Kirill és a klímaváltozás - német szakértő szerint nincs egyértelmű összefüggés
Friedrich szerint amennyiben a hasonló erősségű orkánok az elkövetkező időszakban szaporodnak, csakis akkor lehet összefüggésbe hozni azokat az elmúlt időszakban bekövetkezett környezeti változásokkal. Friedrich ezzel összefüggésben azt a nézetet hangoztatta, hogy a Kirill esetében - mind az orkán által érintett terület nagyságát, mind a szélvihar erejét illetően - rendkívül ritkának számító eseményről van szó.
Emlékeztetett arra, hogy hasonló erejű orkán - "Lothar" - legutóbb 1999-ben pusztított Németországban és több más európai országban. Mindebből azt a következtetést vonta le, hogy ilyen méretű időjárási szélsőségre talán minden tizedik évben kerül sor. Az említettek kapcsán a német szakértő szembeszállt azokkal a nézetekkel, amelyek szerint a Kirill egyértelműen a klímaváltozás következménye.
Friedrich utalt arra, hogy a Lotharral ellentétben a német meteorológusok a mostani orkánt megelőzően már időben figyelmeztettek a várható veszélyekre. A német időjárás-előrejelzés történetében páratlannak és egyedülállónak nevezte, hogy a figyelmeztetés, illetve ennek kapcsán a rendkívüli óvintézkedések életbe léptetése az egész ország területére kiterjedt.
Hangoztatta, hogy a Kirill esetében a meteorológusoknak olyan orkánnal volt dolguk, amely hatalmas kiterjedésű volt, s annak közeledtét már napokkal korábban jelezték. A meteorológiai helyzet teljesen más volt, mint 1999-ben, a Lothar ugyanis váratlanul jött, s villámgyorsan söpört végig Németország déli területén, miközben az északi körzetekben semmilyen kárt nem okozott. A Német Meteorológiai Szolgálatot akkoriban rendkívül éles bírálatok érték amiatt, hogy elmulasztotta a lakosság kellő időben történő figyelmeztetését. (MTI)