Petrétei jó színvonalúnak ítélte a rendőrség tavalyi munkáját
Petrétei az elmúlt év fontosabb eseményei közül kiemelte többek között a két választás lebonyolításában való közreműködést, az országba látogató különösen védett személyek biztosítását, és az árvíz és vihar során nyújtott munkát. A bűnügyi-közbiztonsági helyzettel összefüggésben pedig kijelentette: az kiegyensúlyozottnak minősíthető, a bűncselekmények száma stagnál, a felderítési mutatók javultak.
A 2007-es év legfontosabb feladataiként említette az ország schengeni tagságára való felkészülést, a rendőrség és hatásőrség integrációját, a rendőrség regionális átalakítását valamint a helyi rendőrségi munka hatékonyabbá tételét, és azt, hogy a lakosság kell a rendőrség tevékenységének középpontjába helyezni.
A miniszter megköszönte a rendőrség munkáját és kijelentette: a szervezet vezetése élvezi a miniszter és a kormány bizalmát.
"Ha az elmúlt évet értékelni akarjuk, tulajdonképpen egyetlen mondattal elintézhető: az elmúlt évben a bűnügyi-közbiztonsági helyzettel összefüggésben az a szenzáció, hogy nincs szenzáció" - mondta Bene László altábornagy, országos rendőrfőkapitány.
Szavai szerint folytatódott a korábbi tendencia, hogy az ismertté vált bűncselekmények száma stagnál, miközben a lakosságot közvetlenül érintő bűncselekmények - mint a lopás, betöréses lopás, rablás - száma fokozatosan tovább csökkent. Kevesebben váltak áldozatokká, vagyis összességében "nyugodt év volt" 2006 - jegyezte meg.
Bene László szerint intenzíven növekedett a pornográf felvételekkel visszaélés, a szerzői joggal visszaélés és az egyedi azonosítójel-meghamisítás száma, valamint a pénzforgalommal összefüggő bűncselekmények száma. Különösen intenzív volt a pénzhamisítás növekedése, a bankkártyákkal elkövetett visszaélések számának növekedése; így ezeken a területeken kell erősíteni a felderítői munkát - jelezte.
Mint mondta, nem lehetnek elégedettek a közlekedésbiztonsági helyzettel, mert bár egyes mutatók javultak, "nem sikerült ezen a területen olyan áttörést elérni, amit szerettünk volna, és ami szükséges lett volna".
Hozzátette: egyetlen esemény volt, ami a rendőrség tevékenységére irányította a közfigyelmet: a szeptemberi-októberi eseménysorozat. Mint mondta, "nem megkerülhető" a szeptember óta történtek kérdése.
A rendőrségen szakmai feltáró munka kezdődött az eseményeket követően. A történtek szakmai tanulságait feldolgozzuk, hogy biztosítani lehessen, a jövőben ne fordulhasson elő ilyesmi - tette hozzá.
Mind a miniszter, mind az országos főkapitány kitért a személyi állomány elbizonytalanodására, a fluktuációra.
Bene László közlése szerint a 36 ezres rendőrségtől tavaly 2.886-an távoztak, ez a korábbi éveknél 3-400-zal több, az 1,200 vezetőből pedig összesen 341-en távoztak a testülettől. Jelenleg is folyamatban van néhány száz rendőr távozása a szervezettől. Zömük pótlására a főkapitány szerint rendelkeznek megfelelő tartalékkal.
A távozásnak alapvetően nem a rendőrség saját helyzete az oka, hanem a nyugdíjrendszert megváltoztató műhelymunkákról szóló hírek. Vannak, akik úgy gondolják, a jelenlegi feltételekkel kívánnak nyugdíjba menni, ugyanakkor a kormány már nyilatkozott a kérdésben. Erre utalva a főkapitány azt mondta: "úgy tűnik, hogy a rendőrség állománya számára ezek a szabályok nem változnak kedvezőtlenül".
Petrétei kiemelte: az idei év egyik fontos célkitűzése a rendőrség állománymegtartó képességének javítása, a vezetői utánpótlás megteremtése és a fluktuáció csökkentése.
A Fidesz szerint 2006. fekete év volt a rendőrség, az emberi jogok tiszteletben tartása és a jogállamiság szempontjából is - mondta Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője hétfői sajtótájékoztatóján.
A rendőrségről 2006-ban kiderült, hogy rendkívüli módon alulfinanszírozott, hogy egyes magas rangú vezetői alkalmatlanok feladatuk ellátására, valamint az is, hogy a szocialisták politikai célokra használták fel több esetben is - mondta a szóvivő.
Véleménye szerint október 23-án nem csak nagyfokú felkészületlenségre és alkalmatlanságra derült fény, hanem arra is, hogy ötven évvel az 1956-os forradalom után Budapest utcáin ismét lábbal tiporták az emberi jogokat, és ehhez a rendőrséget is igénybe vette a hatalom.
A Fidesz követeli, hogy minél gyorsabban érjenek véget az október 23-ai eseményekről szóló vizsgálatok, hogy egyértelműen kiderüljön, ki a felelős a brutális rendőri fellépéséért - mondta a szóvivő.
Kérdésre válaszolva kijelentette: a Fidesz nem támogat olyan törvénymódosítást, amely az emberi szabadságjogok, alkotmányos jogok csorbításával jár. A kormánynak azon kellene gondolkoznia, hogy lehet a rendőrök törvényben előírt azonosíthatóságát biztosítani - tette hozzá.
(MTI)