Önkéntes száműzetésben a Nobel-díjas író?

A nemzetközi sajtó szerint a török író Orhan Pamuk, akit 2006-ban Nobel irodalmi díjjal tüntettek ki, elhagyta a hazáját és véglegesen az Egyesült Államokba költözött.

A Daily Telegraph szerint az elmúlt időkben a jogvédő magatartása miatt Törökországban többször is beperelt író döntésében szerepet játszott az, hogy az örmény újságíró Hrant Dink gyilkosság nyomozásával kapcsolatban az isztambuli rendőrség kezébe olyan bizonyítékok kerültek, amelyek szerint Pamuk neve is szerepel az esetleges további merényletek célpontjai között.

Orhan Pamuk az újabb fenyegetések hatására az elmúlt hetekben lemondott több hónappal ezelőtt szervezett egy sor németországi rendezvényt, ahol a német (és a török) rajongóival találkozott volna. Az utolsó pillanatban bejelentett lemondás oka biztonsági aggodalmak voltak. Az író németországi útját szervező bizottság szóvivője és a német PEN Club vezetői akkor azt említették(nyilatkozták jobb lenne), hogy tiszteletben tartják az író döntését, mert valóban reális veszélynek lehet tekinteni a németországi szélső török nacionalisták Orhan Pamuk ellenes fellépéseit. Ezt követően a török író lemondta a belgiumi útját is, ahol több író olvasó találkozó után a Brüsszeli Katolikus Egyetemen tiszteletbeli doktorrá avatták volna.

A Nobel díjas író nyilvános fellépéseinek elmaradását akkor a tekintélyes angol újság, a The Guardian jelzés értékűnek minősítette: „Orhan Pamuk veszélyben van!”. A londoni újság értesülései szerint az örmény újságíró gyilkosság egyik tervezője a rendörségnél a kihallgatásai során Pamukot is nyíltan fenyegette Az újság továbbá azt az információt is közölte az olvasóival, hogy az isztambuli rendőrség fontolgatja az író személyes védelmét is.
 
A Nobel díjas író száműzetésbe vonulásának a történetében a következő állomást az olasz újság, a La Repubblica hozta nyilvánosságra. Az újság ismertette azt az írást, amelyet az író a németországi fellépései alkalmával rendezett sajtó értekezleten olvasott volna fel. Az újság által „búcsúlevélnek” minősített dokumentumban Orhan Pamuk bár nem említi azt, hogy az országa elhagyására készül, azonban a levélben valóban vannak Isztambulra, „a szeretett városnak” címzett olyan jelzők, amelyeket lehet búcsúzásnak is minősíteni.
 
A török sajtó is foglalkozik Orhan Pamuk száműzetésével és az országa önkéntes elhagyásával, azonban ez idáig senkinek sem sikerült kideríteni, hogy Pamuk jelenleg melyik országban tartózkodik. Mind ezek mellet a hozzá közel álló törökországi közéleti személyek is már tényként kezelik az önkéntes emigrációt.

Orhan Pamuk Törökországban a közel múltban, főleg az örmény népirtás kérdésében tett nyilatkozatai miatt vált üldözötté. Az író annak idején felhívta a török államot, hogy hivatalosan is ismerje el a felelősségét, hogy 1915-ben másfélmillió örmény vesztette  életét a kelet-anatóliai vérengzésekben. Pamuk ezt követően állt a bíróság előtt azzal a váddal, hogy “megsértette a törökség jó hírét”, és e szerint a vád szerint az író nyilatkozata a török büntető törvénykönyv hírhedt 301-es passzusa alapján 3 éves szabadságvesztéssel is sújtható lett volna. Végül is az isztambuli bíróság elejtette a Pamuk ellenes pert, de ebben komoly szerepe volt az Orhan Pamuk mellett hivatalosan is kiálló Uniós szerveknek és az Európai Bizottságnak. Az író isztambuli tárgyalásain személyesen is megjelent akkor Olli Rehn, az Unió bővítési biztosa, aki személyes jó barátságáról biztosította a török írót. Ugyanakkor Joost Lagendjik, az európai Unio Törökország parlamenti vegyes bizottságának a társelnöke is végig kísérte a Pamuk pert.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.