A magyar sérültek beszámolója a bangkoki robbantásról
Hozzátette: mivel a hazafelé tartó gép tele volt, sérülése ellenére felvette a munkaruháját és munkába állt. Kolosszár Péter, a bangkoki járat kapitánya, aki szintén a robbanás helyszínén volt, elmondta, hogy semmilyen gyanús jelet nem észleltek a merénylet előtt, "egy-két perc volt csupán hátra éjfélig, az étteremben, ahol az óévet búcsúztattuk volna. Több ünneplő már felállt a koccintáshoz, amikor a robbanás bekövetkezett".
Németh Krisztina, a Malév szóvivője az MTI kérdésére elmondta, hogy összesen három alkalmazottjuk - három utaskísérő - sérült meg a merényletben, akik közül az egyik súlyos lábsérülése miatt még Bangkokban maradt. A negyedik magyar sérült egy utas volt, aki szintén kedden érkezett haza Budapestre. Hozzátette: a lábán súlyosan sérült utaskísérőhöz megérkezett a férje, "kolleganőnk állapota jelenleg stabil, de csak egy hét múlva tudnak biztosat mondani az állapotáról a bangkoki kórház orvosai".
A robbantássorozat három embert ölt meg a szilveszteri ünnepségekre készülő thai fővárosban helyi idő szerint vasárnap éjfél előtt. A kilenc pokolgéppel végrehajtott terrorcselekmény összesen 38 sebesültje közül kilenc külföldi volt, köztük négy magyar.
Thaiföldön mindenki mindenkit vádol
A szilveszteri thaiföldi robbantások mögött logikailag három kézenfekvő erő állhat, s huszonnégy órán belül mind a hármat illette is vád: a szeptemberben katonai puccsal eltávolított Thaksin Shinawatra miniszterelnök mögötti erők, a puccsisták, illetve az ország három déli tartományában ellenálló iszlám erők.
A jelenlegi miniszterelnök, Surayud Chulanont tábornok azonnal elődje támogatói felé terelte a figyelmet, miközben a rendőrség még egyáltalán nem közölt a robbantásokról semmiféle használható információt.
Tegnap Bangkokban sajtótájékoztatót tartott Noppadol Patama, Thaksin egyik ügyvédje, aki az ex-miniszterelnök egy kézzel írt levelének fax-másolatát mutatta be az újságíróknak, melyet Pekingből küldtek. Ebben Thaksin tiltakozik az őt ért vád ellen, s egyértelműen a déli mozlimokat vádolta meg a robbantásokkal. Szerinte egy olyan politikusnak, akit a nép választott meg az ország élére, semmi szüksége nincs erőszakra a hatalomhoz. Egyes politikusok pedig érzékeltették, hogy a hadseregnek is fűződhetnek érdekei a robbantásokhoz, mert így könnyebben alkalmazhatnának keményebb fellépést az ingatag helyzet stabilizálására.
Megfigyelők arra hívják fel a figyelmet, hogy sok olyan elem van a szilveszteri robbantásokban, amely eddig nem volt jellemző a mozlim felkelőkre. A legnyilvánvalóbb, hogy eddig csak és kizárólag a három déli tartományban, vagyis a saját övezetükben követtek el erőszak-cselekményeket. Azon belül is a buddhista népesség középosztályának lakóhelyei voltak a célpontok, s nem éttermek vagy turisták által látogatott helyek.
Szintén eltérés, hogy az eddigi robbantások során mindig mobil-telefonnal hozták működésbe a robbanó szerkezeteket, míg a bangkoki bombákat digitális órák robbantották fel. Ennek ellenére ők állnak az élesedő politikai viták középpontjában.
A legfőbb magyarázat, hogy Thaksin eltávolításakor is ők voltak a legfőbb érv: a kemény fellépés nem hozta meg az eredményeit, az ország destabilizálódik. Megjegyzendő, hogy a puccsot vezénylő Sonthi Boonyaratglin tábornok maga is mozlim.
A szeptember óta alkalmazott puhább kormányzati viselkedés a felkelőkkel szemben viszont eddig szintén nem hozott eredményt: minden eddiginél több áldozata volt a gerillák harcának.
Thaksin, akit a kormányzat a puccs óta nem engedett be az országba, bejelentette, kész hazatérni, s szembenézni az őt vádakkal.
(forrás: MTI, Népszabadság, Krajczár Gyula)