Százezres háborúellenes tüntetés Washingtonban
A Los Angeles Times vasárnapi beszámolója szerint 100 ezren gyűltek össze az előző napi tavaszias napsütésben a főváros szívében, a Capitolium előtti hatalmas füves sétányon, a National Mallon. A washingtoni tüntetéssel egy időben több ezres megmozdulásokat tartottak azonnali csapatkivonást követelve a nyugati part sok nagyvárosában, közöttük Los Angelesben és San Franciscóban.
"Nem lehet tovább hallgatni" - mondta a fővárosba érkezett hollywoodi hírességek közül Jane Fonda, aki legutoljára 34 éve, a vietnami háború idején vett részt háborúellenes tüntetésen. A tiltakozók soraiban olyan további híres színészek is feltűntek, mint Sean Penn, Susan Sarandon és Tim Robbins.
"Szomorú, hogy nem tanultunk a vietnami háborúból" - jelentette ki Sean Penn. A tüntetők között volt természetesen a háborúellenes mozgalom egyik vezető egyénisége, Cindy Sheehan is, aki Irakban vesztette el katona fiát.
A felvonulók nemcsak csapatkivonást követeltek, hanem a plakátok tanúsága szerint azt kérték a törvényhozástól, hogy ne finanszírozza újabb katonák Irakba küldését.
Megfigyelők megjegyzik: annak ellenére, hogy a megmozdulás óriási méretű volt - jóllehet a szervezők félmilliós tiltakozást harangoztak be -, az esemény súlyát csökkentette, hogy nem jelent meg a háborút elutasító ellenzéki Demokrata Párt két legnagyobb reményű, a 2008-as elnökválasztások jelöltségére pályázó Hillary Clinton New York-i és Barack Obama illinoisi szenátor. Több tüntető csalódottságát is fejezte ki amiatt, hogy a demokrata vezetők "gyávaságukban" nem álltak ki a nyilvánosság elé.
"Busht le kell mondatni" - hirdette sok plakát a tömegben, amelyben többször azt skandálták, hogy az elnök "nem döntéshozó, hanem hazudozó".
A háborúellenes tüntetőkkel néhány száz fős háborúpárti csoport nézett farkasszemet a törvényhozás előtti térség szélén. Egy száz főnyi "háborús patrióta" egy ízben meg akarta rohamozni a békeaktivistákat, de a rendőrségnek végül nem kellett senkit őrizetbe venni.
A washingtoni "megatüntetést" pár nappal azelőtt rendezték, hogy a demokrata irányítású kongresszus George Bush elnök csapaterősítési terveit elítélő, nem kötelező érvényű határozatot készül elfogadni.
John Williams a chicagói Loyola Egyetem politológusa rámutatott: az iraki, valamint az egykor a vietnami háborút ellenző mozgalmak között az a fő különbség, hogy most még a legharcosabb békeaktivisták sem rohannak ki a háborúban harcoló katonák ellen.
(forrás: MTI)