Bejrúti nagygyűlés Haríri meggyilkolásának második évfordulóján
Libanon minden részéből érkeztek a Szíria-ellenes parlamenti többség által szervezett megmozdulásra, amelyet a kormány melletti rokonszenvtüntetésnek is szántak a megemlékezők. A zászlókat lengető tömeg Haríri portréi és beszédeiből vett idézeteket tartalmazó táblák alatt gyűlt egybe Bejrút központjában, a Vértanúk terén, ahol végső nyugalomra helyezték annak idején a 2005. február 14-én politikai gyilkosság áldozatául esett volt kormányfőt. Haríri sírja mellett digitális kijelző hirdette: 730 nap telt el a merénylet óta anélkül, hogy az elkövetőket felelősségre vonták volna.
A Szíria-ellenes parlamenti többség vezető képviselői egy golyóálló védőfal mögül, egymást váltva szóltak a több százezres tömeghez. Ismételten Damaszkuszt tették felelőssé a gyilkosságért, illetve felemelték szavukat a Haríri elleni merényletet vizsgáló nemzetközi törvényszék felállítása mellett, amelynek terveit a libanoni kormány és az ENSZ Biztonsági Tanácsa már jóváhagyta.
"Közel az igazság órája, a bíróság felállítása hamarosan megtörténik" - mondta Szaad Haríri, a meggyilkolt államférfi fia, hangsúlyozva, hogy a nemzetközi törvényszék az egyetlen lehetőség a libanoni válság megoldására.
Valid Dzsumblatt libanoni drúz vezető is azzal biztatta az egybegyűlteket, hogy még az idén megalakul a törvényszék, amely "halálbüntetést ró majd a tettesekre". Kijelentette továbbá, hogy nem adják meg magukat a terrorizmusnak, a robbantásoknak és a totalitárius pártoknak.
Két-három méter magas korlátok, szögesdrótok, katonai és rendőri kordonok választották el a nagygyűlés helyét a szomszédos tértől, ahol a Nyugat-barát kormánnyal szemben álló libanoni ellenzék december elején több száz sátorból álló tábort vert, és tart fenn azóta is, hogy elérje a Szíria-ellenes parlamenti többség kormányának lemondását.
Az előző nap elkövetett kettős robbantásos merénylet, amely három ember halálát okozta Bejrút egy jobbára keresztények lakta körzetében, erősen rányomta a bélyegét a megemlékezésre, érzékelhető volt a feszültség a libanoni fővárosban. Katonák vigyázták a rendet a nagygyűlés körzetében, és több ezer katona járőrözött páncélozott járműveken a város egyéb körzeteiben is.
Három hónapja súlyos belpolitikai válság bénítja a közel-keleti ország intézményeinek működését, a krízis január végén véres felekezeti erőszakba is torkollott.
A Szíria-ellenes koalíció Damaszkuszt vádolja a Haríri ellen elkövetett merénylet megszervezésével. A szíriai vezetőség tagadja a vádat. A Haríri-gyilkosság után nagy nemzetközi nyomás nehezedett Damaszkuszra annak érdekében, hogy vonja ki Libanonból csapatait, amelyek a libanoni polgárháború (1975-1990) utolsó szakasza óta tartózkodtak a cédrusok földjén. A szír kivonulás 2005 végén meg is történt.
(MTI)