Gyurcsány: a Fidesz az önbíráskodás látszatát kelti

A miniszterelnök, az MSZP, a Fidesz, az SZDSZ, az MDF, a Jobbik, a TASZ, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány és egy alkotmányjogász reakciója a Fidesz mai lépésére. 

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint senki nem kérdőjelezheti meg a saját véleménye alapján a törvényeket; a kormányfő több mint károsnak nevezte a Fidesz kordonbontását. A miniszterelnök erről azt követően beszélt újságírók előtt, hogy Szili Katalin házelnököt tájékoztatta a rendőrségtől kapott információkról.

Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: a kormánynak nincs tennivalója az ügyben, csak a rendőrségnek. Az kérte az állampolgároktól és az országgyűlési képviselőktől, hogy tartsák be a rendet, a normákat. Véleménye szerint az országgyűlési képviselőknek különösen vigyázniuk kell azzal, hogy mit cselekszenek, mert a példa ragadós lehet.

A kormányfő ennek veszélyére egy példával hívta fel a figyelmet: mi lenne akkor, ha egy közlekedési szabálysértésnél az autós nekitámadna a rendőrnek, mert szerinte jogszerűtlenül járt el. "Az, hogy mi a véleményünk, a rendőrség adott intézkedése jogszerű-e vagy sem, nem hatalmaz fel bennünket arra, hogy azzal  szemben fellépjünk. Ez adja a köztársaság erejét, a rendet. Ha nincsen rend, akkor bajban van az ország" - mondta.

Hozzátette: a politikusoknak még a látszatát is el kell kerülniük annak, hogy önérdeket, saját véleményt érvényesítenek. Itt pedig több, mint látszatról van szó - vélekedett.

A kormányfő elmondta: a rendőrségtől kapott információkról tájékoztatta a köztársasági elnököt is.

Az MSZP elítéli, az MDF furcsának tartja a kordonbontást

Tragikus határponthoz érkezett a Fidesz, mert soha nem volt még példa arra, hogy képviselők jogsértést kövessenek el, és nem is buzdíthatnak erre - mondta Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője az eredetileg más témában összehívott ötpárti egyeztetést követően újságírók előtt a Parlamentben pénteken. Úgy látja: a Fidesz az utcai politizálását választotta.

Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője azt mondta: furcsának  tartja, hogy a törvényalkotók maguk alkalmazzák a polgári  engedetlenséget.

Orbán: Ebből lesz egy jogi vita, de ezzel nekünk nem kell foglalkozni

A Kossuth téri kordon elbontásában részt vevő fideszes képviselők vállalják tettük következményeit, és nem élnek képviselői mentelmi jogukkal -  jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz elnöke. "Ebből lesz egy jogi vita, de ezzel nekünk nem kell foglalkozni. (...) Mi egy dolgot tudunk: mi nem tagadjuk le, amit  csináltunk, hanem vállaljuk: lesz, ami lesz. Nem is érdekel  bennünket ez az egész jogi vita, mert akárhogyan is jogászkodnak,  egy dolog biztos, hogy ilyen jogállamban nem fordulhat elő. Ezért mi  vállaljuk ennek következményeit, nem hivatkozunk mentelmi jogra, nem  bújunk a mentelmi jog mögé, nem is akarunk ezzel a vitával  foglalkozni" - mondta Orbán Viktor a Fidesz frakcióülésén az Országház Felsőházi termében.

Szájer József, néppárti európai parlamenti képviselő a frakcióülésen kiemelte: "felszabadítottuk a Kossuth teret". "Mindenkit törvényes fellépésre biztatunk. Törvényes keretek  között fejezze ki az ellenvéleményét, a nemtetszését a kormánnyal, a  Fidesszel, a legkülönbözőbb testületekkel szemben" - hangsúlyozta a jobboldali politikus.

A nyugat-európai demokráciákban ilyen súlyos politikai és gazdasági válság esetén, mint ami Magyarországon van, előrehozott választásokat szoktak tartani - jelentette ki Martonyi János, az  Orbán-kormány volt külügyminisztere pénteken a Hír Televíziónak adott interjújában, amelyet a televízió honlapja idéz.

Folytatódhatnak a kormányellenes tüntetések a Parlament előtt, a Kossuth Lajos téren - vélték azok a vezető fideszes politikusok, akiket az MTI tudósítói pénteken a helyszínen kérdeztek a teret  övező kordon elbontása közben. Kövér László, a Fidesz Országos Választmányának elnöke és Révész Máriusz képviselő egyaránt úgy,  hogy szerintük a téren folytatódhatnak a kormányellenes polgári tüntetések. Kijelentették, hogy bár ilyen értelmű döntés még nincs, a Fidesz is szervezhet tiltakozó akciót a Kossuth Lajos térre.

Kósa Lajos nem tudott a kordonbontásról

Kósa Lajos korábban rögzített polgármesteri programja miatt nem volt ott  pénteken a Fidesz országgyűlési frakciójának ülésén. Mint mondta, amikor ismertté vált előtte a frakcióülés időpontja, már nem tudta átszervezni a programjait. Debrecen polgármestere azt is elmondta, hogy nem volt tudomása arról, milyen célból hívták össze a frakciót, így a Kossuth téri kordonbontás tervéről sem értesült. Kósa Lajos arra a kérdésre, hogy nem azért maradt-e távol a frakcióüléstől, mert nem értett egyet az akcióval, megismételte: nem is tudott róla.

Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke szintén nem volt ott a frakcióülésen. Sajtósa az MTI érdeklődésére azt közölte, hogy a politikus betegsége miatt maradt távol.

MSZP: a Fidesz Magyarország jogrendjével szállt szembe

A kormánynak az az elvi álláspontja, hogy a jogszabályokat mindenkinek, köztük az országgyűlési képviselőknek is be kell tartaniuk - mondta pénteki sajtótájékoztatóján Danks Emese. A kormányszóvivő azt is hangsúlyozta, minden, a rendőrség jogszerű intézkedésével szemben történő fellépés jogszerűtlen. Hozzátette: a rendőrség jogszerűen fog eljárni, és megteszi a szükséges intézkedéseket.
Az MSZP szerint nem hőstett, hanem provokáció az, hogy a Fidesz képviselői elkezdték bontani a Kossuth Lajos teret övező kordont. Ezt Nyakó  István, a szocialista párt szóvivője mondta pénteken az MTI-nek. A Fidesz nem a kormánnyal, nem is a rendőrséggel, hanem Magyarország jogrendjével szállt szembe - közölte a szóvivő.
Nyakó István azt mondta: ez nem politika, és nem hőstett, hanem provokáció, amely a Magyar Köztársaságot érte.

Szili: vállalniuk kell a felelősséget a morális  következményekért

Hosszú távú morális következményei vannak a kordonbontásnak, amiért azoknak a képviselőknek kell vállalniuk  a felelősséget, akik ebben részt vettek - közölte Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, miután a  frakcióvezetőkkel és a miniszterelnökkel egyeztetett pénteken. Kérdésre válaszolva azt mondta: korai még a fideszes képviselők mentelmi jogának kérdésével foglalkozni.

Szili Katalin emlékeztetett arra, hogy a parlamenti frakciók  hetek óta egyetértenek abban, hogy szükségtelen a kordon a parlament  körül, és emiatt már több levelet is írt az illetékes szervekhez, akik döntenek arról, hogy fenn kell-e tartani a műveleti területet.  "Nyilvánvaló, hogy a mai események eldöntik, hogy a kordon  szükséges-e vagy sem. Sajnálom, hogy ez idáig fajult" - hangoztatta a házelnök.

Petrétei: politikai provokáció a kordon elbontása

Az igazságügyi és rendészeti miniszter politikai provokációnak minősítette a Fidesz kordonbontását. Petrétei József közölte: a rendőrség a jogszabályoknak megfelelően fog eljárni az ügyben. Mint mondta, az országgyűlési képviselőknek is be kell tartaniuk a jogszabályokat. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a törvény jogorvoslati lehetőséget biztosít, ha valaki nem ért egyet egy döntéssel.

Kuncze: Orbán Kelemen balladáját látom kibontakozni

A Fidesz akciója beláthatatlan ideig tartó jogállambontás, éppen ezért elfogadhatatlan - mondta az SZDSZ elnöke pénteken. "Orbán Kelemen balladáját látom kibontakozni: amit lebontanak nappal, fölépítik éjjel" - fogalmazott Kuncze Gábor. A liberális pártelnök szerint a Fidesz politikusai nem veszik észre, hogy képviselőként a felelőségük nőtt, nem pedig felelőtlenségük. Hozzátette: amit most műveltek, az egy rövid ideig tartó kerítésbontás és egyébként egy beláthatatlan ideig tartó jogállambontás, amit ezért elfogadhatatlannak tart.
Mint mondta, Magyarországon az a törvényes rend, hogy ha valaki demonstrálni akar, akkor azt bejelenti, és nem teszi Európa szégyenévé a Parlament előtti Kossuth teret.

Kóka egyeztetne a kordonok lebontásáról

A képviselők nem polgári engedetlenségi akciók szervezésére kaptak felhatalmazást a választóktól, hanem hazánk jövőképességének megteremtésére - közölte a gazdasági miniszter, aki párbeszédet, egyeztetést kezdeményez az ügyről. "Döbbenettel látom, hogy parlamenti képviselőtársaim helyezik magukat törvényen kívül, amire maguk is felesküdtek" - fogalmazott Kóka János. A liberális politikus felvetette, hogy tárgyalóasztal mellett állapodjanak meg a pártok arról, hogy a parlamenti demokrácia  keretein belül miképpen bonthatnák le a félelem és a Parlament kordonjait egyszerre.

Gusztos: majomparádé!

Gusztos Péter politikai majomparádénak nevezte, hogy a Fidesz képviselői lebontották a kordont. Az SZDSZ képviselője az MTI-nek elmondta: a legnagyobb ellenzéki párt képviselői visszaéltek mentelmi jogukkal. Egyetlen egy parlamenti képviselőnek sincs felhatalmazása arra, hogy önkényesen, fizikailag így közbeavatkozzon - jelentette ki, hozzátéve, hogy a megoldás nem ez. Emlékeztetett, a politikai elemzők a tavasz nagy kérdéseként  beszéltek arról, hogy vajon a Fidesz a konszolidált parlamenti politizálás, vagy pedig az utcai radikalizmus útját választja az őszi események után. "Nem kellett sokat várnunk, hogy erre megadja a választ maga a Fidesz, illetve a vezetője, Orbán Viktor" - mondta Gusztos Péter.

Eörsi Mátyás (SZDSZ) úgy nyilatkozott: kétféle kordon van a magyar közéletben - a képviselő hozzátette: ő egyiket sem szereti. Az egyik kordon a Kossuth teret elzáró rendőrségi kordon, de mielőtt továbbléphetnénk, le kell bontania  ,sáik kordont: a félelem és a gyűlölet kordonját. A Fidesz most e kordon lebontása helyett a törvényszegés kordonját építi fel - fogalmazotta a képviselő.

MDF: önkényeskedéssel nem hagyjuk lejáratni a magyar jobboldalt

Ez a fideszes politika megbélyegzi a magyar jobboldalt, eltakarja a kormányzati  hibákat, és ezzel csak a kormány és Gyurcsány Ferenc érdekeit szolgálja - közölte az MDF elnöke. "A Fidesz lebontott egy kerítést, de ezzel egy falat húzott a törvényes megoldások és az általa támogatott agresszív politika  közé" - fogalmazott közleményében Dávid Ibolya.

Mint írta, két ellenzéki politika van ma Magyarországon: az  egyik a törvénytelen magatartás és önkényeskedés, a másik, a  középosztály megerősítését szolgáló, építő politika. Hangsúlyozta: az MDF várja a felelős fideszes politikusok  elhatárolódását. Megjegyezte, hogy a Magyar Demokrata Fórum frakcióüléseinek  hivatalos programjai: törvényjavaslatok kidolgozása a magyar kormány  elhibázott politikájával szemben, míg a Fideszé - úgy látszik - az, ami ezen a napon történik.

Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője a rádiónak a történtekről azt mondta, hogy a képviselői státuszhoz nem illik a polgári engedetlenséget gyakorlása, ez a lépés nem segíti a rend fenntartását.

Jobbik: mindenki a térre!

Közleményben üdvözölte a Fidesz kordonbontását a Jobbik Magyarországért Mozgalom, melynek vezetője mindenkit a Kossuth Lajos térre hívott. Vona Gábor leszögezte, hogy az ellenzéki képviselők lépését "a magyar emberhez, országgyűlési képviselőhöz és valódi demokratához" méltónak tartják. "Egy lopakodó diktatúra ellen eréllyel és bátran kell fellépni. Arra kérünk most minden magyar embert, hogy egy valódi  rendszerváltozás és az új választások kikövetelése céljából jöjjön  ki a Kossuth térre, hogy újra együtt követeljük a Gyurcsány rezsim távozását" - állt a közleményben.

Schiffer: nem így gondoltuk követelésünket

Schiffer András, a Társaság a Szabadságjogokért  nevében nyilatkozva a Klubrádiónak úgy nyilatkozott, természetesen nem így gondolták követelésüket, hogy a Kossuth téren minél előbb szűnjön meg a jogsértő állapot. "Gergényi úr intézkedése, a tér lezárása és a lezárás meghosszabbítása aránytalan volt" - ismertette a TASZ hónapok óta következetsen vallott álláspontját.  A Fidesz képviselőinek akciója "szomorú és elfogadhatatlan", mondta, az eszkalálódott helyzetért a legsúlyosabb felelősség azonban "időrendben haladva" a kormányt illetve a rendőrség vezetőit terheli. Itt három-négy éve folyik a gyülekezési jognak a durva karhatalmi kijátszása - folytatta Schiffer András. - A túlkapások és az a cinizmus, amivel ezt a miniszterelnök illetve a rendőrfőkapitány kommentálta, mindenképpen előidézője a helyzet eszkalációjának. Ugyanakkor nagyon súlyos felelősséggel tartoznak azok a képviselők, akik részt vesznek egy ilyen akcióban. A TASZ határozott álláspontja, hogy még törvénytelen rendőri intézkedéssel szembe is csak törvényes úton lehet fellépni. Ha valami elbizonytalanítja a jogkövetést ebben az országban, az az, hogy a képviselők olyan cselekedeteket követhetnek el mentelmi joguk védelmében, amiért az állampolgároknak súlyos következményeket kell viselniük - nyilatkozta Schiffer András.

Szalay Péter és Gaudi Nagy Tamás: nem jogellenes a Fidesz akciója

Szalay Péter alkotmányjogász és Gaudi Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány ügyvezetője szerint nem volt jogellenes a Fidesz akciója.

Szalay úgy értékelte: "tevőleges véleménynyilvánítás" történt a Kossuth téren, amiben nem lát jogellenességet. Véleménye szerint az a jogellenes, ami ezt az akciót kiváltotta, vagyis az a rendelet, amellyel a budapesti rendőrfőkapitány műveleti területté nyilvánította a Kossuth teret.

Mint mondta, amire a rendőrség hivatkozik - a műveleti terület fogalma - nem szerepel a rendőrségi törvényben, és fellebbezni sem lehet ellene.

Véleménynyilvánítási szabadság van - hangsúlyozta az alkotmányjogász, aki erőszakosságot és félelemkeltést sem látott az akcióban.

"Ez kordonbontás volt, nem rendbontás" - mondta.

Véleménye szerint nem igaz az sem, hogy önbíráskodást hajtottak volna végre a képviselők.

Mint mondta, az akcióban részt vevő képviselők azon kijelentését, hogy lemondanak mentelmi jogukról, úgy kell érteni, hogy szabálysértési ügyekben mindenképpen lemondanak erről, egyebekben pedig - például, ha bűncselekménnyel gyanúsítják őket - akkor nem bújnak a mentelmi joguk mögé, vagyis igennel fognak szavazni a parlamentben, ha ennek felfüggesztéséről lesz szó.

Gaudi Nagy Tamás ügyvéd, az október 23-i eseményeket vizsgáló alternatív bizottság tagja azt mondta: a Fidesz akcióját nem tekintik a jogrend elleni támadásnak, hanem éppen ellenkezőleg, jogvédő tevékenységnek tartják, hiszen a képviselők a kordonok elbontásával a jogállamiságot sértő, tarthatatlan helyzetre hívták fel a figyelmet.

Véleménye szerint tételes jogi normasértés lényegében nem történt, mint mondta, "nagyon meg kellene erőszakolni a jogot, hogyha ezt be akarnánk sorolni". Esetleg egy enyhébb típusú szabálysértési kategória felmerülhet elvileg, de a gyakorlatban a társadalomra való veszélyesség nem áll fenn - tette hozzá.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy az egyik védence esetében - akit még 2002-ben azzal vontak eljárás alá, hogy garázda módon rázza-bontja a kordont - a szabálysértési bíróság jogerősen azt állapította meg, hogy ez nem szabálysértés.

Úgy vélte, ez a fajta polgári engedetlenségi kategória azért kaphatott teret, mert a jogi és a parlamentáris eszközök nem vezettek eredményre.

Azzal, hogy a kordonokat elbontották, aztán visszakerültek, a Kossuth tér abszurd helyzete nem szűnt meg, ezért az akció figyelemfelhívás volt - mondta.(NOL, MTV, MTI, Klubrádió)

Gyurcsány Ferenc
Gyurcsány Ferenc
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.