Különleges amerikai erőket kér a szomáliai kormány

A szomáliai kormány szerint az amerikai erők képesek felszámolni az al-Kaida maradékát, és csupán idő kérdése bevetésük. Szerdán a keddihez hasonló légi támadást hajtottak végre az amerikaiak az ország déli részén. Mogadishu jelentkezésre kötelezte a milicistákat a kormányerők táboraiban.


Újabb támadást hajtott végre szerdán az amerikai légierő Szomália déli része ellen - közölte egy szomáliai kormányilletékes. Az idézett tisztségviselő részletekbe nem bocsátkozott. Kedden az amerikai légierő már hajtott végre hasonló támadást a terület ellen, az al-Kaida terrorista hálózattal kapcsolatban álló iszlám harcosok jelenlétének indoklásával. Egy amerikai katonai tisztviselő közölte, hogy a légi csapáshoz az etióp hadsereg szolgáltatott adatokat. "Konkrét időponthoz kötött hírszerzési adatok alapján cselekedtünk, az etiópiaiakkal együttműködve. Etiópia adta a tippet a támadáshoz" - mondta az amerikai nyilatkozó.

A szomáliai fővárosban, Mogadishuban szerdán ismét heves lövöldözés volt a helybeliek nagy rémületére, míg a nemzetközi közvélemény amiatt aggódik, hogy a szomáliai amerikai légi csapások miatt kiszélesedik a konfliktus.

A hétfői támadás eredményeként meghalt az Egyesült Államok kenyai és tanzániai nagykövetsége ellen 1998-ban elkövetett merényletek egyik körözött tettese - közölte a szomáliai államfő kabinetfőnöke. Abdirizak Hassan szerdán elmondta, hogy az amerikaiaktól kapott tájékoztatás szerint a támadásban meghalt Fazul Abdullah Mohammed. Azt egyelőre nem tudni, hogy társa, Abu Talha asz-Szudáni, akit bombaszakértőnek tartanak, és egy másik gyanúsított, Száleh Ali Száleh Nabhán is meghalt-e. A kabinetfőnök hozzátette: az átmeneti szomáliai kormány helyi hírszerzői jelentésekből értesült arról, hogy az iszlámisták egyik vezetője, Abdirahman Janaqow is meghalt az amerikai légitámadásban. Az AC-130-as csatarepülőgéppel végre hajtott légi csapás az első nyílt amerikai hadművelet Szomáliában azóta, hogy 1994-ben véget ért az amerikaiak katasztrófával felérő béketeremtése.

Amerikai erők bevetését kéri a szomáliai kormány

Különleges amerikai erők szárazföldi bevetését szeretné hazájában a szomáliai kormányfő-helyettes, amelyek segítségével ki lehetne űzni az országból az al-Kaida terrorszervezet még megmaradt embereit. Hussein Aidid egy szerdai nyilatkozatában hangoztatta: ez az egyetlen mód arra, hogy megöljék vagy elfogják a többi al-Kaidás  terroristát. Az amerikaiaknak megvan a szakértelmük és a megfelelő  felszerelésük, hogy elfogják ezeket az embereket. Hozzátette, hogy hőkereső és más különleges berendezésekre van szükség, ami nincs a szomáliai hadseregnek. Az amerikaiak képesek erre a feladatra, és bár a szárazföldön még nem tevékenykednek, csupán idő kérdése, hogy ez is megtörténjen - mondta a szomáliai miniszterelnök-helyettes. 

Szomália: kormánydekrétum az iszlám milíciák beolvasztásáról

Ali Mohamed Gedi szomáliai ideiglenes kormányfő dekrétumot adott ki, amelyben felszólítja az ország valamennyi fegyveres milíciáját: jelentkezzenek a kormányerők katonai és rendőri kiképző táboraiban -  közölte szerdán a mogadishui kormány szóvivője. A szóvivő szerint azoknak, akik "nem felelnek meg a biztonsági erők igényeinek", más területen való képzést ajánlanak fel. "Ha a világ megbékélt Szomáliát akar, segítenie kell nekünk a milíciák ügyének rendezésében" - szögezte le a szóvivő, aki nem volt hajlandó kommentálni az amerikai légierőnek az ország déli részén kedden végrehajtott támadását, amelynek célpontjai állítólag al-Kaida kapcsolatokkal rendelkező iszlám harcosok voltak. Az amerikai légitámadásnak legalább 19 civil áldozata volt.

Megvédte az amerikai fellépést és azt jogszerűnek minősítette  Abdullahi Yusuf szomáliai elnök. Az as-Sark al-Avszat című londoni  arab lapnak adott interjújában közölte: az amerikaiak a világ minden  részén üldözik az al-Kaida embereit, aminek része a hétfői támadás  is. Azok, akik merényletet hajtottak végre az amerikai képviseletek ellen Kenyában és Tanzániában itt voltak (Szomáliában) és az  amerikaiak azt tették, amit kellett, ez volt a legmegfelelőbb időpont ezeknek a támadásoknak a végrehajtására - mondta az államfő.

Szomáliában, ahol 1991 óta polgárháború folyik, nagyon sokan  viselnek fegyvert, szolgálataikat a legkülönbözőbb körök veszik igénybe a klánfőnököktől a kereskedőkig. A kormány, miután elűzte  Mogadishuból az iszlám bíróságok milíciáit, igyekszik a fegyveres  csoportokat a stabilitás érdekében leszerelni, mindenekelőtt a  fővárosban. Ugyanakkor a hatóságok egyelőre lemondtak az erőszakos lefegyverzés tervéről.

Frattini helyesli az al-Kaida-bázisok elleni támadásokat

Elhatárolódott Franco Frattini, az Európai Bizottság alelnöke, igazságügyi kérdésekért felelős tagja szerdán a testületnek a Szomáliában végrehajtott amerikai légi csapásokkal kapcsolatban előző nap közzétett álláspontjától. Frattini a Rai 3 olasz rádiónak úgy nyilatkozott, hogy harcolni kell az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat szomáliai bázisai ellen, s a problémát nem az amerikaiak, hanem a terroristák jelentik.

Louis Michel fejlesztési és humanitárius segélynyújtásért felelős uniós biztos szóvivője korábban úgy vélekedett, hogy "egy ilyen jellegű incidens hosszú távon nem jelent segítséget".

Frattini ezzel szemben azt hangoztatta: bizonyosra vehető, hogy Szomália azon az úton halad, hogy az al-Kaida és a (muzulmán) fundamentalisták egyik alapvető bázisává váljon. E bázisok pedig nyilvánvalóan nagy fenyegetést jelentenek az egész világra nézve, ezért harcolni kell ellenük. A biztos egyúttal bírálta Massimo D'Alema olasz külügyminisztert, aki kedden az amerikai légi csapásokkal kapcsolatban megjegyezte: Róma ellenzi az olyan "egyoldalú kezdeményezéseket", amelyek újabb feszültséget szíthatnak. Frattini viszont úgy véli, előbb-utóbb világosan kiderül majd, hogy az al-Kaida szomáliai bázisai ha nem is a legsúlyosabb fenyegetést jelentik, de mindenképpen a legjelentősebbek közé tartoznak.

Az amerikai hadsereg a héten légi csapásokat mért Szomália déli részén az al-Kaidával feltehetően kapcsolatban álló iszlámistákra. A keddi támadásokban - helyi források szerint - tizenkilenc polgári személy életét vesztette.

 

 

(MTI)

Ali Mohamed Gedi miniszterlenök és Abdullahi Yusuf Ahmed köztársasági elnök Mogadishuban
Ali Mohamed Gedi miniszterlenök és Abdullahi Yusuf Ahmed köztársasági elnök Mogadishuban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.