A bősi erőműről tárgyalnak Budapesten

Egyeztetett a bősi erőműről kedden Budapesten a szlovák és a magyar kormánymeghatalmazottak által vezetett delegáció.

- Türelemmel várunk, hogy a magyar szakértők olyan megoldást dolgozzanak ki, amely a magyarországi duzzasztómű nélkül is  teljesíti a bősi erőmű eredeti energiatermelési célkitűzéseit, illetve Pozsony és Budapest között a hajózási feltételek javítását -  közölte Dominik Kocinger szlovák kormánymeghatalmazott  sajtótájékoztatón.

A sajtótájékoztatót a tárgyalás szünetében tartották Erdey György magyar kormánymeghatalmazottal közösen.

A szlovák küldöttség egy megállapodás-tervezetet adott át a magyar partnereknek, amely egyebek között rendelkezne az erőműrendszerre vonatkozó, a két ország közötti alapszerződés egyes kötelezettségeinek ideiglenes felfüggesztéséről, energiatermelési, hajózási, pénzügyi, elszámolási kérdésekről. A megállapodás-tervezet egyebek között foglalkozik a Pozsony-Budapest Duna-szakasz jogi, műszaki kérdéseivel, árvízvédelmi feladatokkal, a Bőssel szomszédos eredeti Duna-szakasz fenntartásával. 

A magyar tárgyalódelegáció pedig Erdey György ismertetése szerint olyan javaslatot adott át, amely alapján a vitát az európai uniós irányelvek, elvárások szerint lehetne rendezni.

Dominik Kocinger szerint hosszabb időtávon megtalálhatók a közösen elfogadható megoldások. Csupán egy Pozsony-Budapest közötti részletes hatástanulmány öt évet vesz igénybe.

Hangsúlyozta: a szlovákok mindenesetre az erőműrendszerre vonatkozó eredeti alapszerződést tartják érvényesnek. Azonban - fogalmazott - kénytelenek tudomásul venni, hogy Magyarország nem kíván tárgyalni az eredeti terv szerinti magyarországi vízlépcső felépítéséről.  Türelemmel várják viszont, hogy valamilyen más tervet dolgozzon ki Magyarország.

Erdey György  elmondta: az általuk átadott javaslat elsősorban az európai uniós Víz Keretirányelv szerint javasolja a vita megoldását. Meg kell akadályozni a vizek állapotának romlását, védelmet adva a vízi és a környező szárazföldi növény- és állatvilágnak. Továbbá elő kell segíteni a vizek fenntartható, kiegyensúlyozott és méltányos hasznosítását. A közösség  természetvédelmi elvárásai mindkét országra vonatkoznak. De ugyanígy  figyelembe kívánják venni az európai uniós közlekedési, illetve a megújuló energia felhasználására vonatkozó elvárásokat is. A magyar javaslat szerint viszont ez utóbbi kérdéseket a tagállamok saját  hatáskörben döntik el.

Erdey György továbbá hangsúlyozta, hogy a két javaslatot a  magyar és a szlovák szakértők a következő hetekben tanulmányozzák, s azokra a jövő év januárjának végén, illetve február elején térnek  vissza.
Elmondta, a keddi tárgyaláson egyetértés mutatkozott egy  stratégiai hatásvizsgálat szükségességében. Még eltérnek a vélemények van abban, hogy ez a magyar-szlovák közös Duna-szakaszra, vagy a Pozsony-Budapest közötti területre vonatkozzon-e. A magyar tárgyalócsoport az előbbi, a szlovák szakértők az utóbbi változatot  tartják jobbnak.

Dominik Kocinger rámutatott: már jelenleg is közös monitorozást  végeznek a bősi erőmű környezetében, és évente közös jelentést  fogalmaznak meg róla. Véleménye szerint a monitorozás alapján  elmondható, hogy az erőmű nincs kedvezőtlen hatással a természetre.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.