Francia kézbe került a pécsi erőmű
Eladták a pécsi erőművet működtető Pannonpower Holding Zrt.-t. A cég 85 százalékának eddigi tulajdonosa az eladó közleménye szerint az RPG volt. (A társaság tulajdonosa 2005-ben az offshore színhelynek számító Cipruson bejegyzett RPG Ltd. volt, ezután viszont a szintén ciprusi CE Powers vette át.) A vevő a francia Veolia és Electricité de France (EdF) közös vállalata, a Dalkia Energia Zrt.
Az RPG tulajdonosa a Crossroads Capital nevű nemzetközi befektetőcsoport, illetve a cseh származású Zdenek Bakala üzletember. Szalai Zsolt, a Crossroads Capital (Hungary) Kft. ügyvezetője lapunknak nem kívánta elárulni sem a vételárat, sem a befektetők pontosabb adatait. (A kft. 2004-ben az adóparadicsomként számon tartott egyik brit Virgin-szigeten, Tortolán bejegyzett Crossroads Capital Inc. volt.) Azt azonban megerősítette, hogy a Crossroads Capital egyfajta utódja az erőművet 1997-ben az államtól megvásárló Croesus pénzügyi alapnak. Az Állami Számvevőszék kimutatása szerint akkor a Croesus több mint négymilliárd forintot fizetett a társaság többségéért.
Az elmúlt tíz év az erőmű működtetése és pénzügyi egyensúlya szempontjából sem telt eseménytelenül. A magánkézbe adását követően a 190 megawattjával közepes méretűnek számító szénerőmű szénája sokáig nem állt jól: a szénbányák jó részére lakat került, és a teljes működés kérdésessé vált. A fennmaradás mellett döntöttek, és – felhasználva a környezetbarátnak mondott technológiák támogatását is – tüzelőanyagot váltottak. Mára a blokkok negyede fával, a fennmaradó rész pedig gázzal illetve szénnel üzemel; a termelés leányvállalatokban folyik tovább. A biomasszaként melegetett fatüzelést energiafűvel szeretnék kiváltani.
Szalai Zsolt nem kívánta elárulni, hogy az eladói oldalon lévő befektetők összességében nyereséggel szálltak-e ki az ügyletből. Az értékesítést úgy kommentálta, hogy kockázati tőkebefektetőkhöz híven először felfuttatták a céget, majd amikor az nyereségessé vált, értékesítették egy szakmai befektetőnek. A Pannonpower 2005-ös, leányvállalatokkal együtt számolt eredménykimutatása ugyanakkor még több mint egymilliárdos mérleg szerinti veszteséget mutat. (Ez egymilliárdos üzemi nyereségből és kétmilliárdos rendkívüli mínuszból tevődik össze.)
Az EdF az 1995-96-os nagy energetikai privatizáció óta tevékenykedik Magyarországon. Jelenlegi fő érdekeltsége a Pannonpower-blokkok területén áramot szolgáltató Démász, valamint a Budapesti Erőmű. Áttételesen kisebbségben érdekelt a német RWE-hez tartozó Elmű, Émász áramszolgáltatókban, illetve Mátrai Erőműben is.
A szintén nagy francia cégnek számító Veolia eddig Magyarországon vízügyi cégekben vett részt, nemrég pedig az Organica Környezettechnológiák Zrt. tulajdonosaival kötött több százmilliós ügyletet.