Szeszélyes időjárás világszerte
Az elmúlt hetekben három hóvihar több mint 120 centiméteres hóréteggel borította be Colorado állam egyes részeit. A hegyi átjárót lezárták, és várhatóan legkorábban csak vasárnap nyitják meg újra.
Az Egyesült Államok északkeleti részében eközben rekord közeli meleget mértek. New York belvárosában, a Central Parkban 22,2 Celsius-fokot mutatott a hőmérő. Ez miden idők legmagasabb januári hőmérsékleti csúcsa. Hasonló meleget mértek a New York állambeli Albany nemzetközi repülőterén (21,7 Celsius-fok), és a bostoni Logan repülőtéren (20,5 Celsius-fok). New Jersey államban - Newarkban, Trentonban és Atlantic Cityben - ugyancsak megdőltek az 1950-ben rögzített hőmérsékleti rekordok. Ezeken a településeken idén még nem volt hó.
Az amerikai oceanográfiai- és légköri hatóság arra figyelmeztetett, hogy az El Nino időjárási jelenség következményeként két Celsius-fokkal lesz melegebb decemberben, januárban és februárban, mint a 30 éves átlaghőmérséklet. David Robinson, a New Yersey állambeli Rutgers egyetem klímakutatója pedig azt mondta, hogy 1990 óta ez a nyolcadik legmelegebb tél, és ez a globális felmelegedésre vezethető vissza.
Heves széllökések miatt számtalan légi járatot nem indítottak útnak Japán középső részén, az ország északi részén ugyanakkor hóviharok miatt állt le a vonatközlekedés. A Nagoja ipari központ közelében lévő fekvő Aicsi repülőterén 170 járatot töröltek szélvihar miatt. Japán északi részében leállt a pontosságáról híres szupergyors vasút, a Sinkanzen forgalma. Az óránkénti 170 kilométeres sebességgel száguldó szél Hokkaido szigetén épületek tetejét tépte le és elektromos vezetékeket szakított el, mintegy 5700 otthon maradt áram nélkül. Az elmúlt 24 órában a szigeten több mint 80 centiméteres hó hullott.
A japán fővárost, Tokiót egyelőre elkerülte a rendkívüli időjárás. A japán meteorológiai intézet előrejelzésében arra figyelmeztetett, hogy az ország északi és keleti részében továbbra is heves széllökések lesznek, míg a tengeren marad a viharos idő, magas hullámokkal. Egyes helyeken már így is 9 méteres hullámokat észleltek.
Oszaka szél korbácsolta kikötőjében emiatt két komp összeütközött, fedélzetükön mintegy hétszáz ember utazott. Senki sem sérült meg.
Évek óta a legzordabb tél "tombol" a dél-ázsiai Bangladesben, ahol az egy het óta tartó hideghullám már közel 100 halálos áldozatot követelt. A dakkai hatóságok vasárnapi közlése szerint főleg idős emberek és gyermekek haltak meg kihűlésben, mindenekelőtt a Himalája lábánál fekvő északi vidékeken, ahol éjszakánként 6 Celsius fok alá süllyed a hőmérséklet.
Ausztriában és Svájcban péntek óta két emberéletet követeltek a lavinák. A svájci Engadinban szombaton 2000 méteres magasság fölött temetett maga alá egy 45 éves síelőt egy 30 méter széles hócsuszamlás. Az osztrák Alpokban négy német síző csak a csodával határos módon élte túl a hóomlást, amelyet saját maguk idéztek elő. Ausztriában továbbra is csak várják a telet, a meteorológiai szolgálat előrejelzése szerint a jövő héten is marad a szokatlanul enyhe idő.
Brazília délkeleti részén 31-re emelkedett az egy hete tartó esőzés okozta áradások és földcsuszamlások halottjainak száma. A legsúlyosabb a helyzet Rio de Janeiro államban, ahol huszonhatan vesztek oda és legalább 15 ezren maradtak hajlék nélkül az ítéletidőben.
A 2006-os időjárási adatok megerősítik, hogy globális felmelegedés megy végbe a Földön - közölte vasárnap a Meteorológiai Világszervezet főtitkára. Egy francia rádiónak nyilatkozva Michel Jarraud elmondta, hogy 2006 a 6. legmelegebb esztendő volt a földkerekség egészét tekintve, a 4. legmelegebb az északi féltekén és a 2. legmelegebb Franciaországban.
A felmelegedést olyan aggasztó szélsőségek kísérik, mint az Afrika szarvát sújtó nagy szárazság, majd pusztító áradások ugyanott és olyan szokatlan helyeken, mint a Szahara. Szélsőségként említette a 2006. január 1-jén az ausztráliai Sydneyben mért 45 Celsius fokot, s aggódva beszélt arról, hogy tavaly 60 ezer négyzetkilométerrel csökkent a jégmezők kiterjedése az Északi-sarkon. 2007-et illetően további fölmelegedést jósolt az El Nino csendes-óceáni légköri jelenség következtében.
(MTI/AP/ITAR-TASZSZ/dpa/AFP)