Északon Riviéra, délen pokol

Az éghajlat felmelegedése a század közepére oda vezethet, hogy az Északi-tenger partjai új Riviérává alakulnak át, a Földközi-tenger olyan forróvá válik, hogy ez drámai következményekkel jár Olaszország, Görögország és Spanyolország gazdaságára.

 

 

Ötödével növelheti a Duna-medencét sújtó árvizek költségeit a következő néhány évtizedben az európai klímaváltozás, amely az észak-európai tengerpartokon mediterrán környezetet fog meghonosítani, Dél-Európában viszont tízezrek halnak bele a hőhullámokba, áll az EU-bizottság rövidesen nyilvánosságra kerülő előrejelzésében, amely előzetesen a Financial Times birtokába jutott.

A londoni üzleti napilap hétvégi száma által ismertetett prognózis két forgatókönyvet vázol fel; az egyik 2,2 fokos, a másik 3 fokos átlagos európai felmelegedést jósol az évszázad következő évtizedeire.

Mindkét forgatókönyv szerint egy évtizeden belül évi 11 ezer lesz azoknak a száma, akik a természetes halandóságon felül, kifejezetten a hőség miatt halnak meg Európában.

A távolabbi jövőben, 2071-től még a kedvezőbb, 2,2 fokos felmelegedési forgatókönyv szerint is évente 29 ezer pluszhalálesetet fog okozni Dél-Európában a meleg. Észak-Európában évi 27 ezer lesz a felmelegedés okozta halálesetek száma, áll a Financial Times által ismertetett uniós bizottsági jelentésben.

Észak-Európában az enyhébb klíma akár 70 százalékkal is növelheti a terméshozamokat, ám a szárazság 20 százalékkal csökkentheti a mezőgazdasági termelést délen.

A tengerszint egy méterrel emelkedhet, és ennek költsége már 2020-ban 4,4 milliárd euró lesz az enyhébb, és 5,9 milliárd euró a szélsőségesebb változat szerint. Mindkét forgatókönyv azonban 40 milliárd euró fölé emelkedő költségekkel számol 2080-ra.

Szélsőségesebbé válnak a szárazságok és az árvizek is. A Duna-medencében egy-egy olyan áradásnak a költségei, amilyent nemrégiben Magyarország is elszenvedett, 19 százalékkal emelkednek, és 240 ezerrel nő az árvizektől sújtott térségi lakosok száma, áll az ismertetett előrejelzésekben.

A készülő jelentés szerint az észak-európaiak a jövőben a felmelegedő Északi- és Balti-tenger partján is el tudják majd tölteni szabadságukat, ez azonban veszélybe sodorja a Dél-Európába áramló évi 100 milliós turistaforgalmat, annak 100 milliárd eurós bevételével együtt.

Az uniós prognózis megállapítja, hogy az Európai Unió összesített GDP-értékének mindössze 0,19 százalékába kerülne évente a károsanyag-kibocsátás 25 százalékos csökkentése.

Colorado állam egyes részeit az elmúlt hetekben három hóvihar több mint 120 centiméteres hóréteggel borította be, miközben az Egyesült Államok északkeleti részében rekordmeleget mértek. New York belvárosában, a Central Parkban 22,2 Celsius-fokot mutatott a hőmérő, rövid ujjú pólókban pihentek a városlakók a hét végén: ez minden idők legmagasabb januári hőmérsékleti csúcsa.

Hasonló meleget mértek a New York állambeli Albany nemzetközi repülőterén (21,7 Celsius-fok) és a bostoni Logan repülőtéren (20,5 Celsius-fok). Az amerikai oceanográfiai és légköri hatóság arra figyelmeztetett, hogy az El Nino időjárási jelenség következményeként két Celsius-fokkal lesz melegebb decemberben, januárban és februárban, mint a 30 éves átlaghőmérséklet. (MTI)

Washingtonban még napozni is lehetett
Washingtonban még napozni is lehetett
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.