Gyurcsány leadna feladatokat

A miniszterelnök ön- és kormánykritikus volt az MSZP tegnapi elnökségi ülésén. A kongresszus elé a Gyurcsány Ferenc által eredetileg tervezettnél visszafogottabb, a leendő elnökséget kevésbé erős jogosítványokkal ellátó alapszabály módosítás kerül.   


A miniszterelnök messze önkritikusabb volt, mint eddig bármikor – summázta a pénteki szocialista párti elnökségi ülést több résztvevő. Gyurcsány Ferenc három fronton is kemény volt önmagával szemben: ostorozta a kormány döntéshozatali mechanizmusát, hiányolta a reformok kellő ismertetését, elfogadtatását, kárhoztatta a párt kiszorítását a meghatározó folyamatokból. A miniszterelnök – immár nem feltétlenül az önbírálat jegyében - úgy érzi, túl sok döntésre váró ügy „csúszik fel hozzá”, s jelezte: a jövőben elvárja, hogy a kormánytagok sokkal több mindent intézzenek el önmaguk, illetve egymás között. Gyurcsány úgy ítélte meg, hogy ugyanakkor szakítani kell azzal a gyakorlattal, hogy nagy horderejű ügyekben – mint amilyen például az egészségügyi reform – egy viszonylag szűk stáb határoz. Ehelyett azt szorgalmazza, hogy a vitákat minél szélesebb szakmai és társadalmi nyilvánosság előtt folytassák, teremtsenek így lehetőséget arra, hogy minél több ember azonosuljon a változásokkal.

A kormányzattal kapcsolatos elégedetlensége még nem érte el azt a szinten, hogy Gyurcsány az egész szerkezetet átalakítsa. Így aztán nem állítja vissza a közigazgatási államtitkárok csak nemrég megszüntetett rendszerét, bár sokan jelezték, főleg az összevont minisztériumokból hiányoznak az apparátust hatékonyan irányító vezetők. A kabinet átalakításával, vagyis az esetleges személycserékkel pedig mindenképp megvárja a kormányfő, hogy az SZDSZ-ben kikristályosodnak a tisztújítás utáni erőviszonyok, politikai irányok. (Egyszerűbben: például pártelnök lesz-e a gazdasági miniszter, Kóka János. S ha igen, marad-e a kormányban?)

Többen a beszéd alapján úgy érezték, hogy Gyurcsány rájött: az MSZP jelenlegi vezetői nélkül 2010-ben semmiképp nem nyerhet, így most – ha burkoltan is – de szövetséget ajánlott nekik. A miniszterelnök ugyanis arról beszélt, hogy reformügyben a hogyan és a mit kérdés megválaszolása a kormány kompetenciája, de a miértet igazán meggyőzően csak az MSZP magyarázhatja el a társadalomnak. Az a párt – mea culpázott Gyurcsány – amelyben az általa elmondott őszödi beszéd kiszivárgása valóban komoly gondot, többek között morális, azonosulási válságot okozott. Magát az MSZP-tagságot is meg kell győzni ebben a helyzetben, hogy a magáénak érezze a kormány céljait és mondanivalóját.

– Tapasztaltuk már, hogy Gyurcsány azt mondja, amit az éppen adott közönség hallani szeretne. Úgyhogy a kérdés inkább az, hogy most pusztán politikai taktikáról, vagy komoly, belső meggyőződésen alapuló stratégiát tükröz az önkritika – kommentál egy MSZP-s vezető.

Azt mindenesetre komolyan kell venni, hogy Gyurcsány bejelentette: elhalasztatják az átfogó alapszabály-módosítást. Vagyis egyelőre nem erőlteti az abban foglalt központosítást, a hatékonyság érdekében tervezett erőkoncentrációt. Két hozzászóló azzal „vigasztalta” a miniszterelnököt, hogy hatékonyság és a demokrácia nem egymást kizáró, hanem egymást erősítő fogalmak egy pártban. Így a februári kongresszus vélhetően csak a tagfelvételi szisztémán igazít valamit, illetve a platformok, tagozatok működését próbálja racionalizálni, az elnökséget viszont nem hatalmazza túl a kongresszuson.

Az viszont nyitott kérdés, hogy lesz-e ügyvezető alelnök. Ha – Gyurcsány szándéka szerint - létre is hozzák ezt a pozíciót, többé-kevésbé biztosnak látszik, hogy jogköre kevésbé lesz kiterjedt, mint ahogyan tervezték.

Rajk: Az SZDSZ-ben Kóka a kontinuitás

Az SZDSZ-ben Kóka János képviseli azt a kontinuitást, ami a párt demokratikus ellenzéki hagyományaiból fakad – mondta az MTI-nek nyilatkozva pénteken Rajk László. Az SZDSZ egyik alapítója úgy fogalmazott, biztos abban, hogy a gazdasági miniszter elindul a pártelnöki tisztségért. Egy másik kérdés kapcsán elmondta, Kóka János elnökségét támogatná Konrád György, Haraszti Miklós, Magyar Bálint és Pető Iván. Rajk László szerint Kóka olyan „dinamikus ember”, aki képes folytatni a demokratikus ellenzék  korszakára jellemző aktivitást. Fodor Gábor, aki tegnap bejelentette, hogy elindul az elnöki posztért, minderre azt válaszolta: a nyilatkozatot nem tartja sem ízlésesnek, sem hasznosnak. (MTI)

Elnökségi tagok egymás mellett (Simon Gábor, Lendvai Ildikó, Kiss Péter, Szekeres Imre)  - a párt nagyobb szerepet kap
Elnökségi tagok egymás mellett (Simon Gábor, Lendvai Ildikó, Kiss Péter, Szekeres Imre) - a párt nagyobb szerepet kap
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.