Csak négy olasz stadion "működőképes"
A belügyminiszter a biztonsági előírások szigorítását is említette: ezt a klubokkal közösen kívánják garantálni. A stadionon kívül a rendőrség, a stadionon belül a csapat feladata lesz az erőszak kezelése. A klubok „stewardokat” alkalmazhatnak, akik a szurkolókat nem csak helyükre kísérik, felügyelik is.
Az idegenben játszó csapatok nem kapnak jegytömböt a szervezett szurkolói utakhoz, és ennél is jelentősebb az az intézkedés, hogy a kluboknak megtiltják az ultrákkal való gazdasági vagy bármilyen más munka-kapcsolatot. Ezen kívül obszervatóriumot állítanak fel egy újfajta sportkommunikáció megteremtésére, amelynek célja, hogy a lelátók kultúrájában az ellenségből vetélytárs legyen – tette hozzá az ifjúsági – és sportminiszter Giovanni Melandri. Az intézkedések között szerepel az erőszak miatt előállított szurkolók előzetes letartóztatásának meghosszabbítása 36-ról 48 órára. Az erőszakosként nyilvántartott szurkolóknak a mérkőzések ideje alatt közhasznú munkát kell végeznie.
A csúcson kidolgozott javaslatokat a szerdai rendkívüli kormányülés dolgozza át törvénnyé, a labdarúgó bajnokság folytatásáról ezután határoz a labdarúgó szövetség, amelynek vezetője Luca Pancalli azt hangoztatta, hogy a kormányülés után akár azonnal újraindulhat a foci. Azt még nem tudni, végül is hány stadiont nyitnak meg a nézők előtt, hiszen elképzelhetetlennek tűnik, hogy az olaszországi stadionkban többségében zárt ajtók mögött játszanak.
A klubok időközben már veszteségeiket számolják: minden átugrott forduló közel 9 millió euró veszteséget jelent.
A cataniai rendőrség pedig pontosította a péntek este óta letartóztatottak számát: 19 személyt vettek őrizetbe, közöttük 8 kiskorút, ketten orvosgyerekek, egy fiatal rendőr fia. Letartóztatták a cataniai stadion őrét is, feleségével és lányával együtt, együttműködés helyett a rendőrökre uszította a kutyáit.
Verbális csata
A belügyminiszter és a labdarúgó liga elnöke közötti verbális összecsapás előzte meg a hétfő délután rendezett csúcsértekezletet. „A bajnokságot nem lehet leállítani, az előadásnak folytatódnia kell. Ha az egyik Fiat gyárban baj történik, akkor sem áll le az egész vállalat termelése” – jelentette ki a klubok érzelmeit tolmácsolva a Liga elnöke Antonio Matarrese, miközben a Giuliano Amato a rendőrkapitány Gianni De Gennaróval karöltve az utolsókig kemény fellépést ígért a stadionbeli erőszak felszámolására.
A római kormány (háttérben a rendőrséggel) és az olasz focit irányító eurómilliók erőpróbája volt a hétfő délutáni csúcs, amelyre a mérkőzéseket sugárzó előfizetéses tévécsatornák is nyomást gyakoroltak kártérítést követelve a bajnokság szüneteltetése miatti veszteségükért.
A nézők nélkül rendezett mérkőzések sem nyerték el a labdarúgásból élők tetszését: „Ez a foci halála” – kommentálta a Milan kapitánya Paolo Maldini. Az a javaslat, hogy csak a korszerű biztonsági intézkedésekkel bíró stadionokat működtessék, szintén hatástalannak bizonyult, hiszen ezekből a 2012-es EB-re pályázó Itáliában csak négy van (a római, milánói, torinói és a genovai stadion), és az sem tűnt megoldásnak, hogy a nem konform stadionokba maximum 10 ezer nézőt engedjenek be.
Miközben a nemzetbiztonság és a sport politikusai zárt ajtók mögött egyeztettek, a szicíliai Cataniában hatalmas tömeg búcsúztatta az ultrák vasdorongjai által megölt rendőrt, Filippo Racitit, akinek gyászmiséjét az olasz közszolgálati televízió egyenesben közvetítette a rendőrkapitány és a kollégák könnyeit mutatva. A felmérések szerint az – eddig is népszerű - olasz rendőrség tekintélye tovább erősödött. A Cataniában a meghalt rendőr emlékére meghirdetett szurkolói menet azonban kudarcba fulladt. A magukat igazi szurkolóknak nevező résztvevők nem voltak százan sem, miközben péntek este az ultrák hadserege több ezres volt.
Róma