Kultúra aranyárban

Könnyű sok pénzt kiállításra, mozira, színházra költeni. Megnéztük, hogyan tud egy négytagú család egy fél fizetést elkölteni egy este, és azt is kerestük, hogyan jövünk ki jól a pénzünkből.


Még be sem léptünk a múzeumba, moziba, színházba, máris egy vagyont költünk a közlekedési jegyekre - ha se autónk, se bérletünk. Gondoljunk csak arra, hogy Budapesten a vonaljegy 230 forint, és ritkán lehet átszállás nélkül eljutni a célállomáshoz.

A múzeumok állandó kiállításai 2004 májusa óta ingyen látogathatók. De kevesen járnak határozott cél nélkül - ha csak azért nem, hogy mondjuk, a városligeti séta során igénybe vegyék a múzeumok tiszta és tágas mosdóit -, a legtöbben a különleges tárlatokért mennek be.

Budapest egyik kulturális célpontja mostanában a Szépművészeti Múzeum Van Gogh-kiállítása. Négytagú családnak az elővételben vett jegy 7200 forintba kerül (2900 a felnőtt-, 700 az úgynevezett családi gyerekjegy), a helyszínen 8600 (2×3400+2×900) forintot kell leszurkolni. Ezzel az összes költség letudható, mert a mosdóért és a ruhatárért nem kell fizetni. De sokan a jegyen kívül magukkal vinnének emléket vagy ajándékot. A kiállítótermek mellé, az emeletre telepített új boltban 8900 forintért árulják a kifejezetten ennek a kiállításnak az anyagát bemutató katalógust. Lehet vásárolni posztereket, képeslapokat, kirakós játékokat, kártyát, és a gyerekek kikönyöröghetnek maguknak egy Van Gogh-motívummal díszített pólót 3000 forintért.

A család a büfében is otthagyhat némi pénzt: kávéra 300, meleg szendvicsre 490, sonkás zsemlére 260, rétesre 340, deci üdítőre 100 forintot.

A holland festő műveinek megnézésére esetleg elköltött húszezer forint töredékére sincs szükség máshol. A Petőfi Irodalmi Múzeumba - ha a látogatót nemcsak az ingyenesen megnézhető Petőfi-kiállítás érdekli - a családi jegy összesen 700 forint (amúgy a felnőttjegy 350, a gyerekjegy 180 forint). De ha nemcsak a képeket és a tárgyakat akarják látni, a boltban képeslapok, tollak és kulcstartók mellett a tárlatok katalógusait (a most látható Halotti maszk, élőmaszk című kiállításét 3500 forintért) vagy a múzeum saját kiadású könyveit (például Kosztolányi Dezső összes fényképét 2800 forintért) vagy a hangtár anyagából összeállított CD-it is megveheti. A ruhatár ingyenes, de büfé nincs.

Ha hétvégén mozizunk, igencsak zsebbe kell nyúlni. Ha plázákban található multiplexeket választunk, három óráig ingyen használhatjuk a garázst. Ha két óránál hosszabb a film, és még iszunk egy kávét (350 forintért), akkor biztos fizetni kell a parkolásért is. Egy főműsoridős belépő a Palace mozikban 1250 forint, ha fel tudunk mutatni nyugdíjas- vagy diákigazolványt, esetleg kiskorú gyermeket, akkor 990 forint. Egy négytagú családnak tehát 4480 forintot kell a jegyekért kicsengetnie. Jobban járnak, ha a Corvin mozit választják, itt van családi kedvezmény, amely főműsoridőben 3200 forint. (Itt a nyugdíjasokat is megbecsülik, 16 óra előtt félárú jeggyel). Persze lehet lehetetlen időkben, például délelőtt is mozizni, vagy a kedvezményes hétköznapokon, de az engedmény csupán pár száz forint.

Az újabb pénztárcagyilkos forduló a szinte kizárólag egészségtelen élelmiszereket áruló büfé. A Palace-ban egy kis zacskó popcorn és egy ásványvíz 700 forintos árfolyamon beszerezhető, a leleményesebbek megveszik a szupermarketban és becsempészik, mivel elviekben tilos élelmiszert vinni a moziterembe. A másik merénylet a gyerek és az ajándéktárgyakkal ellátott menü (670 forintért), most épp Rudolf hűtőmágnes a kurrens árucikk. Tehát ha kis családunk ropogtatni és iszogatni szeretne a film alatt, itt is belecsúszhatunk egy 3000-4000 forintos számlába. Ez csaknem tízezer forint. Ennyi pénzből egy hétre való DVD-t is lehet venni.

Már pár száz forintért is lehet színházjegyet venni (főleg álló vagy pótjegyet, esetleg a színpadtól legmesszebb lévő helyekre). De ha premierre vágyunk az Operaházban, és - egyszer élünk alapon - a legdrágább belépőt választjuk, darabonként 16 400 forintot hagyunk ott. (A bemutatóra a legolcsóbb, a kakasülőre szóló jegy 500 forintos.) Az Operettben az exkluzív 1. kategória 15 000 forintot jelent, a Madáchban a legborsosabb árú: 8500 forint. A prózai színházakban általában 2000-3000 forintot kell kipengetnünk. (Érdekesség, hogy a Radnóti Színházban a kategóriákat is csoportosítják: vannak vasárnaptól csütörtökig, illetve péntek-szombatra szólók. Természetesen, az utóbbiak a drágábbak.)

A jegy még nem minden. Főleg hűvösebb időszakokban. A ruhatár régebben ingyenes volt, mostanában kevés helyen engedik meg ezt a luxust, a Bárkában például. A kabátot az Operában százhúsz forintért, a Vígben 180-ért, a Madáchban 200-ért, a Katonában 90-ért hagyhatjuk nézőtéren kívül.

A dalszínház büféje nem a legolcsóbb, de nem rí ki a tömegből: üdítőre-kávéra-szendvicsre-perecre tételenként 250-350 forint közötti árakkal számoljunk. Ha ügyesen lavíroz a család, az étkezés kihagyható, és ha elterelik a szülők a gyerek figyelmét, nem kell például a Pán Péter vígszínházi előadásán 450 forintért műsorfüzetet venniük. Bár ez így is olcsóbb, mint a Madáchban a nagyprodukciók kiadványa hatszázért. Aki úgy döntött, elveri minden pénzét, vehet ez utóbbi helyen bögrét ezerért, pólót 1700-2000 forint között, kitűzőt 3500-ért, CD-t 3950-ért, a duplát 6500 forintért. És akinek a darabot reklámozó egérpadra fáj a foga, 600-800 forint közötti összegért ennek is a boldog tulajdonosa lehet.

Családi szórakozás: merénylet a pénztárca ellen
Családi szórakozás: merénylet a pénztárca ellen
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.