Hárman meghaltak és több mint százharmincan megsebesültek az ellenzék és a kormány támogatói közötti összecsapásokban rendőrségi források szerint a keddi nap folyamán Bejrútban és Libanon más városaiban, mielőtt az esti órákban bejelentették az országot megbénító általános sztrájk felfüggesztését.
Felfüggesztette a sztrájkot a libanoni ellenzék
Újraindult a forgalom és ismét indulnak repülőgépek szerdán a libanoni főváros, Bejrút nemzetközi repülőteréről az ellenzéki tüntetők keddi tüntetését követően, amelynek nyomán kitört erőszakos cselekményekben három ember halt meg.
Egy repülőtéri tisztviselő elmondta, hogy az első utasszállító repülőgép már elindult az olaszországi Milánóba, és 15 másik járat van betervezve. A légikikötő rendben működik, minden dolgozó munkába állt - tette hozzá. Kedden sok utas szorult a repülőtér várótermeiben, egyrészt azért mert több külföldi légitársaság törölte bejrúti járatát, másrészt mert a tüntetők útakadályokat emeltek a repülőtérre vezető utakon. Szerda reggelre ezek az úttorlaszok eltűntek.
Kedden 34, Bejrútból induló illetve odaérkező járatot töröltek. A libanoni általános sztrájk miatt a Malév is törölte kedd esti MA 240-es bejrúti járatát.
Kedd reggel ellenzéki tüntetők utakat zártak le a libanoni fővárosban, Bejrútban és környékén, hogy így támogassák azt az általános sztrájkot, amelynek célja elérni a Fuád Szinjóra vezette kormány távozását. Rendőrségi források tájékoztatása szerint hárman meghaltak és több mint százharmincan megsebesültek az ellenzék és a kormány támogatói közötti összecsapásokban Bejrútban és Libanon más városaiban.
Felfüggesztette a sztrájkot a libanoni ellenzék
Hárman meghaltak és több mint százharmincan megsebesültek az ellenzék és a kormány támogatói közötti összecsapásokban rendőrségi források szerint a keddi nap folyamán Bejrútban és Libanon más városaiban, mielőtt az esti órákban bejelentették az országot megbénító általános sztrájk felfüggesztését.
Egy vezető ellenzéki személyiség bejelentette, hogy abbahagyják az általános sztrájkot, és elkezdik felszámolni az úttorlaszokat. Mint mondta, ebben több ellenzéki erő, köztük a Hezbollah is megegyezett. Egy másik ellenzéki forrás úgy nyilatkozott: befejezik a sztrájkot, mert - mint mondta - az elérte célját: figyelmeztetésként szolgált a kormány számára.
Kilátásba helyezte ugyanakkor, hogy később még folytatódhatnak a tiltakozó megmozdulások. Marván Hamadé távközlési miniszter a megmozdulást államcsínykísérletnek minősítette. Felszólította az embereket, hogy őrizzék meg nyugalmukat, és adjanak esélyt a Libanon megsegítésével foglalkozó párizsi nemzetközi konferenciának.
Fuád Szinjóra kormányfő egy televíziós nyilatkozatban úgy fogalmazott: "A mai általános sztrájk olyan cselekedetekbe (...) torkollott, amelyek túlmennek minden határon", és utalt arra, hogy a kormány akár keményebb fellépést is tanúsíthat.
A nap folyamán a tüntetők lezárták a Bejrútot a szíriai fővárossal, Damaszkusszal összekötő utat, valamint a bejrúti nemzetközi repülőtérre vezető pályát is. Számos arab és nemzetközi légitársaság törölte összesen 22 olyan járatát, amelynek Bejrút lett volna az indulási vagy a célállomása, több járat pedig arra várt, hogy felszállhasson.
A tiltakozó megmozdulást Haszan Naszrallah sejk, a radikális síita Hezbollah mozgalom vezetője kezdeményezte az ellenzék más vezetőivel együtt. A Hezbollah és az Amal síita muzulmán szervezeteket tömörítő és Michel Aun tábornokot is a soraiban tudó ellenzék előre hozott választások kiírását követeli. Elképzelésük szerint a választások nyomán megalakítandó nemzeti egységkormányban képviselőik vétójoggal fognak rendelkezni.
A Szíria-barát libanoni ellenzék a Hezbollahhal az élén tavaly december elseje óta tüntet Bejrút központjában, hogy kicsikarja a Nyugat-barát Fuád Szinjóra kormányának lemondását. A mostani politikai válság november közepén kezdődött a közel-keleti arab országban hat Damaszkusz-barát miniszter lemondásával. Az ellenzék szerint a kormány a miniszterek lemondásával elvesztette legitimitását.
Az Egyesült Államok aggodalmának adott hangot kedden a libanoni erőszak miatt, amiért a Szíria-barát ellenzéket tette felelőssé állásfoglalásában. A Szíriával szövetséges csoportok erőszakkal, fenyegetéssel, megfélemlítéssel próbálják rákényszeríteni politikai akaratukat Libanonra a washingtoni külügyminisztérium közleménye szerint. Washington kifejezte reményét, hogy békés úton oldják meg a politikai nézeteltérést a közel-keleti országban.
(MTI)