Szomália: a kormányerők bevonultak

A jelentős etióp támogatást élvező szomáliai kormányerők csütörtökön ellenállás nélkül bevonultak a fővárosba, Mogadishuba néhány órával azután, hogy az iszlámista lázadók fél év elteltével kivonultak onnan.


A szomáliai kormány csapatai behatoltak Mogadishu "több körzetébe" - közölte Ali Mohamed Gedi szomáliai kormányfő a fővárostól 20 kilométernyire nyugatra fekvő Afgoyéban. Szemtanúk szerint Mogadishuban voltak, akik virággal fogadták a kormányhadsereg katonáit, de a többség inkább nem mutatkozott.

A lázadók csütörtök hajnalban vonták vissza csapataikat Mogadishuból, miközben hangsúlyozták, hogy csak taktikai megfontolásból cselekednek így. Visszavonulás közben fosztogatásba kezdtek, szórványos lövöldözés hallatszott a kikötőváros több pontjáról.

Az iszlámistákat júniusban még örömmel fogadták a mogadishuiak, akik belefáradtak a város különböző részeit ellenőrző hadurak között újra és újra fellángoló harcokba és abba, hogy minduntalan megzsarolták őket a városszerte felállított számtalan ellenőrzőpontnál. Az öröm azonban hamar elszállt, miután az iszlámisták betiltották az itteniek által előszeretettel rágott, bóditó hatású növényt, a katot, bezárták az indiai filmipar, a Bollywood remekeit és a labdarúgó világbajnokság mérkőzéseit bemutató alkalmi vetítőhelyiségeket.

A Mogadishuban maradt iszlámista fegyveresek civil ruhát öltöttek, s elásták vagy elégették egyenruháikat a megtorlástól félve. A város poros, hepehupás utcáin az egykor elegáns, ma viharvert, golyó lyuggatta kőépületek között újra a hadurakhoz hű fegyveresek cirkálnak platós kisteherautóikon.

Mogadishu visszafoglalása előtt tíz nappal a Szomália egyre nagyobb területeit ellenőrzésük alá vonó iszlámisták még Baidoát, az átmeneti kormány székhelyét fenyegették, azóta azonban Etiópia nyíltan beavatkozott a szomáliai belharcokba, a kormány oldalára billentve a mérleget.

Zenavi: háromezer milicista halt meg

Melesz Zenavi etióp kormányfő azt mondta, megvitatják, mit kell tenni, hogy elkerüljék a szomáliai fővárosban a zűrzavart. "Nem engedjük felégetni Mogadishut" - szögezte le. Hírügynökségek mindazonáltal megjegyezték: leginkább a mogadishui haduraktól függ, hogy rend vagy törvényen kívüli állapot követi az iszlámisták kivonulását.

Két- és háromezer közé tette Zenavi azoknak a szomáliai iszlámista milicistáknak a számát, akik életüket vesztették az Etiópia által támogatott szomáliai kormányerőkkel az elmúlt napokban vívott harcokban. Zenavi az etióp fővárosban újságíróknak nyilatkozva hozzátette, hogy az iszlámisták soraiban négy-ötezer fegyveres sebesült meg az összecsapásokban. A politikus nem közölt adatokat a szomáliai kormányerők és az etióp csapatok veszteségeiről.

Az etióp miniszterelnök a következő napokra, hetekre valószínűsítette az etióp katonák Szomáliából történő kivonásának időpontját, hangsúlyozva, hogy távozásuk bizonyosan nem vesz hónapokat igénybe. Elmondta azt is, hogy az Iszlám Bíróságok Tanácsának tagjai szerdán, illetve csütörtökre virradó éjszaka "egyszerűen eltűntek" a szomáliai fővárosból, Mogadishuból. Távozásuk előtt azonban fiataloknak és munkanélkülieknek szétosztogatták a fegyvereiket, hogy ez utóbbiak károkat okozzanak - állította az etióp politikus, hozzátéve, hogy már kaptak híreket felfegyverzett fiatal munkanélküliek fosztogatásairól.

Szomália "afrikai Irakká" is válhat

Etiópia első győzelmét aratta a szomáliai iszlámistákkal szemben, miután az általa jelentős katonai erőkkel támogatott szomáliai kormánycsapatok visszafoglalták a fővárost, de fennáll annak a veszélye, hogy az etióp csapatok elmerülnek az esetleg egyfajta "afrikai Irakká" váló Szomáliában és ingatag lesz a helyzet Afrika szarván - vélik szakértők.

Sally Healy, a nemzetközi kapcsolatokat kutató londoni Catham House szakértője szerint Etiópia és az általa támogatott szomáliai ideiglenes kormány hadereje számára a fő nehézséget nem annyira a szomáliai főváros, Mogadishu elfoglalása, mint inkább megtartása jelenti majd.

A szomáliai kormányerők több ezer - harckocsikkal és nehéztüzérséggel felszerelt, Mig vadászgépekkel rendelkező - etióp katona döntő jelentőségű támogatásával egy hét alatt összeroppantották az Iszlám Bíróságok Tanácsa milicistáinak ellenállását és a júliusban elfoglalt Mogadishu elhagyására kényszerítették őket.

Szakértők szerint Etiópia és szövetségesei számára ezentúl az a kihívás, hogy miként kezeljék e katonai győzelmet a haduraknak kiszolgáltatott és a polgárháború mocsarába süllyedt Szomáliában, ahol 1991 óta már több mint 300 ezer halálos áldozatot követelt az ellenségeskedés.

"Az etiópiaiak azt kockáztatják, hogy ugyanaz történik velük, mint ami az amerikaiakkal Irakban: katonákat veszítenek, végül pedig az ország elhagyására kényszerülnek" - mondta egy nyugati katonai szakértő.

Roland Marchal, a párizsi Nemzetközi Tudományok és Kutatások Központjának kutatója szerint ha Etiópia csatát is nyert, a valódi válsághelyzet még előtte van. Amennyiben fenntartja szomáliai katonai jelenlétét, a szomáliai lakosság előbb-utóbb megszállóknak fogja tekinteni az etióp katonákat és szembeszegül velük. Ha viszont az etióp katonák nagyon gyorsan kivonulnak Szomáliából, ismét felbukkanhatnak az iszlám milicisták - érzékeltette az etióp vezetés előtt álló dilemmát a kutató.

Marchal valószínűnek tartja, hogy Szomáliában városi hadviselésre, városközpontokban elkövetett támadásokra kell berendezkedni; Szomáliában az irakihoz vagy afganisztánihoz hasonló helyzet alakulhat ki, afrikai módra.

Az Iszlám Bíróságok Tanácsa visszavonulásnak minősítette csupán fegyveresei meghátrálását és "nagy lélegzetű háborúval" fenyegetőzött. Az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat iraki szárnya arra hívta fel szimpatizánsait, hogy fegyverrel és harcosok küldésével támogassák a szomáliai iszlámistákat; az iszlám szent háború hívei pedig ellenállásra szólítottak fel "Szomáliának a keresztes Etiópia általi lerohanásával" szemben. A keresztény többségű Etiópia ugyanis az Egyesült Államok támogatásával indította meg szomáliai offenzíváját; Washington mindenekelőtt attól tart, hogy Szomália az al-Kaida menedékévé válhat.

Sally Healy bizonytalan a tekintetben, hogy érkeznek-e majd külföldről fegyveresek Szomáliába az iszlám milicisták támogatására. Roland Marchal problémának tartja, hogy (az iszlám világban az arra fogékonyak körében) hitelre találnak a legradikálisabb iszlámisták szólamai: "a Nyugat hallgat, amikor Etiópia szomáliai iszlámisták állásait bombázza, Szomália így a Nyugat elleni harc újabb frontjává lép elő".

A szakértők egyöntetű véleménye szerint fennáll a veszély, hogy Etiópia szomáliai háborúja láncreakciószerűen megingatja a helyzetet Afrika szarván: így például tovább éleződhetnek az ellentétek Etiópia és a szomáliai iszlámistákat támogató szomszédja, Eritrea között. A helyzet megérett egy regionális konfliktus kirobbanására - figyelmeztet Kurt Schillinger, az iszlám radikalizmussal és terrorizmussal foglalkozó dél-afrikai szakértő. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.