A Fidesz svájci megfigyelőket hívhat a rendőrségi túlkapások vizsgálatára
A politikus elmondta: a Svájci Magyar Polgári Egyesület és az Európai Kutatások és Akciók Szervezete meghívására járt kétnapos látogatáson Svájcban, ahová az október 23-i eseményeket vizsgáló alternatív bizottságot társelnökeit, Morvai Krisztina büntetőjogászt és Gaudi-Nagy Tamás ügyvédet is meghívták.
Mint mondta, a program során találkoztak a Keresztény Néppárt főtitkárával, akit megdöbbentettek az általuk az október 23-i eseményekről bemutatott képek, és felajánlotta, hogy a Fidesz meghívására megfigyelőket küldenének Magyarországra. Balog Zoltán hozzátette: az ajánlatot továbbította a Fidesz vezetésének, amely eldönti, hogy él-e lehetőséggel.
A fideszes politikus szerint Morvai Krisztina is üdvözölte a felajánlást, és tudomása szerint az a szándéka, hogy lehetőleg minél több pártból hívjon meg olyan vendégeket, akiknek a jelenléte garanciát jelenthet arra, hogy Magyarországon ne történjen olyasmi, ami nem méltó Európához és az emberi jogok tiszteletben tartásához.
Balog Zoltán véleménye szerint ugyanis a kormánypropagandában erősen jelen van az a tendencia, amely azt az érzetet kelti, hogy márciusban polgárháborús állapotok várhatók, ezért mindenkinek félnie kell. Erre utal, hogy a közbeszerzési eljárás nélkül vásárolnak rendőri eszközöket, és úgy akarják szigorítani a gyülekezési törvényt, hogy a még a kormányfő által létrehozott hivatalos vizsgálóbizottság jelentését sem várják meg - tette hozzá.
"Erre a helyzetre mi úgy szeretnénk készülni, hogy az embereket bátorítjuk arra, hogy ne féljenek, mert nem kell félniük, ahol egy demokratikus és tisztességes rendőrség van, ott őket nem érheti atrocitás, akkor sem, ha sétálnak, akkor sem, ha élnek törvényes szabadságjogaikkal" - hangsúlyozta.
Kérdésre válaszolva hozzátette: március 15-re, mint nemzeti ünnepre tekint. Mint mondta, véleménye szerint a kormány hozzáállása ad aggodalomra okot.
Balog Zoltán beszámolt arról is, hogy Genfben fogadta az emberi jogi biztos hivatalának igazgatója, Bernben pedig a legmagasabb svájci közjogi méltóság, a parlamenti elnök, ők azonban azt kérték, hogy a beszélgetésük maradjon bizalmas.
(MTI)