"a rendőrség egyre inkább a politika játékszerévé válik"

A Fidesz a tavaly október 23-i eseményekkel kapcsolatban semmilyen törvénymódosítást nem támogat, amíg egy független tényfeltáró vizsgálat nem tisztázza a történteket - jelentette ki Balog Zoltán, az Országgyűlés Emberi Jogi Bizottságának fideszes elnöke.

Több rossz tendencia indult el a kormányzati körökben október 23. következményeivel kapcsolatban, például az, hogy csupán a jogszabályokat, így a gyülekezési törvényt kell szigorítani, és akkor hasonló többé nem fordulhat elő - mondta sajtótájékoztatóján a fideszes politikus.

A Fidesz ugyanakkor semmifajta törvénymódosításhoz nem járul hozzá addig, amíg nem lesz valóban tisztességes, független tényfeltáró vizsgálat - hangsúlyozta Balog Zoltán, aki szerint második lépésben meg kell nevezni a felelősöket, és csak ezt követően kezdődhet egyeztetés a kormánypártok, az ellenzék, az emberijogi szervezetek, az ügyészség és a bíróság bevonásával arról, milyen törvényi garanciákra van szükség ahhoz, hogy ilyesmi többé ne fordulhasson elő.

A politikus néhány mondatot idézett a Gönczöl Katalin vezette vizsgálóbizottság birtokába került részjelentéséből, amely szerinte sok korrekt és jó megállapítást tartalmaz, azonban - véleménye szerint helytelenül - végkövetkeztetése az, hogy a rendőrséget technikailag, szervezetileg is erősíteni kell. Hozzátette: a Vörösmarti Mihály nyugalmazott rendőr dandártábornok által jegyzett részjelentésnek azzal a megállapításával ugyanakkor egyetért, hogy a "a rendőrség egyre inkább a politika játékszerévé válik".

 Balog Zoltán - aki elmondása szerint egy "privát címről" kapta meg a kormányfő által összehívott Gönczöl-bizottság részjelentését - elmondta: a dokumentumban arról is írnak, hogy az október 23-i felvételeken látott kényszerítő eszköz csak hasonlít az úgynevezett viperára, valójában egy hosszított gumibot, amely a csoporterők számára nem rendszeresített eszköz, hanem a civil ruhás bűnügyi állomány használja. A fideszes politikus szintén rossz kormányzati tendenciának nevezte, hogy "kriminalizálnak, csőcseléknek neveznek" mindenkit, aki október 23-án az utcán volt, holott néhány száz randalírozóról volt szó.

Emellett véleménye szerint megbélyegzik azokat, akik napirenden akarják tartani a témát, valamint elkezdődött a társadalom "hiszterizálása" is, mintha fel kellene készíteni a közvéleményt arra, hogy nagy veszély fenyeget, mintha március 15-én egyesek legalábbis polgárháborúra készülnének. Gyurcsány Ferenc kormányfő október végén kezdeményezte vizsgálóbizottság felállítását a szeptemberi és októberi erőszakos megmozdulások okainak, hátterének és következményeinek feltárására. A bizottság november 6-án alakult meg, feladata, hogy a kormány számára átfogó szakmai értékelést készítsen, ajánlásokat fogalmazzon meg a rendzavarásokkal kapcsolatban.

Gönczöl Katalin, a munkacsoport elnöke január elején arról tájékoztatta a távirati irodát, hogy január 31-re készül el a jelentésük, és az elemzést várhatóan február első napjaiban hozzák nyilvánosságra. Gönczöl Katalin a sajtótájékoztatón elhangzottakra reagálva szombaton azt közölte az MTI-vel, hogy "a bizottság jelentése még nem készült el, e pillanatban tehát még senkinek a birtokában sem lehetnek hiteles szövegek".

A távirati irodához eljuttatott nyilatkozatában azt írja: a bizottság jelentését - a kormány határozatának megfelelően - január 31-én terjeszti elő. Jelezte: addig az ügyben nem kíván semmilyen további nyilatkozatot tenni.

Kondorosi Ferenc, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára úgy reagált: a Gönczöl Katalin által vezetett bizottságnál függetlenebb bizottságot nehezen tud elképzelni. Mint mondta, a bizottság tagjainak döntő többsége kiváló tudós és "egy tudós sem adja el jogállamban a függetlenségét, a semlegességét sem egy tál lencséért sem egy hivatali pozícióért". Hangsúlyozta, lesz független jelentés, ezt Balog Zoltán is megismerheti.

 Azt is közölte: nem ismeri a képviselő által ismertetett részjelentést. "Én megvárom, míg ezt a jelentést nekem szabályszerűen átadják, én nem kutakodok ilyen jelentések után, az én postaládámba még nem dobtak be ilyet" - mondta. Balog Zoltán szombati sajtótájékoztatóján a már most szervezett március 15-i tüntetésekről azt mondta: "Akár egyetértünk ezeknek a politikai céljaival, akár nem, ezek, amennyiben előre bejelentett demonstrációk, akkor törvényesek, és ezeken részt venni mindenkinek állampolgári joga. Tehát ezzel sem azokat nem kellene riogatni, akiknek ilyen szándékai vannak - abszolút törvényes keretek között, élve demokratikus jogaikkal - sem azokat, akik nem szándékoznak részt venni, de már most elkezdenek félni, hogy majd mi is lesz ebben az országban".

Kérdésre válaszolva hangsúlyozta: a Fidesznek nincs álláspontja ezekkel a tüntetésekkel kapcsolatban, hiszen akár március 15-én, akár máskor, adott esetben az ország összes pontján lehet több százezres demonstrációkat tartani, ha ezt előzetesen a rendőrségnek bejelentik. "Ez a jogállam" - tette hozzá a politikus, aki szerint a politikai pártok nyilván majd kialakítják a véleményüket az emberek békés megmozdulásairól. Balog Zoltán azt ugyanakkor helytelenítette, hogy elkezdődött egyfajta hangulatkeltés a demonstrációk ellen, holott még nem lehet pontosan tudni, kik, milyen céllal akarnak tüntetéseket szervezni.
(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.