Melegrekordot hozhat 2007

Ha az El Nino-jelenség és a globális felmelegedési trend hatásai összeadódnak, 2007 lehet a legmelegebb esztendő a meteorológia történetében - állítja több mértékadó éghajlatkutató központ előrejelzése. Más szakértők ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a klímajóslatok hagyományosan bizonytalanok, és egyelőre még az sem tudható, hogy az El Nino mennyire lesz intenzív az idei szezonban.

 

Eddig 1998 számított a legforróbb évnek a rendszeres időjárási feljegyzések adatai (azaz mintegy 140 esztendő megfigyelései) alapján, előfordulhat azonban, hogy hamarosan az idei esztendő lesz az új rekorder. Ezt valószínűsíti többek között a Kelet-Angliai Egyetem előrejelzése, amely szerint a már megszokott felmelegedési trend és az El Nino-jelenség együttes hatásaként 2007 melegebb lesz minden korábbi évnél. Maga a felmelegedés évtizedenként mindössze egy-két tizedfok-kal melegíti a globális átlaghőmérsékletet, az El Nino azonban ennél átmenetileg jóval kézzelfoghatóbb hatást tud produkálni. A jelenség (amelynek elnevezése spanyolul kisgyermeket jelent, és a kis Jézusra utal, mivel rendszerint karácsony táján jelentkezik) valójában egy rendellenes tengeráramlás, amelynek globális éghajlatmódosító hatása van. Dél-Amerika keleti partjaihoz általában hideg (a nyugati partoknál mértnél átlagosan 8 fokkal hidegebb) vizet szállítanak az áramlatok, ám bizonyos években egy nyugat-keleti irányú melegáramlás felborítja a megszokott rendszert. Ezekben az esztendőkben a száraz kontinenseken (Afrikában és Ázsiában) a megszokottnál forróbb és szárazabb az időjárás, Ázsiában és Dél-Amerikában pedig lényegesen több a csapadék. A legutóbbi El Nino-csúcs 1997 és 1998 fordulóján volt, és a jelenséget az időjárási krónikákban szereplő legforróbb év követte, a rendkívüli időjárási események (viharok, aszályok és árvizek) pedig világszerte több ezer emberéletet követeltek és 40 milliárd dolláros kárt okoztak.

Az ENSZ meteorológiai szervezete (WMO) nemrég közleményben jelezte, hogy az El Nino máris kialakult, igaz, a hatása még alig érezhető (egyelőre csupán 1,5 fokkal nőtt meg miatta a tengervíz hőmérséklete a Csendes-óceán keleti partjainál). Ebből egyelőre legfeljebb annyi következik, hogy az átlagosnál melegebb évre lehet számítani, de a lokális hatások megjósolására a szakemberek nem vállalkoznak.

Az viszont bizonyos, hogy az ausztriai meteorológia figyelőszolgálat tevékenységének 1852-es megindítása óta még soha nem volt olyan meleg az újév az osztrák fővárosban, mint tegnap, amikor 13,9 fokos új napi rekordot mértek. (H. M.)

A Mecsekben a jó idõ hatására virágzik a kankalin
A Mecsekben a jó idõ hatására virágzik a kankalin
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.