Bush elszólta magát - de véletlenül vagy direkt?

George Bush a sajtó vele szemben megnyilvánuló nagyfokú bizalmatlanságára panaszkodik; az amerikai elnököt a média napok óta üldözi egy "tévesztése" miatt, amely évértékelő beszédében hangzott el.

"Őszintén megdöbbent ez a bizalmatlanság" - fakadt ki az elnök egy rádióinterjúban a The Washington Post keddi beszámolója szerint. George Bush egy héttel ezelőtti uniós évértékelő beszédében az ellenzéki Demokrata Párt kongresszusi többségéhez gratulálva, megkurtította a párt amerikai elnevezését, s "Democrat majority"-t mondott "Democratic majority" helyett. Ellenzéki elemzők azonnal úgy fordították le Bush szóhasználatát, hogy az elnök a minden ízében gondosan összeállított beszédében tudatosan meg akarta sérteni az ellenzéket, amely a novemberi félidős törvényhozási választások előtti kampányban bizony nem kímélte az elnököt. Az azóta a képviselőház elnökévé választott Nancy Pelosi, akkori kisebbségi frakcióvezető a kemény, időnként személyeskedő kampányban például többször veszélyesnek, "meztelen királynak" nevezte Busht, aki félrevezette az országot Irak ügyében.

George Bush az NPR rádiónak nyilatkozva egyszerű "tévesztésnek" minősítette fogalmazását. "Nincs szándékomban sértegetni. Úgy mentem a képviselőházba, hogy azt mondtam, képesek vagyunk együttműködni, és ezt nagyon komolyan gondoltam. Nem is vettem észre (a tévesztést)" - mondta. Bush elnézést kért az esetért, azzal védekezve, hogy talán texasi szóhasználatról van szó. "Ki tudja, miért tévesztettem, amúgy sem ejtek ki minden szót tökéletesen" - mondta.

Az egyébként higgadtságáról ismert elnök a minap türelmét vesztve kirohanást intézett az ügyben őt faggató újságírók ellen. Bush, akiről köztudott, hogy a sajtótájékoztatókon az újságírók öltözködésére tett megjegyzéseivel igyekszik kizökkenteni a kérdezőket vagy tompítani a kínos kérdéseket, kijelentette: a média elefántot csinál a bolhából. Számon kérte, hogy a sajtó akkor miért nem tüsténkedett, amikor a demokrata pártiak őt sorozatosan "lúzernak", "hazudozónak" nevezték.

Az ügy egy olyan helyzetben hangosodott fel, amikor az amerikai média azt figyeli, mennyire képes George Bush együttműködni az ellenzéki irányítású kongresszussal, miután az előző években a legfontosabb kérdésekben tudomást sem vett a Demokrata Párt véleményéről. Az elnököt az ellenzék tudatos megsértésével vádolók szerint a szóban forgó kifejezés is bizonyíték arra, hogy a republikánus Bush nem gondolja komolyan a kibékülést a demokratákkal. A bírálók szerint már csak azért sem lehet szó véletlen tévesztésről, mert a nagy republikánus előd, Ronald Reagan elnök is előszeretettel használta a sértő élű "Democrat Party" kifejezést.

A Demokrata Párt nevét még évtizedekkel korábban kurtították meg az akkori republikánusok, amivel egyes magyarázatok szerint arra akartak utalni, hogy a korrupt demokrata pártiak nem igazán demokratikusak (democratic), nincs joguk használni ezt a szót. Egy másik magyarázat szerint a republikánusok azért kezdték el használni a "democratic" helyett a "democrat" szót, mert a negatív hangzású "bureaucrat" (bürokrata) szóra emlékeztet. Az 1956-os republikánus konvenció idején mindenesetre olyannyira elterjedt a "Democrat Party" elnevezés használata, hogy a The New York Times már a Republikánus Párt hivatalos szóhasználataként emlegette.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.