Robbanásveszélyes Orbán-szavak
Németh Zsolt: Nincs szó oroszellenességről
Fideszes párhuzam Kádár János és Gyurcsány Ferenc különutassága között
A Fidesz elnöke a hetilapnak adott újévi interjújában azt mondta: "Nehéz nem észrevenni, fenyeget a veszély, hogy visszasorolnak bennünket az orosz érdekszférába. Most ez nem katonai megszállást, hanem gazdasági érdekszférába sorolást jelenthet. A kormány ezt a veszélyt vagy nem érzékeli, vagy nem aggasztja, sőt mintha elő is segítené ezt a veszedelmes folyamatot. Az energiafüggőség kulcskérdés lesz a következő években, Európa energiaéhsége óriási. Olyan, hol nyílt, hol titkos megállapodások köttetnek, amelyek Magyarországot Oroszország előretolt gazdasági bástyájává tehetik. Kelet felől nézve mi vagyunk az utolsó olyan ország, ahol az állam lemondott a nemzetstratégiai és nemzetbiztonsági szempontból felbecsülhetetlen értékű közellátási rendszerek tulajdonáról. Tőlünk nyugatra ez nem lehetséges. Tegyük világossá: nem akarunk a Gazprom legvidámabb barakkja lenni!"
A "barakkos" mondat egyébként már tavaly elhangzott; a Fidesz által az európai energiapolitikáról rendezett decemberi konferencián fogalmazott így Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke.
Németh tegnap munkatársunk kérdésére leszögezte: Orbán Viktor kijelentését nem lehet Oroszország elleni kirohanásként értékelni. "Szó sincs valamilyen túlhaladott oroszellenességről. Orbán Viktor határozottan jelzett egy problémát, s ezzel európai szolidaritásról tett tanúbizonyságot úgy, hogy a nemzeti érdekeket is védi."
Németh Zsolt szerint a probléma valójában az, hogy az oroszok visszaélnek a monopolhelyzetükkel, s politikai fegyverként alkalmazzák a földgázszállítások ügyét. Másrészt szerinte Gyurcsány Ferenc és a kormány az Európai Unióval nem egyeztetett, különutas politikát folytat. "Ahogy Kádár János az '56-os forradalom leverése után különalkut kötött az oroszokkal a magyar gulyáskommunizmusról, úgy akar most a magyar kormány különmegállapodásokat kötni." Arra, hogy ez rendkívül durva párhuzam, különösen, hogy két szuverén államról s piacgazdaságról van szó, Németh Zsolt úgy reagált: a jelenség akkor is hasonló. A Fidesz feltételezése szerint ugyanis Gyurcsány Ferenc a tervezett és az EU által is támogatott Nabucco gázvezetékkel szemben az orosz hátterű Kék Áramlat projektet részesíti előnyben. Erre utalt szerinte Kóka János gazdasági miniszternek egy, a külügyi bizottság előtt tett nyilatkozata is.
Végezetül Németh Zsolt megjegyezte: a Gazprom esetében nem az a baj, hogy orosz cégről van szó. A Fidesz ugyanis örömmel veszi, ha piaci alapon működő, átlátható pénzügyi háttérrel rendelkező orosz cégek jelennek meg Magyarországon.