A megütközéstől az örömkitörésig
A miniszterelnök szerint a kormánynak nincs tennivalója az ügyben, csak a rendőrségnek. Az országgyűlési képviselőknek különösen vigyázniuk kell azzal, hogy mit cselekszenek, mert a példa ragadós lehet, tette hozzá. - Ha nincsen rend, akkor bajban van az ország - mondta.
Kuncze Gábor úgy foglalt állást, hogy a Fidesz akciója beláthatatlan ideig tartó jogállambontás, ezért elfogadhatatlan. "Orbán Kelemen balladáját látom kibontakozni: amit lebontanak nappal, fölépítik éjjel". A liberális pártelnök szerint a Fidesz politikusai nem veszik észre, hogy képviselőként a felelőségük nőtt, nem pedig felelőtlenségük. Ha pedig valaki demonstrálni akar, akkor azt bejelenti, és nem teszi Európa szégyenévé a Parlament előtti Kossuth teret. Ha bárki garantálni tudja, hogy senki nem él vissza a gyülekezési joggal, azonnal el lehet bontani a kordont.
Lendvai Ildikó szerint tragikus határponthoz érkezett a Fidesz, mert soha nem volt még példa arra, hogy képviselők jogsértést kövessenek el, és nem is buzdíthatnak erre - mondta az MSZP frakcióvezetője.
A KDNP egyetért és szolidaritást vállal a Fidesz képviselőinek polgári engedetlenségi akciójával - közölte Halász Zsuzsa, a KDNP szóvivője.
Dávid Ibolya úgy nyilatkozott: "Ez a fideszes politika megbélyegzi a magyar jobboldalt, eltakarja a kormányzati hibákat, és ezzel csak a kormány és Gyurcsány Ferenc érdekeit szolgálja. A Fidesz lebontott egy kerítést, de ezzel egy falat húzott a törvényes megoldások és az általa támogatott agresszív politika közé" - fogalmazott közleményében az MDF elnöke.
Gusztos Péter politikai majomparádénak nevezte a kordonbontást. Az SZDSZ képviselője emlékeztetett arra, hogy a politikai elemzők a tavasz nagy kérdéseként beszéltek arról, vajon a Fidesz a konszolidált parlamenti politizálás, vagy pedig az utcai radikalizmus útját választja az őszi események után. "Nem kellett sokat várnunk, hogy erre megadja a választ a Fidesz."- mondta Gusztos Péter.
Magyar Helsinki Bizottság állásfoglalása szerint jogi úton kell elérni a Kossuth téri kordon elbontását. A jogszabályokat az országgyűlési képviselőknek is be kell tartaniuk. Felelőtlennek tartják az országgyűlési és EP-képviselők akcióját.
Gonda László kijelentette: A társadalmi béke érdekében a Kossuth teret vissza kell adni a népnek, különben ismét vér folyik a pesti utcákon és áldozatok is lesznek - jelentette ki a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 ügyvivője.
A "tavaszi hadjárat" megkezdését jelentette be "az egyesített Kossuth téri tüntetőcsoportok" nevében Molnár Tamás ügyvivő az MTI-hez eljuttatott közleményében, amely szerint a Fidesz és a KDNP képviselőcsoportja "példamutató történelmi tettet hajtott végre, amikor lebontotta a Parlament épülete köré emelt vaskerítést.