A szomáliai iszlámisták megkezdték a támadást

Szomáliai iszlámisták rakétavetővel lőttek csütörtökön egy olajszállító tartálykocsira Mogadishunál - amióta a kormányerők visszafoglalták tőlük a fővárost, ez volt az első súlyos támadás, amely arról tanúskodik, hogy messze még a béke az Afrika szarván fekvő forrongó országban.

Kormányforrások szerint az incidens a Mogadishu központjától mintegy 25 kilométerre északra fekvő Galgato településnél történt, ahol az iszlámisták ellenőrzőpontot állítottak fel. A fegyveresek pénzt követeltek a tartálykocsi vezetőitől, majd rakétavetővel rálőttek a járműre, amelynek több tucat utasa is volt. A támadásban hárman megsebesültek. Az ideiglenes kormány három napot adott a forrongó tengerparti főváros lakosságának a fegyverek beszolgáltatásra, s azzal fenyegetőzött, hogy ellenkező esetben a kormánycsapatok fogják erővel lefegyverezni őket.

A csütörtöki incidens a határidő lejártának napján történt. Ez volt az első jelentős támadás, amióta a kormánycsapatok az etióp hadsereg támogatásával kiszorították a fővárosból az iszlámistákat, akik fél évig tartó látszólagos békét teremtettek Mogadishuban az utóbbi évtizedek folytonos harcai után, de szigorú iszlám jogrendet kényszerítettek a főváros lakóira. Szinte órákkal az iszlámisták távozása után a tengerparti fővárosban gombamód szaporodni kezdtek az iszlámisták által felállított ellenőrzőpontok, amelyeken kirabolják, megerőszakolják vagy meggyilkolják az arra vetődő polgárokat.

Elemzők szerint a szélsőségesek gyors visszatérése azt jelzi, hogy Mogadishu milyen könnyen visszasodródhat az anarchiában. A világ egyik legveszélyesebb fővárosaként számon tartott Mogadishu lakosai nagyon kis számban szolgáltatták be fegyvereiket, mert nem biztosak abban, hogy a kormány képes lesz szavatolni azt a viszonylagos nyugalmat, amelyet a magát Iszlám Bíróságok Tanácsának nevező iszlámista mozgalom idején élveztek. Sokan közülük nem is nézik jó szemmel az etiópiai hadsereg által hatalomra juttatott, bábkormánynak tekintett kabinetet.

Hussein Aideed szomáliai belügyminiszter csütörtökön elismerte, hogy a fővárosban maradt iszlámisták továbbra is veszélyt jelentenek Mogadishura. Szerinte jelenleg mintegy 3 és fél ezren bujkálnak közülük a fővárosban, illetve a környékén, és "valószínűleg megingatják a város biztonságát". Az etióp hadsereg által támogatott szomáliai kormányerők az elmúlt két hét alatt kiszorították a Dél-Szomália nagy részét addig ellenőrző iszlámistákat. Ali Mohamed Gedi szomáliai kormányfő azt ígérte, hogy a villámhadművelet után nagyobb harci cselekmények már nem várhatók, az iszlám mozgalom azonban fogadkozott, hogy folytatni fogja a harcot az iszlám állam megteremtéséért, ami egy iraki típusú gerillaháború rémképét vetíti előre. A nyilatkozatokból ítélve az etióp csapatok még hetekig vagy hónapokig Szomáliában maradnak, s csak akkor hagyják el az országot, ha megérkezik Szomáliába az egyelőre még csak szerveződő afrikai békefenntartó haderő.

Egyiptom "megérti" az etióp beavatkozást Szomáliában

Egyiptom megértését fejezte ki csütörtökön a szomáliai iszlámisták elleni etióp katonai beavatkozás iránt, jóllehet korábban az arab országok egyhangúan kiálltak amellett, hogy az etióp csapatokat vissza kellene vonni a szomszédos országból. "Mubarak elnök megértését fejezte ki a legitim ideiglenes szomáliai kormány kérésén alapuló etióp beavatkozás iránt" - tájékoztatta Szulejmán Avad egyiptomi elnöki szóvivő az újságírókat Hoszni Mubarak egyiptomi elnök és az etióp külügyminiszter, Szejum Meszfin találkozója után.

Korábban, még mielőtt a szomáliai kormányerők etióp támogatással decemberben elfoglalták Mogadishut, az arab országok egyhangúan emelték fel szavukat az etióp csapatok kivonása mellett az Arab Liga-tag Szomáliából. Ugyanakkor a konzervatív arab kormányok, köztük Egyiptom, aggályaikat fejezték ki az iszlám jogot, a saríát Szomália déli részén bevezető Iszlám Bíróságok Tanácsával kapcsolatban. Elemzők szerint nem kizárt, hogy a tanács - bár elmenekült Mogadishuból - még felkelést indít a keresztény vezetésű "megszállók" által támogatott kormány ellen. Több szomáliai ugyanis neheztel a kormányra, amelyet Etiópia bábjának tekintenek.

 

Egy novemberi ENSZ-jelentés szerint ugyanakkor Egyiptom is nyújtott kiképzést az Iszlám Bíróságok Tanácsának, illetve szállított fegyvereket Szomáliának. A jelentést annak idején az egyiptomi külügyminiszter szóvivője "teljesen valótlannak" nevezte.

 (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.