Molnár Lajos ennyire népszerűtlen?
A szlovák liberális polgári lap a magyarországi vizitdíj premierjének apropóján úgy ítélte meg, hogy mégsem a magyar társadalom minden zugát elárasztó vizitdíjjelenség az elsődleges, hanem a kórházleépítések kérdése.
Az egészségügyi szaktárca vezetőjére nem csak az orvosok, gyógyszerészek, kamarák és érthető módon az ellenzék részéről nehezedik óriási kritikai nyomás, de a kormánypártok frakciói oldaláról is, amelyek nem csak a kórházuk bezárásával szembesülő régiók lobbyzóival, "de azon saját felismerésükkel is kénytelenek szembesülni, hogy ez a reform politikailag megsemmisíti őket" - fogalmaz a lap hírmagyarázója. Peter Schutz emlékeztet rá, közben "a Fidesz népszerűsége a csillagos eget súrolja." Hozzáteszi: Európában már csak a magyar ellenzéki Fidesz és a vezető szlovák kormánypárt, a vizit-és ágydíjat Szlovákiában már korábban eltörlő Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) ellenzi.
Persze, "az egészségügy csupán egy szegmense a lakosságot ingerlő változásoknak." Az aktív magyarok milliói képtelenek felfogni, hogy járulékok is léteznek, mi több, ezeket majd fizetni is kell. Az új, most bevezetett, és a megemelt régi adónemek sokaságától nyilván már a pénzügyi tanácsadók is megzavarodnak. "A reálbérek értékének várható csökkenésénél is szorongatóbb tényező, hogy a következetesnek nem mondható reformok nem egy csapásra, hanem adagolva sorjáznak" - írja.
A rendszerváltás óta példátlan társadalmi neurózis légkörében, a két nagy politikai párt totális konfrontációjának rendszerében működő, az egymást nem csak illetéktelenséggel, hanem tudatos kártevéssel is vádoló hangulatot már-már "kóros állapotokig fokozza" a politika. Mindez aztán olyan "kriminális botrányokba" torkollik, mint amilyen a Fidesz képviselői által végrehajtott kordonbontás, vagy a budapesti rendőrpalota elleni lövöldözés - írja a lap hírmagyarázója, aki szerint "a gulyásszocializmusból való felocsúdás igen csak kemény próbatétel", Magyarország pedig elhúzódó nyugtalansággal kényszerül szembesülni. (MTI)