Ki a törvényen kívüli? - levélváltás a Fidesz és az MSZP között

Szájer József reggel levelet írt az MSZP elnökének és parlamenti frakcióvezetőjének. A válaszra sem kellett sokáig várni, megérkezett kicsivel ebéd után. Az alábbiakban szó szerint közöljük az MTI által kiadott levélváltást.

Tisztelt Frakcióvezető asszony! Tisztelt Elnök úr!

Korábban számtalan társadalmi és emberi jogi szervezet, országgyűlési képviselő, több alkotmányjogász, az állampolgári jogok biztosának általános helyettese, tegnap pedig maga a köztársasági elnök is úgy nyilatkozott, hogy a Kossuth téri vasfüggöny felhúzása alkotmány- és jogellenes, ráadásul a rendőrség egy olyan intézkedési módot választott, mely eleve kizár minden jogorvoslati lehetőséget.

Számunkra, demokraták számára elfogadhatatlan, hogy tizenhat esztendővel a rendszerváltoztatás után a kormány és a karhatalom ilyen durván és nyíltan alkotmánysértő módon korlátozza az emberek véleménynyilvánításhoz, szóláshoz és gyülekezéshez fűződő jogait. Mi, országgyűlési és európai parlamenti képviselők az alkotmányos jogszabályok megtartására esküdtünk fel, nem pedig arra, hogy eltűrjük az alkotmányellenes intézkedéseket.

A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség magyar és európai parlamenti frakciójának tagjai ezért a tegnapi nap folyamán megszüntették a nyilvánvalóan alkotmányellenes állapotot és helyreállították a törvényes rendet a Kossuth téren, biztosítva az emberek szabadságjogainak érvényesülését. Néhány órával később azonban visszaállt a szégyenteljes helyzet, az önmagát törvényen felül helyező hatalom rendőrei ugyanis újra felhúzták a vasfüggönyt.

Tisztelt Frakcióvezető asszony! Tisztelt Elnök úr! A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség - a korábbi esetekhez hasonlóan - ebben az ügyben is már többször felhívta a kormány figyelmét a kialakult helyzet tarthatatlanságára. A kormány azonban nem viselkedik demokrataként, ugyanis egyetlen lépést sem tett az alkotmányt súlyosan sértő állapot megszüntetése érdekében. A kormányt így tehát már csak a parlamenti többségét biztosító pártok téríthetik vissza az alkotmányosság mezejére. Ezért tisztelettel arra kérem Önöket, hogy a Magyar Szocialista Párt a rendelkezésére álló valamennyi alkotmányos, parlamentáris és politikai eszközzel szorítsa rá kormányt, hogy azonnal hagyjon fel jog- és alkotmánysértő tevékenységével, és járjon végre a törvényes úton.

Méltatlan egy európai uniós demokráciához, hogy a kormány bukósisakos, azonosítószám nélküli rendőrök sorfala mögé bújik, félve saját polgáraitól. Abban mindenki egyetért, hogy a Kossuth téren jogellenes helyzet jött létre a vasfüggöny felhúzásakor. A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség képviselői a vasfüggöny lebontásának minden következményét vállalják, ugyanakkor ha a Magyar Szocialista Párt nem tesz meg mindent az alkotmányellenes helyzet felszámolása érdekében, akkor magára vállalja annak felelősségét, hogy ma Magyarországon lábbal lehet tiporni az emberek szabadságjogait.

Budapest, 2007. február 3.

Tisztelettel: Szájer József

AZ EPP-ED FRAKCIÓ SZABADSÁGJOGOKÉRT, BEL- ÉS IGAZSÁGÜGYI KÉRDÉSEKÉRT ÉS AZ EURÓPAI ALKOTMÁNYOZÁSÉRT FELELŐS ALELNÖKE

Kiadó: FIDESZ frakció




Szájer József, Európai Parlamenti Képviselő Úrnak

Tisztel Képviselő Úr!

Levele elképesztett! Elképesztett, hogy miközben a Fidesz képviselői szándékosan és előre megtervezetten törvénytelenséget követtek el, most másokat vádolnak ezzel. Elképesztett, hogy a Köztársasági Elnökre hivatkozik, miközben Elnök Úr szokatlanul kemény szavakkal mondta ki: A Fidesz jogellenesen cselekedett, és "... a jogállamot nem lehet nem jogállami eszközökkel szolgálni". Elképesztett, hogy míg önök most a jogállam védelméről beszélnek, meg sem kísérelték a jogállam által kínált lehetőségeket felhasználni, és törvényes úton kezdeményezni a kifogásolt rendőri intézkedés felülvizsgálatát.

Levele szerint továbbra sem ezt tervezik. Pedig arra a jogos kérdésre, hogy a rendőrség a törvényes keretek között mikor, milyen intézkedéseket alkalmazhat a közrend biztosítására, nem lehet sem erőszakkal, sem - mint most javasolja - hatalmi szóval, szintén törvénytelen kormányzati beavatkozással választ adni. Erre a törvényes út bejárása után, végső fokon csak a bíróság illetékes.

Ön azt igényli, érjük el, hogy a kormány utasítsa a rendőrséget ilyen vagy olyan eszköz alkalmazására. Ezt nem tesszük. Mert ha ma a kormány politikai utasítást adna egy rendőrségi kordon lebontására, akkor holnap tetszése szerint adhat felállítására is, holnapután pedig megparancsolhatja emberek előállítását, letartoztatását, elítélését is. Önök tegnap megszegték a jogállam egyik parancsát, és most tőlünk azt várják: szegjünk meg egy másikat is. Nem lépünk erre az útra. Nem leszünk az önök bűntársai. Ön azt írja: "... az alkotmányos jogszabályok megtartására esküdtünk fel". Egyetértünk. Kérjük, Önök is cselekedjenek ennek szellemében.

Budapest, 2007. február 3.

Tisztelettel:

Hiller István                       A Magyar Szocialista Párt Elnöke

Lendvai Ildikó                    A Magyar Szocialista Párt Országgyűlési frakciójának vezetője

Kiadó: MSZP-frakció

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.