Szili a Vasárnapi Újságnak nyilatkozott
Az Országgyűlés elnöke a Magyar Rádió Vasárnapi Újság című műsorának adott interjújában ezzel indokolta, hogy létrehozta a kárpát-medencei képviselők fórumát, ezért tartja a kapcsolatot a nyugat-európai és a latin-amerikai magyarok szövetségével, a szórványban élőkkel is, valamint a történelmi egyházakkal, és ezért találkozik rendszeresen a határon túli, a kárpát-medencei püspökökkel.
"Én ettől még baloldali politikus vagyok" - hangsúlyozta, hozzátéve: olyan szociáldemokrata politikusnak tartja magát, akinek feladata, hogy csökkentse a társadalmi különbségeket. A házelnök beszélt arról is, hogy a reformokra nemcsak szükség van, hanem a társadalom is elvárja, hogy változzanak a dolgok. Mint mondta, reformokat csak társadalmi támogatottsággal lehet teremteni, ezért nyitni kell a civilek és az érdekképviseletek felé.
A kérdező felvetésére visszautasította, hogy a reform valójában csak pénzbehajtás lenne. Mint hangsúlyozta: minden politikai erő elismeri, hogy nem csak időleges változtatások szükségesek, és nem csak azért, hogy az államháztartást visszabillentsék.
Szili Katalin kiemelte: szükség van a tárgyalásra és az együttműködésre, ezért törekszik arra, hogy több fontos ügyben konszenzust keressen. Ide sorolta többek között az alkotmánybírák jelölését és az új házszabály-tervezetet. Arra a felvetésre, miszerint tudatosan pártok feletti ügyeket kíván képviselni, "kvázi" köztársasági elnöki feladatokat lát el, Szili Katalin azt mondta: ez csak "kvázi" van így, az a feladata, hogy a lelkiismerete, és leginkább a parlamenti munkájának megfelelően járjon el.
Az őszi zavargásokkal kapcsolatban a szocialista politikus kitért arra, hogy azokat nem önmagában Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kiszivárgott balatonőszödi beszéde generálta. Szili Katalin a szerinte számos összetevő közül megemlítette, hogy Magyarországon tizenhét év alatt annyi minden történt, ami máshol ötven év alatt ment vége, és a változások érdeksérelmekkel is jártak.
Ehhez jön még, hogy az 1956-os forradalomnak nem történt meg az érzelmi helyretétele, feldolgozása, ami szintén most éreztette a hatását - tette hozzá. Szili Katalin úgy látja, mindezekhez hozzájárulhatott az is, hogy a politikának számos mulasztása van "az emberek felé". Az alkotmányozás, a kisebb parlament, a kisebbségek parlamenti képviselete és a kettős állampolgárság kezelése - sorolt példákat.
Arra a kérdése, nem lett volna-e racionálisabb leváltani a miniszterelnököt, azt válaszolta, attól kezdve, hogy Orbán Viktor, a Fidesz elnöke elküldte 72 órás ultimátumát, egyértelmű volt a helyzet: természetes volt, hogy az MSZP megvédi a kormányfőt.
(MTI)