Muszlim az amerikai kormányban
T. E. Lawrence őrnagy az első világháború idején biztosította London számára az arab törzsek barátságát, míg a pastu, a perzsa és az arab nyelvet egyformán jól beszélő Khalilzad eddig Afganisztánban és Irakban szolgálta Washington érdekeit. Az 55 éves diplomata ENSZ-nagykövetté való kinevezése történelmi esemény. A New York-i állás ugyanis belépő a kabinetbe, márpedig az Egyesült Államok kormányának eddig még sosem volt mohamedán tagja.
A tádzsik nemzetiségű Khalilzad Afganisztánban született, és gimnazista korában, tanulni érkezett Amerikába. Végül a bejrúti Amerikai Egyetemen szerzett diplomát, és Chicagói Egyetemen doktorált. A nyolcvanas években Zbignew Brzezinski és Paul Wolfowitz mellett is dolgozott, külügyminisztériumi tanácsadóként szerepet játszott a szovjet megszállás ellen harcoló mudzsahidek amerikai támogatásának megszervezésében. Egyik aláírója volt a neokonzervatív Új Amerikai Évszázadért Projekt Bill Clinton elnökhöz intézett, Szaddám Huszein megdöntését sürgető 1998-as levelének. Eredetileg üdvözölte a pakisztáni támogatást élvező iszlám szélsőséges tálib mozgalom afganisztáni győzelmét, ám a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után álláspontja megváltozott.
Az Egyesült Államok kabuli nagyköveteként Hamid Karzai elnök egyik fő támasza volt. Bagdadban már kevesebb sikerélménye lehetett: gyakran volt nézeteltérése Nuri al-Maliki miniszterelnökkel, aki eddig nem volt hajlandó fellépni a síita milíciákkal szemben. Új posztján várhatóan jó kapcsolata lesz Ban Ki Mun főtitkárral, aki korábban felajánlotta számára a világszervezet politikai kérdésekért felelős főtitkár-helyettesi tisztségét. (H. G.)