Heroikussá bűvölt szenvedélyek
Boross Péter: - A parlament tekintélye meredeken zuhant a 2006-os esztendő során, mégpedig azért, mert a politikusok tekintélye is zuhant - Boross Péter emlékeztetett, hogy volt egy választási kampány ez év tavaszán, melynek során sokan "elképesztő felelőtlenséggel tettek bombasztikus ígéreteket", anélkül, hogy figyelembe vették volna, hogy a választások után ezekkel ellentétes módon kell dönteni.
- Heroikussá bűvölt szenvedélyek csaptak össze, s az egyik győzött - mondta Boross, aki szerint egyet kell érteni azzal a kényszerhelyzettel, hogy a kormánynak az államháztartási hiányt csökkentő javaslatokat kellett előterjesztenie. Ezzel nem lehet vitatkozni - tette hozzá. De "ami baj", hogy a kormány azon kívül, hogy az államháztartás hiányát helyre szeretné állítani, mindenbe belekap. Boross Péter első helyen a közigazgatás átszervezését említette. Szerinte október 23-a jól jelzi a hazai közviszonyoknak, a politikai erőknek a megfontolatlanságát, a szabadjára engedett törni-zúzni akarók vandalizmusát. Ilyen körülmények között a politikusok tekintélye sorsszerűen csökken - jelentette ki. Szerinte ebben az országban már annyi tekintélytisztelet sincs, mint amennyi minimálisan kellene. Folyik egy játszma a miniszterelnökkel szemben, amelynek során a Fidesz elnökének a részéről elhangzott, hogy nem létezőnek tekintik Gyurcsány Ferencet, a képviselői pedig "kivonulgatnak". - Na most, fájdalom, amíg Gyurcsány Ferenc betölti a miniszterelnöki funkciót, amíg kormányüléseket vezet, amíg nemzetközi tárgyalásokon vesz részt, nem lehet nem létezőnek tekinteni - mondta. Boross Péter aggodalommal tekint a következő év elé, és tart egy jövő tavaszi, esetleges "utcai szaladgálástól is". - A magyar politika centrumai nem Téli Paloták, melyeket rohammal el lehetne foglalni - figyelmeztetett. Visszatekintve az elmúlt tizenhat évre, Boross Péter megállapította: nagyon sokat romlott a parlament tekintélye.
Horn Gyula: - A közélet hangulata és minősége is sokat romlott az elmúlt év során, s a közéletnek nyilván része a parlament is. Ne legyenek kétségeink: a politikusok maguk játszották el a népszerűségüket. De azt tapasztalom, hogy a nagy problémák ellenére is sikeres volt a parlament munkája 2006-ban, még annak ellenére is, hogy a Kossuth téren történtek erről is meglehetősen kedvezőtlen képet festettek. Horn Gyula szerint a nagy öszszeütközések ellenére a válasz végül nem a problémák kihegyezése, hanem a parlament zavartalan működése volt. A volt miniszterelnök nagyra becsüli, hogy az MSZP és a szocialista frakció kiállt a kormány és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mellett. A mostani állapotok ugyanakkor szerinte hosszú távon tarthatatlanok, elsősorban azért, mert "félreviszik" a konkrét lehetőségek megoldását. Horn Gyula "megrögzötten" azon a véleményen van, hogy a kihívást a költségvetési egyensúly megteremtése, a reformok végigvitele és a fejlesztési politika megvalósítása jelenti. - Arra még nem volt példa, hogy egyszerre kell mindezt végigvinni, s ahogy a kormány teszi a dolgát, az dicséretes - tette hozzá.
Horn Gyula szerint 2007-től a kihívások megválaszolásával kell foglalkozni. Úgy látja, nem szabad leírni a parlamentet, hiszen nagyon sok vitával, ütközéssel, szenvedéssel teremtették meg az előrelépéshez szükséges törvényeket, változtatásokat. Szerinte egy olyan politika kezdődött, amely jóval konkrétabb, élőbb kérdésekre összpontosít, mint a korábbiak. Úgy látja, hogy a kormány nem riad vissza, legalábbis ő nem érzékel semmilyen megtorpanást. - Ez úttörő szerep, és meg kell találni a közös nevezőt az ellenzékkel is - jelentette ki, hozzátéve, hogy az elmúlt tizenhat év tanulsága az, hogy nincs olyan politikai erő, amely ne lenne ráutalva a másikra. "Hiszen kis ország vagyunk, nincsenek eszközök, sem források a nagy kísérleti reformokra" - jelentette ki végezetül Horn Gyula.