Kongresszus: már tizenegy republikánus fordult Bush Irak-politikája ellen
A "lázadó" kormánypárti képviselők felszólalásukban világossá tették, megszavazzák a csapatnövelést elítélő határozattervezetet, amelyről kedden kezdődött háromnapos vita a washingtoni kongresszus alsóházában. A demokraták tervezetét támogató Walter Jones észak-karolinai republikánus honatya szerint a kezdeményezés elsöprő többségű támogatást fog szerezni a pénteki szavazáson. Úgy becsülte, legalább 30 republikánus képviselő voksol majd a nem kötelező érvényű határozat mellett.
A demokraták optimistább értékelése szerint a 435 tagú képviselőházban a kezdeményezést biztosan megszavazó 233 demokrata párti politikuson kívül akár 60 republikánus képviselő is a kétmondatos határozat mögé állhat. A CNN csütörtöki beszámolója szerint a demokratákkal együtt szavazó republikánusok egyrészt meggyőződésből, másrészt karrierjük féltése miatt fordulnak szembe az elnök politikájával. Legfőbb érveik között az szerepel, hogy már ők is belefáradtak a negyedik éve tartó háborúskodásba, és a csapaterősítési taktika korábban sem vált be.
"Ha az ember az autópályán egyszer csak rossz irányban kezd el hajtani, akkor letér" - fogalmazott John Duncan republikánus képviselő Tennessee-ből, szerinte Bush politikája egész egyszerűen nem működik. George Bush korábban közölte, nem különösebben izgatja a képviselőházi vita. Az elnök a vita második napján sajtóértekezletet tartott, amelyen azt sürgette, hogy a kongresszus minél előbb szavazza meg a csapaterősítés költségeit. Megjegyezte ugyanakkor, a képviselők egy olyan tervet utasítanak el, amelyről még ki sem derült, hogy működik-e.
A Fehér Ház korábban már világossá tette, akárhogyan is alakul a képviselőházi vita, akármilyen határozatot fogad is el a kongresszus, a meghirdetett ütemben folytatódik az iraki biztonsági terv végrehajtása.
Nancy Pelosi képviselőházi elnök beszédében viszont közölte: a nem kötelező határozat csak az első azoknak a tervezett lépéseknek a sorában, amelyekkel iraki politikájának megváltoztatására akarják rábírni az elnököt. A háborút leghevesebben bíráló demokraták a csapaterősítési büdzsé leszavazását, továbbá hat hónapos teljes csapatkivonási menetrend kijelölését szorgalmazzák.
(MTI)