Füstfelhők Bejrút felett
A rendőrség közlése szerint a kormányt támogató Libanoni Erők nevű keresztény párt egyik tagját agyonlőtték a Bejrúttól északra fekvő Batrúnban. Egy másik embert a főként szunnita muzulmánok lakta Tripoli kikötővárosban öltek meg.
A rendőrség közölte: fegyveres összecsapásokban harmincöten sebesültek meg, többen közülük súlyosan. Országszerte a keddi nap folyamán több mint százan sebesültek meg különböző összecsapásokban.
Ellenzéki tüntetők utakat zárták le kedd reggel a libanoni fővárosban, Bejrútban és környékén, hogy így támogassák azt az általános sztrájkot, amelynek célja a Fuád Szinjóra vezette kormány távozása. A megmozdulás résztvevői autógumikat gyújtottak fel a fővárosból északra, délre és keletre induló autópályákon, valamint a belvárost ölelő körgyűrűn. A sűrű fekete füst beterítette a térséget.
A városban több helyen összecsaptak a kormányt támogató és az ellenzéki erők. A szembenálló felek botokkal és kövekkel támadtak egymásra. A rendfenntartó erők levegőbe leadott lövésekkel avatkoztak be. Ellenzéki források szerint a hatóságok több helyszínen számos aktivistájukat őrizetbe vették.
Marván Hamadé távközlési miniszter a megmozdulást államcsínykísérletnek minősítette. Felszólította az embereket, hogy őrizzék meg nyugalmukat, és adjanak esélyt a Libanon megsegítésével foglalkozó párizsi nemzetközi konferenciának.
Az ellenzéki Michel Aun keresztény tábornok ugyanakkor bűnözőknek nevezte a kormány tagjait, és azt követelte, hogy vonják felelősségre a tüntetőkre tüzet nyitó személyeket.
Biztonsági források tájékoztatása szerint Halba településnél a kormánypárti Jövő mozgalom és a Szíriai Nacionalista Szocialista Párt (SSNP) emberei között tűzpárbaj bontakozott ki. Egy ember meghalt, négy megsebesült.
Tüntetők zárták le a Bejrútot a szíriai fővárossal, Damaszkusszal összekötő utat, valamint a bejrúti nemzetközi repülőtérre vezető pályát is. Számos arab és nemzetközi légitársaság törölte összesen 22 olyan járatát, amelynek Bejrút lett volna az indulási vagy a célállomása, több járat pedig arra várt, hogy felszállhasson. A repülőtér üzemel, de a sztrájk miatt kevés dolgozó jelent meg munkahelyén. A MEA libanoni légitársaság egyelőre nem közölte, hogy felfüggesztené tevékenységét.
A keddi tiltakozó megmozdulást Haszan Naszrallah sejk, a radikális síita Hezbollah mozgalom vezetője kezdeményezte az ellenzék más vezetőivel együtt. A Hezbollah és az Amal síita muzulmán szervezeteket tömörítő és Michel Aun tábornokot is a soraiban tudó ellenzék előre hozott választások kiírását követeli. Elképzelésük szerint a választások nyomán megalakítandó nemzeti egységkormányban képviselőik vétójoggal fognak rendelkezni.
Mint ellenzéki források elmondták, az akció célja Libanon életének megbénítása, beleértve az olyan kulcsfontosságú létesítményeket is, mint az ország egyetlen polgári repülőtere és a bejrúti kikötő. A legnagyobb libanoni szakszervezet, amely ellenzi a kormány gazdaságpolitikáját, támogatja az ellenzéki felhívást.
A Szíria-barát libanoni ellenzék a Hezbollahhal az élén tavaly december elseje óta tüntet Bejrút központjában, hogy kicsikarja a Nyugat-barát Fuád Szinjóra kormányának lemondását. A mostani politikai válság november közepén kezdődött a közel-keleti arab országban hat Damaszkusz-barát miniszter lemondásával. Az ellenzék szerint a kormány a miniszterek lemondásával elvesztette legitimitását.
(MTI)