú, bizalomerősítő) szovjet-amerikai egyezményt, és közepes hatótávolságú rakétákat állít fel. Németország is morgott amiatt, hogy a csehekhez szuperfejlett radarrendszer kerül, lengyel területen pedig akár tíz új, nagyon korszerű ballisztikus rakéta jelenik meg.
A több milliárd dolláros amerikai ellenrakéta-rendszer az úgynevezett latorállamok (például Észak-Korea, Irán) rakétáit kapná el és semmisítené meg, még mielőtt becsapódhatnának kijelölt célpontjukba. Orosz vélemények szerint abszurd, hogy iráni vagy észak-koreai rakéták ellen Csehországból vagy Lengyelországból kellene védekezni. Moszkva arra utal, hogy az új rakéták valójában az orosz rakéták elleni védekezésül állnak hadrendbe, a radarrendszer pedig Oroszországot fogja "pásztázni".